مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشای پولشویی های فرقه رجوی

 

اعتراضات مردادماه در ایران: گردهمائی‌ها در شهرهای مختلف ادامه یافت و یک نفر در کرج کشته شد

اخبار و گزارش‌های منتشر شده از سوی خبرگزاری‌ها، رسانه‌ها و در شبکه‌های اجتماعی از تداوم اجتماعات اعتراضی مردم در شهرهای مختلف حکایت می‌کند. به گزارش خبرگزاری هرانا، از بامداد شنبه ١٣ مرداد، در «بسیاری از شهرهای ایران جو امنیتیِ سنگینی حاکم بوده است». با این حال، بر پایۀ گزارش‌ها و ویدئو‌های انتشار یافته تجمعات و راهپیمائی‌ها در شهرهای مختلف و از جمله در «کرج، قم و تهران با حضور گستردۀ مردم شکل گرفته است». در این تظاهرات تا کنون حداقل یک نفر کشته شده است.

در پنجمین روز از اعتراضات دور اخیر که از سه شنبه ٩ مرداد ماه آغاز شده است، به گزارش خبرگزاری هرانا و براساس اطلاعات و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گردهمائی‌های اعتراضی مردم در برخی شهرهای ایران ادامه داشته و آنان با «شعارهائی نظیر “ایرانی داد بزن، حقتو فریاد بزن” و “نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم”، “مرگ بر دیکتاتور” و نیز “ملت گدائی می‌کنه، آقا خدائی می‌کنه” به خیابان ها آمده‌اند.

گزارشی از پنجمین روز موج جدید اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف ایران نسبت به وضعیت اقتصادی – ویدئو برگرفته از خبرگزاری هرانا

در تظاهرات اعتراضی مردم گوهردشت، بگفتۀ دادستان کرج، یک جوان ٢۶ ساله کشته شده است. وی این قتل را به تظاهرکنندگان نسبت داد و مدعی شد «تیری از سوی تجمع کنندگان به جوانی که در بین آنها بوده شلیک شده است». حاجی رضا شاکرمی، دادستان کرج گفت «تعدادی تیر نیز به ماموران حاضر شلیک شد که این جوان از پشت مورد اصابت تیر قرار گرفت و کشته شد». بگفتۀ او «سه نفر از نیروی انتظامی استان البرز نیز با سنگ و چاقو مصدوم شدند».

پیش از آن، بگزارش رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و از جمله خبرگزاری فارس، یک نفر در اعتراضات جمعه شب در کرج به ضرب گلوله کشته شده بود. هر چند این منابع هویت ضارب را ناشناس اعلام کرده‌اند، اما بگزارش هرانا «در ویدئوهای منتشر شده دیده می‌شود که نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن معترضان دست به تیراندازی می‌زنند». خبرگزاری فارس در بارۀ همین تظاهرات از دستگیری «حدود ٢٠ نفر» خبر داده است هر چند بنوشتۀ هرانا «منابع غیر دولتی تعداد بازداشت شدگان را بسیار بیشتر از این تعداد تخمین می‌زنند».

در استان البرز رفت و آمد وسائل نقلیه در گوهردشت، ماهدشت و شمار دیگری از مناقط این استان محدود شده است. بر اساس اطلاعیۀ پلیس راهنمائی و رانندگی استان، مقررات منع رفت و آمد از ساعت ١٨ روز شنبه ١٣ مرداد در «مسیرهای پل شهدای روحانی، بلوار استقلال به خیابان مطهری، میدان رستاخیز به فلکۀ اول و تقاطع سه باندی و بلوار ماهان به فلکۀ اول» به اجرا گذاشته شده است.

در همین حال، خیرالله ترخانی، سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استانداری البرز، اعتراضات مردم را «ساختار شکنانه» خواند و با اشاره به تظاهرات اخیر گفت «در این مدت سعی کردیم با این تجمعات مماشات کنیم و به حرف های آنان گوش کنیم، اما دیدیم که این مطالبات اقتصادی نیست و کاملاً ساختارشکنانه است». وی در گفتگو با خبرگزاری مهر شکل گرفتن این اعتراضات را به معاندین نسبت داد و گفت «تجمع کنندگان به واسطۀ تبلیغات شبکه‌های معاند از جمله منافقین و سلطنت طلبان در خیابان‌ها جمع شدند».

در تهران تظاهر کنندگان در شامگاه شنبه در حوالی خیابان حافظ و تقاطع خیابان‌های رازی و انقلاب تجمع کرده و به راهپیمائی پرداختند. بگزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، رهبری این تظاهرات را زنان برعهده داشته‌اند. مردم در این راهپیمائی بر علیۀ حکومت اسلامی شعار می‌دادند.

از روز سه شنبه ٩ مرداد، شماری از مردم ایران در شهرهای مختلف کشور در اعتراض به مشکلات گوناگون زندگی روزمره نظیر شرایط وخیم اقتصادی، بیکاری، گرانی کالاها و بویژه ارزاق عمومی و افزایش هر روزۀ ارز که بر هزینه‌های زندگی اثر فراوان می‌گذارد به تشکیل گردهمائی‌ها و راهپیمائی‌هائی دست زده‌اند. شعارهای «ساختارشکنانه» در این اعتراضات، بگفتۀ یک جامعه شناس ساکن تهران، از ناامیدی آنان به هرگونه اصلاح و تغییری در موقعیت کنونی و ناکارآمدی نظام حاکم بر کشور حکایت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.