مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

روزنامه ژاپنی: بن سلمان خطرناک است-ژوئن 2017

 

ژاپن تایمز نوشت، ولیعهد جدید عربستان تلاش می کند از حمایت ترامپ استفاده کند و حمله‌ای ضد پیشرفتهای ایران در دنیای عرب به راه اندازد.

روزنامه ایندیپدندت 9 ژانویه 2016 گزارش کرده است که:

بی ان دی  (سازمان ضد جاسوسی آلمان) یک گزارش یک ونیم صفحه ای منتشر کرده است که در آن آمده است که:

»»عربستان یک سیاست مداخله جویانه بی حساب و کتاب و خطرناک را بکارگرفته است. این گزارش که با عکس وزیر سعودی و معاونش ولیعهد محمد بن سلمان که از بیماری دیمنشیا (بیماری زوال عقل) رنج میبرد، بعنوان یک قمارباز سیاسی که با بکارگیری جنگ های نیابتی (با بکارگیری گروههای شبهه نظامی) که در یمن و سوریه براه انداخته  دنیای عرب را بی ثبات میکند. معمولا آژانسهای جاسوسی هیچگاه چنین گزارشاتی انفجاری را آنهم در مورد یکی از قویترین و نزدیکترین متحدین خودشان همچون عربستان سعودی از طریق رسانه های عمومی منتشر نمیکنند. این باید نشانه و شاخص میزان نگرانی بی ان دی آلمان بوده باشد که چنین یادداشتی را بطور عمومی و گسترده منتشر کرده است. هرچند سازمان مربوطه بدنبال اعتراضات رسمی عربستان سعودی توسط وزارت خارجه آلمان مورد نفی قرارگرفت ولی اخطار بی ان دی آلمان علامت ترس فزاینده آلمان نسبت به از ضامن خارج شدن و غیر قابل پیشبینی بودن عربستان سعودی میباشد.««

به گزارش مشرق، پایگاه اینترنتی ژاپن تایمز در مقاله ای به قلم لیونید برشیدسکی نوشت: تغییر ناگهانی در خط جانشینی خاندان سلطنتیعربستان سعودی احتمالا به ادامه سلطه خاندان سعودی بر جمعیت 31 میلیونی این کشور که سن 70 درصد آنها زیر 30 است کمک خواهد کرد. با این وجود این عمل حرکتی خطرناک محسوب می شود، آن هم در میانۀ درگیری گسترده ای که در خاورمیانه (منطقه غرب آسیا) برپاست و در این درگیری آمریکا و روسیه و بازیگران منطقه ای حضور دارند.

ژاپن تایمز در ادامه نوشت: شاه سلمان پادشاه سعودی فرزند 31 ساله خود محمد بن سلمان را به عنوان ولیعهد جدید معرفی کرد. این دومین مورد از تغییر در وارثان سلطنت است که در آن وارث جوان و فرزند ذکور مورد علاقه پادشاه (بر سایر وراث) برتری می یابد. در دوسال گذشته محمد بن سلمان که اغلب او را ولیعهد جدید می خوانند بر صدر وزارتخانه های مهمی چون وزارت دفاع و وزارت نفت گمارده شده بود. وی در ماه گذشته بادونالد ترامپرییس جمهور آمریکا در واشنگتن و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در مسکو دیدار کرد.

ژاپن تایمز در ادامه افزود: شاه سلمان 81 ساله آشکارا در جستجوی یک تغییر نسلی در رهبری (عربستان) است که شاید از نظر مذهبی کمتر بنیادگرا باشند. محمد بن سلمانبر روی این تغییر کار کرده است اگرچه او بعنوان یک وکیل در ریاض درس خوانده است و نه در مغرب زمین.

ژاپن تایمز در ادامه نوشت: محمد بن سلمان همچنین طرحی را برای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی عربستان سعودی به نام چشم انداز 2030 ارائه کرده است که اهداف مشخصی دارد و تغییر اتکای اقتصاد کشور به نفت از مهمترین این اهداف برشمرده شده است. اینکه عملی شدن این چشم انداز با فرمان حکومتی انجام بشود که دو سوم نیروی کار آن کارمند دولت هستند نیاز به زمان دارد. اما اینها نمونه ای از اصلاحاتی هستند که بنظر می رسد باعث نزدیک تر شدن این پادشاهی قرون وسطایی به دنیای مدرن شود و قدرت سلسله حاکم افزایش یابد.

