مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

حمایت ایران و ترکیه از مادورو در بحران سیاسی ونزوئلا

تحولات سیاسی در کشور بحران‌زده ونزوئلا شتاب گرفته است. پس از آنکه خوان گوایدو خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند، کشورهای جهان به سود رهبر اپوزیسیون یا به طرفداری از مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا اعلام موضع کردند.

    
Bildergalerie Venezuela Proteste Nicolas Maduro (Reuters/Miraflores Palace)

جنگ قدرت در ونزوئلا بالا گرفته است. از یکسو نیکلاس مادورو، رئيس جمهور این کشور با بهره گرفتن از پشتیبانی ارتش خود را رهبر مشروع این کشور می‌داند و از سوی دیگر خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون که از حمایت پارلمان ونزوئلا  برخوردار است، ادعای رهبری بر این کشور را دارد.

وجود دو رهبر در یک کشور، باعث صف‌آرایی بسیاری از کشورهای جهان در ارتباط با آینده ونزوئلا شده است. برخی از کشورها بی‌درنگ از مشروعیت رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، خوان گوایدو جانبداری کردند و برخی دیگر نیز با دفاع از دولت نیکلاس مادورو، هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا را محکوم دانستند.

در این صف‌آرایی بین‌المللی، نگاه‌ها از یکسو متوجه کشورهای همسایه ونزوئلا است و از سوی دیگر متوجه قدرت‌های بزرگ جهان. افزون بر آن، مواضع کشورهایی همچون ترکیه و ایران نیز در ارتباط با جنگ قدرت در ونزوئلا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ایران، ترکیه و دولت مادورو

جمهوری اسلامی ایران سال‌ها از حکومت ونزوئلا حمایت و جانبداری کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را نامشروع دانسته و محکوم کرده است.

بهرام قاسمی درباره تحولات ونزوئلا از  جمله چنین گفته است:

«جمهوری اسلامی ایران در مقابل هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی ونزوئلا و یا هر اقدام نامشروع و غیرقانونی همچون تلاش برای کودتا و اقدامات ضد مردمی، از دولت و ملت این کشور حمایت می‌کند. ما امیدواریم هر گونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا توسط مردم و دولت این کشور با بکارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت آمیز، هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.»

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه نیز ساعاتی پس از اعلام رهبری دولت موقت از سوی خوان گوایدو، آشکارا به حمایت و پشتیبانی از دولت نیکلاس مادورو پرداخت و خطاب به او گفت: «مادورو! برادر من. ثابت‌قدم و استوار بمان. ما از تو حمایت خواهیم کرد.»

Bildergalerie Venezuela Proteste Diaspora (Reuters/M. Bazo)

گفته می‌شود که اردوغان در ساعات بامدادی روز پنجشنبه ۴ بهمن در یک تماس تلفنی با نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، از حمایت و پشتیبانی دولت ترکیه از او سخن گفته است.

مواضع قدرت‌های بزرگ

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در شمار نخستین کسانی بود که از حمایت و پشتیبانی دولت آمریکا از خوان گوایدو سخن گفته بود. همین موضوع همراه با مواضع ترامپ، باعث قطع مناسبات دیپلماتیک ونزوئلا با ایالات متحده شد. دولت ونزوئلا به کارمندان سفارت آمریکا سه روز فرصت داده، تا خاک این کشور را ترک کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش از آن رسما اعلام کرده بود که دولت نیکلاس مادورو را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی که از مسکو منتشر کرده، مواضع دولت روسیه در قبال تحولات بحرانی ونزوئلا را بازتاب داده است.

 

بر اساس این گزارش ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از دخالت‌های بین‌المللی در امور ونزوئلا و پشتیبانی کشورهای غربی از خوان گوایدو انتقاد کرده است.

دولت روسیه به این ترتیب ریاست جمهوری گوادیو را به‌رسمیت نمی‌شناسد و بر حمایت و پشتیبانی خود از دولت نیکلاس مادورو تاکید دارد.

از سوی دیگر، دولت چین نیز از آمریکا خواسته است تا از مداخله در امور ونزوئلا و بحران این کشور اجتناب بورزد.

هوآ چون‌اینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین از طرفین درگیر در بحران داخلی ونزوئلا خواسته است تا از رفتارهای شتابزده و نسنجیده پرهیز کرده و در راستای یافتن یک راه حل مسالمت‌آمیز برای بحران سیاسی در این کشور تلاش کنند.

دولت چین رسما اعلام کرده است که این کشور هیچگونه دخالت خارجی در امور ونزوئلا را نمی‌پذیرد. سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است:

«ما امیدواریم که ونزوئلا و ایالات متحده آمریکا به یکدیگر احترام گذاشته و از موضعی برابر و با رعایت اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر مناسبات خود را سامان دهند.»

Bildergalerie Venezuela Proteste Diaspora (Reuters/)

چین ظرف ده سال گذشته، حدود ۶۵ میلیارد دلار در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده است.

اتحادیه اروپا

دونالد توسک، رئیس اتحادیه اروپا رسما حمایت و پشتیبانی خود را از “نیروهای دموکراتیک” در ونزوئلا اعلام کرده و از اعضای این اتحادیه درخواست کرده است که از خوان گوایدو حمایت و پشتیبانی کنند.

این در  حالی است که فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی این اتحادیه از برگزاری انتخابات دموکراتیک در ونزوئلا سخن گفته است. اتحادیه اروپا در عین حال خواستار تامین امنیت جانی خوان گوادیو و دیگر رهبران اپوزیسیون در ونزوئلا شده است.

المار بروک، مسئول مسائل بین‌الملل حزب دموکرات مسیحی آلمان (حزب صدراعظم آنگلا مرکل) خواستار حمایت و جانبداری اتحادیه اروپا از خوان گوادیو به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا شد. او تلاش‌های نیکلاس مادورو برای حفظ قدرت خود را نامشروع دانسته است.

کشورهای همسایه

کشورهای همسایه ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی نسبت به تحولات بحرانی آن کشور اتفاق نظر ندارند. تا این لحظه، کشورهای برزیل، پاراگوئه، کلمبیا، شیلی، پرو،آرژانتین، گواتمالا، کوستاریکا، پاناما و اکوادور دولت خوان گوایدو را به‌رسمیت شناخته‌اند.

این در حالی است که بولیوی رسما اعلام کرده است که از دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت و پشتیبانی می‌کند. افزون بر آن، دولت مکزیک نیز اعلام کرده است که تحولات ونزوئلا را با دقت دنبال می‌کند و در حال حاضر دلیلی برای تجدید نظر در مناسبات دیپلماتیک خود با ونزوئلا نمی‌بیند.

اوروگوئه هم خواستار حل بحران ونزوئلا از طریق دیالوگ بین نیروهای دولتی و اپوزیسیون شده است.

 نقل از دویچه وله آلمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.