مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

علوی‌تبار: مردم به جناح‌ها چندان اعتمادی ندارند

علوی‌تبار معتقد است آنچه جمهوری اسلامی با آن روبه‌روست بحران و معضل است و اگر این بحران‌ها حل نشوند، به فاجعه تبدیل خواهند شد. علوی‌تبار از “اقتصاد خوش و بش” انتقاد کرده و خواستار اجرای اصلاحات فراگیر ساختاری شده است.

سایت “خبرآنلاین” در ارتباط با موج نارضایتی‌ها و معضلات حاکم بر ایران با علیرضا علوی‌تبار، نویسنده، خبرنگار و فعال سیاسی درباره راه‌های برون‌رفت از این شرایط بحرانی گفت‌وگو کرده است. این گفت‌وگو روز چهارشنبه ۱۷ مرداد (۸ اوت) بر روی خروجی این سایت منتشر شده است.

علوی‌تبار اوضاع حاکم بر ایران را بسیار حساس و بحرانی ارزیابی می‌کند. او بر این باور است که «اگر بحران و معضلات موجود حل نشود، به فاجعه تبدیل خواهد شد.»

او می‌گوید که فروکاستن معضلات و بحران‌های حاکم بر ایران به “مشکلات” تنها می‌تواند بر این بحران‌ها سرپوش بنهد، اما چاره و راه حلی برای این بحران‌ها نیست.

 

علوی‌تبار معتقد  است که اصلاح این بخش یا آن بخش دیگر پاسخگو نیست و تنها راه جلوگیری  از فاجعه، اجرای یک اصلاحات ساختاری است. به باور او، این اصلاحات ساختاری باید دو عرصه اقتصادی و سیاست خارجی را شامل شود. علوی‌تبار توضیح دقیقی از آنچه او اصلاحات ساختاری سیاست خارجی می‌خواند، عرضه نکرده است.

دولت ناکارآمد

علوی‌تبار معتقد است که دولت با ترکیب کنونی خود نمی‌تواند در حل بحران‌های موجود اقدام موثری انجام دهد. او نظر خود را درباره ترکیب دولت دوازدهم واضح و آشکار بیان کرده است. علوی‌تبار می‌گوید: «تركيب دولت به گونه‌ای است كه برآيند آن محافظه‌كاری، ناكارآمدی و تداوم اقتصاد خوش‌و‌بش است. ظاهرا دولت ديگر توجه چندانی به نظر كارشناسان اقتصادی ندارد و در سياست خارجی و به‌ويژه سياست منطقه‌ای نيز كاملا منفعل شده است.»

بنابراین او معتقد است که اجرای این اصلاحات ساختاری نمی‌تواند به قوه مجریه محدود گردد و افزون بر آن، دولت نیز برای آنکه بتواند نقش موثری در این زمینه ایفا کند، باید اقدام به تغییر جدی در چینش وزیران کابینه بکند.

بی اعتمادی به هر دو جناح

علوی‌تبار بر این باور است که تندروها و افراطگرایان داخلی و خارجی ظاهرا در یک راستا حرکت می‌کنند. او با اشاره به “اقتصاد خوش و بش” و بهره‌گیری بخش‌هایی از قدرت حاکمه از اقتصاد رانت محور می‌گوید که به نظر می‌رسد عده‌ای حاضر به پذیرش هیچ تغییری در شرایط نیستند و از این وضعیت نفع می‌برند.

علوی‌تبار درباره تاثیرات سیاست‌های غلط و بحران‌های حاکم بر کشور بر باورهای مردم می‌گوید:

«مردم ديگر چندان به جناح‌های مختلف اعتماد ندارند و سخنان زيباي آنها را چندان جدی تلقي نمي‌كنند. به ويژه تصور عمومی اين است كه همه جناح ها فاسدند و نمي‌خواهند چيزی تغيير كند.»

علوی‌تبار از همراهی و همگامی کسانی سخن گفته است که در “مافیای قدرت و ثروت” نقش دارند و معتقد است که ثمره‌ی فعالیت این مافیا همراه با تهدید خارجی وخامت اوضاع را به اوج خود رسانده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.