روزنامه ژاپنی افزود: ولیعهد جدید سعی می کند تا از حمایت ترامپ استفاده کند تا حمله ای علیه پیشرفتهای ایران در دنیای عرب به راه بیاندازد. این سیاست به خودی خود مملو از خطر مواجه نظامی است و از سوی دیگرولادیمیر پوتین را تحت فشار قرار می دهد تا اتحاد خود با ایران را در سطح بیشتری بالا ببرد.

ژاپن تایمز در ادامه نوشت: پوتین تلاش کرده است تا با تمام بازیگران خاورمیانه (منطقه غرب آسیا) روابط خوبی داشته باشد. پوتین به سرمایه گذاری کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای پیشبرد طرح کاهش وابستگی روسیه به نفت نیاز دارد. از سوی دیگر پوتین به حمایت ایران و نیروهای نظامیتحت حمایتایران در سوریه نیاز دارد زیرا وی سعی می کند از حضور (فیزیکی) سربازان روسی در سوریه برای حفظ بشار اسدرییس جمهور این کشور جلو گیری کند.

این روزنامه افزود: روابط گرم پوتین با شاهزادگان عربستان سعودی نسبت به روابط وی با ایران سطحی محسوب می شود. پوتین در ظاهر و آن هم بخاطر کاهش تولید نفت، با عربستان سعودی اتحاد بر قرار کرده است.

==========

آیا هشدار سیستم اطلاعاتی آلمان در مورد محمد بن سلمان در حال واقعیت یافتن است؟

روزنامه ایندیپدندت 5 دسامبر 2015 گزارش کرده است که:

بی ان دی  (سازمان ضد جاسوسی آلمان) یک گزارش یک ونیم صفحه ای منتشر کرده است که در آن آمده است که:

»»عربستان یک سیاست مداخله جویانه بی حساب و کتاب و خطرناک را بکارگرفته است. این گزارش که با عکس وزیر سعودی و معاونش ولیعهد محمد بن سلمان که از بیماری دیمنشیا (بیماری زوال عقل) رنج میبرد، بعنوان یک قمارباز سیاسی که با بکارگیری جنگ های نیابتی (با بکارگیری گروههای شبهه نظامی) که در یمن و سوریه براه انداخته  دنیای عرب را بی ثبات میکند. معمولا آژانسهای جاسوسی هیچگاه چنین گزارشاتی انفجاری را آنهم در مورد یکی از قویترین و نزدیکترین متحدین خودشان همچون عربستان سعودی از طریق رسانه های عمومی منتشر نمیکنند. این باید نشانه و شاخص میزان نگرانی بی ان دی آلمان بوده باشد که چنین یادداشتی را بطور عمومی و گسترده منتشر کرده است. هرچند سازمان مربوطه بدنبال اعتراضات رسمی عربستان سعودی توسط وزارت خارجه آلمان مورد نفی قرارگرفت ولی اخطار بی ان دی آلمان علامت ترس فزاینده آلمان نسبت به از ضامن خارج شدن و غیر قابل پیشبینی بودن عربستان سعودی میباشد.««Mohammed-bin-Salman.jpg

——————————————————————————————

شنبه 11 نوامبر 2017

 

