مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

سرمقاله واشنگتن پست: دولت ترامپ به دنبال پاک کردن کثافت جنایت عربستان سعودی است 

یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی مستقل توسط شورای امنیت سازمان ملل یا دبیرکل سازمان ملل یا شورای حقوق بشر تشکیل شود


گفته شده مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در ریاض برای “تحقیق کامل، شفاف و سریع” درباره ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی فشار آورده اما شاید بهترین استعاره برای دیپلماسی مدنظر آقای پامپئو همانی باشد که خبرنگاران در بیرون ساختمان کنسولگری استانبول شاهدش بودند: ورود نظافت‌چی‌ها با سطل، تی و مواد شوینده. آقای پامپئو که در دیدار با محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی لبخندی بزرگ به لب داشت، به نظر می‌رسید بیشتر از آنکه به روشن کردن حقیقت میل داشته باشد، به کمک کردن حاکم واقعی سعودی برای فرار از بحرانی که خودش آن را شروع کرده، مایل باشد.

در خبرها آمده بود که سعودی‌ها دارند خودشان را برای لاپوشانی کردن کشتن آقای خاشقچی با توسل به داستان زیاده‌روی یک تیم اعزامی(به استانبول) در بازجویی از وی آماده می‌کنند. با این داستان تقصیر از گردن ولی‌عهد ساقط می‌شود در حالی که این اعتقاد وجود دارد که او دستور این عملیات را داده و بر آن نظارت داشته است.

آقای ترامپ نشان داده که او حاضر به کمک کردن (به ریاض) برای طفره رفتن از واقعیت است. رئیس‌جمهور آمریکا بعد از تماس تلفنی با این رهبر جوان سعودی توئیت کرد که او “به طور کلی مطلع بودن از آنچه که اتفاق افتاده” را تکذیب کرده است.

محمد بن سلمان در دیدار با آقای پامپئو گفت که “ما در گذشته، حال و آینده با هم با چالش‌هایمان مقابله کرده‌ایم و می‌کنیم” و در جواب به این سخن او، دیپلمات آمریکایی با پوزخند جواب داد: “قطعا همین طور است”.دولت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به نظر در تلاش برای روشن شدن حقیقت جدی‌تر به نظر می‌رسد اما تحقیقاتش با موانع قابل توجهی مواجه شده است: آقای اردوغان به خبرنگاران گفت که مسئولان تحقیق درباره این پرونده که سرانجام اجازه حضور در کنسولگری را یافتند، با دیوارهایی که به تازگی رنگ شده بودند، مواجه شدند.

منابع خبری ترکیه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند، آنها شواهد بیشتری درباره این ادعا که آقای خاشقچی به فاصله کوتاهی بعد از ورود به کنسولگری کشته و بدنش تکه تکه شد، پیدا کرده‌اند. البته مقام‌های ترکیه که پیشتر اعلام کردند از این قتل نوار صوتی دارند، تاکنون مدارکشان را علنی نکرده‌اند. هر چه قدر که آنها بیشتر از قبل در شفاف سازی کامل ناکام بمانند، بیش از قبل اینطور به نظر خواهد رسید که آنها بیشتر از سود یا زیان ناشی از این پرونده نگران هستند. اخیرا «دو مقام ارشد سازمان ملل» در این روزنامه درباره ناپدید شدن خاشقچی نوشتند «تنها راه مشخص کردن حقیقت درباره سرنوشت آقای خاشقچی، ایجاد یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی و مستقل است».

خانواده آقای خاشقچی هم خواستار یک تحقیق مستقل شده‌اند. شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند چنین تحقیقی را کلید بزند و دبیرکل سازمان ملل یک هیات تحقیق با ریاست یک دادستان یا قاضی شناخته شده تعیین کند. شورای حقوق بشر هم می‌تواند چنین ماموریتی را در پیش گیرد. در هر صورت باید به ترکیه و عربستان سعودی فشار آورده شود تا آنها هر مدرکی در اختیار دارند را ارائه دهند. در این صورت است که به سرعت می‌توان متوجه شد چه اتفاقی افتاد و چه کسی مسئول است. آنچه که قابل قبول نیست، یک عملیات پاکسازی دیپلماتیک توسط دولت ترامپ برای یک رژیم(عربستان سعودی) و حاکمی (محمد بن سلمان) است که به رغم زیاده‌روی‌های فزاینده او در داخل و خارج از کشور مورد حمایت شدید دولت ترامپ قرار دارد. تا زمانی که درباره آقای خاشقچی حقیقت کاملا مشخص نشده باشد، تجار و بازرگانان آمریکایی باید از رژیم سعودی روی گردان شده و کنگره هم باید مانع از اجرا شدن همه قراردادهای فروش سلاح به ریاض شود.    

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.