روزنامه نگار مشهور جهان عرب در تحليلي به شش سناريوي احتمالي جنگ آينده عليه ايران و حزب الله در يمن، لبنان و قطر پرداخت.
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، عبدالباري عطوان، در تحليل خود در روزنامه الراي اليوم (انگلستان)، نوشت:
خوب به ما گوش کنيد… با وجود اهميت جزئيات دستگيري هايي که شاهزاده محمد بن سلمان به راه انداخته و استعفاي حريري، سرگرم اين دو خبر نشويد… مرحله آتي خطرناک تر است… شش سناريوي احتمالي جنگ آينده عليه ايران و حزب الله در يمن، لبنان و قطر… نتايج آن چه خواهد بود؟ احتمال موفقيت و شکست آن چه ميزان است؟
منطقه ما در آستانه جنگ قرار دارد و نبايد جزئيات کوچکي مانند استعفاي حريري يا بازداشت شاهزادگان و وزراي سابق، ما را از تحولات واقعي منحرف کند که در خفا اتفاق مي افتند و مرحله بعدي که در پي عمليات “پاکسازي” رخ خواهد داد، خطرناک تر است، عملياتي [پاکسازي] که شاهزاده محمد بن سلمان در جبهه داخلي عربستان سعودي در حال آنجام آن است زيرا اين عمليات مقدمه سناريو هاي جنگ منطقه اي است که احتمالا خطرناک ترين در تاريخ منطقه خواهد بود و درباره آنچه مي گوييم جدي هستيم.
تمام آنچه در حال حاضر اتفاق مي افتد در چارچوب طرحي با دقت برنامه ريزي شده و پيچيده است و مقدمه جنگي فرقه اي با پوشش مليت گرايي عربي مي باشد که هدف اصلي آن قدرت پيش رونده ايران “شيعه” و قطع کردن بازوهاي عملياتي اين کشور در يمن، لبنان و عراق با حمايت آمريکا، کشورهاي منطقه و اسرائيل است.
عربستان سعودي کنوني ديگر عربستان سعودي قديم نيست و وهابيت در احتضار است، هر چند در کتاب ها يا منابع به عنوان يک لحظه تاريخي، دفن نشده باشد. دولت چهارم عربستان سعودي با لباس مدرن و ائتلاف هاي جديد خود را آشکار کرد هنگامي که شاهزاده محمد بن سلمان ولي عهد عربستان سعودي و مرد دوران جديدي که مي خواهد پايه گذار آن باشد اعلام کرد ” مجهز کردن جريان هاي يمني به موشک از سوي ايران تجاوز مستقيم نظامي است که مي تواند اقدام جنگي تلقي شود” و اين سخنان را در مکالمه تلفني با بوريس جانسون، وزير امور خارجه انگليس بيان کرد و با حمايت و پشتيباني پنتاگون وزارت دفاع آمريکا و نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل روبرو شد و اين يعني ائتلافي در منطقه با رهبري آمريکا در حال ظهور است.
براي اين که به ميزان جدي و خطرناک بودن هر بحران يا تحرک سياسي و نظامي قابل توجه در هر منطقه از جهان پي ببريم بايد قيمت هاي انرژي (نفت و گاز) و روند صعودي و نزولي بورس و بازارهاي مالي را زير نظر بگيريم زيرا اين مهم ترين معيار سنجش با بيشترين ميزان دقت حداقل در جهان سرمايه داري غربي است.
قيمت هاي نفت امروز به بالاترين ميانگين خود در دو سال اخير رسيده است، اما بازارهاي بورس کشورهاي حاشيه خليج فارس به صورت قابل توجهي سير نزولي داشته است و مشخصا بازار بورس عربستان، امروز سه درصد ارزش سهام خود را از دست داده است و روند فروش از خريد پيش افتاد و اين در حالي است که ما همچنان در ساحل هستيم و بادبان هاي جنگ هنوز برافراشته نشده اند.
هرج و مرج به سمت منطقه پيش مي رود و حوثي ها کساني که يک موشک بالستيک با دقت بالا پرتاب کردند که به شمال رياض رسيد و ترکش هاي آن در فرودگاه بين المللي ملک خالد فرود آمد گفتند دوباره عمق کشور عربستان سعودي را و نيز تمام فرودگاه ها و بنادر عربستان و امارات متحد عربي را هدف قرار خواهند و طبق آنچه سه سال گذشته به ما ياد داد حوثي ها اگر تهديد کنند، تهديد خود را به اجرا درمي آورند و پس از سه سال جنگ ويرانگر چيزي براي از دست دادن ندارد.
مرحله نخست مرحله پاکسازي جبهه داخلي بود که به دست شاهزاده محمد بن سلمان صورت گرفت و دستگيري يازده شاهزاده و ده ها وزير و تاجر را با عنوان مبارزه با فساد شامل شد و اين مرحله تاکنون به آرامي و بدون هيچ گونه پيامدي انجام شد و اين مرد کاملا بر چهار بخش اصلي کشور يعني اقتصاد، رسانه ها، تشکيلات امنيتي و نظامي در کنار دو نهاد ديني رسمي (هيئت علماي بلند پايه) و غير رسمي (علماي بيداري) سيطره پيدا کرده است و تمام دشمنان خود يا هر کس که به حکومت وي اعتراضي کرده را پشت ميله هاي زندان قرار داده ، در ابتدا درهتلي لوکس و کسي نمي تواند پيش بيني کند که پايان کجا خواهد بود بعيد نمي دانيم که اين دستگيري ها مرحله نخست بوده باشد و آنچه در آينده رخ مي دهد عظيم تر خواهد بود و ما در برابر “بولدوزري” هستيم که هر چه بر سر راهش قرار گيرد را از ميان بر مي دارد.
پس از گذشت تنها چند روز يا چند هفته وارد مرحله دوم و به نظر ما خطرنا کتر مي شويم و آن مرحله رويارويي هاي نظامي است که مي توان مشخصات کلي نقشه آن را در نکات زير ترسيم کرد:
نخست: آغاز رويارويي نظامي عربستان و ايران در عرصه محاصره خفقان آور يمن. عربستان سعودي تمام گذرگاه هاي زميني، هوايي و دريايي يمن را به بهانه پر کردن شکاف ها و جلوگيري از رسيدن موشک هاي ايران به حوثي ها بسته است.
دوم: تشکيل ائتلاف جديد مانند ائتلاف طوفان صحرا که ژنرال شوارتسکف براي بيرون راندن نيروهاي عراقي از کويت در سال ١٩٩٠ ايجاد کرد و اعضاي احتمالي اين ائتلاف نظامي در کنار عربستان، امارات متحده عربي، اردن، مصر، سودان و مراکش مي باشند (در حال حاضر پادشاه اين کشور يعني مراکش در ابوظبي حضور دارد و اين خبر شايع شد که وي تلاش کرده با عربستان درباره دستگيري هاي ذکر شده ميانجيگري کند اما طبق گفته منابع موثوق پيام واضحي از رياض آمده مبني بر درخواست از تمامي پادشاهان کشورهاي عربي براي عدم مداخله درباره آنچه در داخل عربستان اتفاق مي افتد ).
سوم: بمباران لبنان و نابودي زير ساخت هاي اين کشور به بهانه تلاش براي ريشه کن کردن “حزب الله” و در اين صورت احتمالا “حزب الله” با بمباران دولت اشغالگر اسرائيل با هزاران موشک پاسخ مي دهد و در اين جا احتمال مداخله ايران و سوريه بيشتر از هر زمان ديگري وجود دارد.
چهارم: حمله به کشور قطر از سوي نيروهاي مصر، امارات و عربستان سعودي و تغيير نظام در دوحه و درگيري با نيروهاي ترکيه که شمار آن ها به بيش از سي هزار سرباز مجهز به تسليحات سنگين مي رسد. به نظر مي رسد رجب طيب اردوغان اين خطر را احساس کرده و از اين رو وزير دفاع خود نورالدين جانيکلي را در سفري برنامه ريزي نشده دو روز پيش به دوحه فرستاد و چيزي جلوي اين حمله را نخواهد گرفت مگر وقوع تغيير غافلگير کننده در موضع قطر با فشار از سوي آمريکا.
پنجم: ضد حمله آمريکا، اسرائيل و عربستان در سوريه و سيطره دوباره يافتن بر مناطقي که متحدان آمريکا در اين کشور از دست دادند مانند حلب، حمص و ديرالزور زيرا آمريکا به آساني از شکست خود در برابر روسيه و ايران نمي گذرد، اما هر گونه مداخله اي از سوي آمريکا و اسرائيل در سوريه چه بسا بدون درگيري با روسيه صورت نگيرد که در اين صورت بايد وقوع جنگي جهاني را پيش بيني کنيم و اين آمريکا بود که کنفرانس گفتگوي ملي سوريه را در سوچي به شکست کشاند، نشستي که مسکو خواستار آن بود، هنگامي که از مخالفان سوري خواست اين نشست را بايکوت کنند.
ششم: تحريک شبه نظاميان کرد در اربيل و شمال سوريه و وارد کردن آن ها در اين جنگ در کنار آمريکا به منظور فرسايش ايران، ترکيه و عراق با هم و غرق کردن آن ها در جنگ هاي داخلي.
نقشه راه ذکر شده آنچه ممکن است کشورهاي ائتلاف جديد بدان دست بزنند را رصد کرد، ائتلافي که احتمالا نام “کشورهاي اعتدال” يا “اردوگاه نو” يا مبارزه با “تروريسم ايراني” بگيرد، دقيقا نمي دانيم اما ما از احتمالات ديگري سخن نگفتيم که وقوع آن نامحتمل نيست و آن عدم موفقيت اين ائتلاف در محقق ساختن اهداف خود است و اين که منطقه در اين صورت چگونه خواهد بود.
سناريوي معکوس احتمالا تشکيل ائتلافي از سوي ايران، سوريه، ترکيه و عراق است که در ابتدا روسيه با آن همدردي مي کند و نمي دانيم آيا در مرحله بعد اين ائتلاف را رهبري خواهد کرد يا خير زيرا روسيه با تحولات کنوني با احتياط برخورد مي کند و نيت خود را آشکار نمي سازد.
اين ائتلاف جديد از توانمندي نظامي و موشکي سهمگيني برخوردار است و طبق ارزيابي هاي نخستين بيشتر موشک هايش به سمت عربستان سعودي، امارات متحده عربي و اسرائيل شليک خواهد شد، اما اين سه کشور نيز سکوهاي موشکي “پاترويت” کارساز در اختيار دارند که شايد براي آن ها مصونيت جزئي يا کلي فراهم کند.
از يکي از کارشناسان نظامي در لندن پرسيديم وي به ما گفت پرتاب هزاران موشک مدرن از سوي “حزب الله” به يک باره به سمت اسرائيل و نيز از سوي حماس در نوار غزه احتمالا گنبد آهنين [اين رژيم] را فلج خواهد کرد. اگر حزب الله شاخه ايران ١٥٠ هزار موشک در اختيار دارد، بايد ديد خود اين کشور چه تعداد موشک در اختيار دارد؟آيا موشک هاي پاتريوت با پرتاب هزاران موشک به يکباره عمل خواهد کرد؟ اگر موشک هاي سوريه و ايران به زرادخانه موشکي “حزب الله” ملحق شوند، چه خواهد شد؟
اين کارشناس يک مثال زد و گفت اين مسئله نيازمند پرتاب شش موشک پاتريوت براي مقابله با يک موشک “برکان اچ ٢” حوثي است که به سمت فرودگاه ملک خالد در شمال رياض شيلک شد. بنابراين چند موشک پاتريوت در زرادخانه عربستان و امارات متحد عربي وجود دارد؟ اما وي در ادامه گفت اين دو کشور نيروي هوايي قدرتمندي دارند که ستون فقرات آن جنگنده هاي “اف ١٦” و “اف ١٥” آمريکا به علاوه جنگنده هاي “تورنادو” انگليس و “يوروفايتر” بسيار پيشرفته اروپايي مي باشد.
موفقيت اين جنگ منطقه اي آتي و به نظر کارشناسان بسيار نزديک، نابودي ايران، تغيير نظام در قطر و ريشه کن کردن “حزب الله” است، اما شکست آن به معناي ويراني عربستان سعودي، اسرائيل و امارات متحد عربي و تقسيم عربستان به چندين کشور مي باشد.

بار ديگر مي گوييم ما رمال و طالع بين نيستيم که بتوانيم آينده را پيش بيني کنيم، اما با اطمينان مي گوييم اين جنگ چه بسا آخرين جنگي باشد که منطقه، کشورها، مرزها و شايد همچنين ملت هاي آن را تغيير مي دهد.در اين جنگ عرب ها مطمئنا باقي خواهند ماند و ٤٠٠ ميليون يعني شمار کنوني شان را از ميان نخواهد برد. ايراني ها نيز باقي خواهند ماند، اما آيا اسرائيل در شکل کنوني اش باقي خواهد ماند؟
پاسخ اين پرسش را به مرحله پس از جنگ واگذار مي کنيم، در صورتي که دربگيرد… و خداوند داناتر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.