مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

شکست تاریخی دولت استرالیا در پارلمان؛ طرح درمان پناهجویان در خاک این کشور رای آورد

نمایندگان پارلمان استرالیا با تصویب طرح مهمی به پناهجویان ساکن اردوگاه‌های جزایر دورافتاده امکان داده‌اند که در داخل خاک استرالیا درمان شوند.

تصویب این طرح شکستی تاریخی برای دولت و ضربه‌ای به سیاست بحث‌انگیز مهاجرتی دولت اقلیت اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، محسوب می‌شود.

استرالیا از سال ۲۰۱۳، پناهجویانی را که قصد دارند با قایق وارد این کشور شوند، به مراکز نگهداری پناهجویان در نائورو و پاپوآ گینه نو می‌فرستد.

منتقدان می‌گویند که این اقدام دولت استرالیا به رفاه و آرامش بازداشتی‌های اردوگاه‌ها به ویژه کودکان آسیب زده است.

پزشکان از مدت‌ها قبل نسبت به امکانات نامناسب پزشکی در این جزایر هشدار داده بودند و سازمان ملل نیز شرایط این اردوگاه‌ها را “غیرانسانی” خوانده بود.

استرالیا همواره از سیاست خود در زمینه نگهداری پناهجویان در اردوگاه‌های خارج از خاک این کشور دفاع کرده و گفته است این کار، مرگ پناهجویان در دریا را متوقف کرده و قاچاق انسان را کاهش داده است.

طرحی که در مجلس نمایندگان استرالیا تصویب شده، این هفته به مجلس سنا می‌رود و تبدیل به قانون خواهد شد.

چرا تصویب این طرح مهم است؟

صدها پناهجو در شرایط نامناسب در جزایر اقیانوس آرام زندگی می‌کنند
صدها پناهجو در شرایط نامناسب در جزایر اقیانوس آرام زندگی می‌کنند

در استرالیا، اینکه یک دولت در رای‌گیری پارلمان شکست بخورد، بسیار نادر است و طی حدود ۸۰ سال اخیر چنین اتفاقی نیافتاده است. علاوه بر آن، دولت در آستانه برگزاری یک انتخابات فدرال در سال جاری میلادی، متحمل چنین شکستی شده است.

در سال ۱۹۴۱، آرتور فدن، نخست‌وزیر وقت استرالیا پس از آنکه موفق نشد رای موافق نمایندگان پارلمان را برای بودجه به دست بیاورد، بلافاصله از مقامش استعفا کرد.

رای امروز پارلمان استرالیا، شکستی برای اسکات موریسون به حساب می‌آید که پنجمین نخست‌وزیر این کشور طی شش سال است و اکنون سوال‌هایی در باره ماندن وی بر سر کار ایجاد شده است. دولت آقای موریسون اواخر سال گذشته میلادی بعد از شکست در انتخابات میاندوره‌ای اکثریتش را در پارلمان از دست داد.

پناهجویان و حامیان آنها از رای پارلمان استرالیا استقبال کرده‌اند.

بهروز بوچانی، روزنامه‌نگار و پناهجوی کرد ایرانی که سال‌ها در اردوگاهی در یکی از جزایر اقیانوس آرام در بازداشت است و اخیرا برنده گرانبهاترین جایزه ادبی استرالیا شد، در توییتی این رای را لحظه‌ای تاریخی برای پناهجویان مانوس و نائورو خوانده است.

علت اصرار برای تصویب این طرح چه بود؟

سال گذشته میلادی، گزارش‌های مربوط به بحران سلامت روانی کودکان ساکن بازداشتگاه‌های پناهجویان، استرالیایی‌ها را به وحشت انداخت. پزشکان گفتند بعضی از بچه های ساکن اردوگاه آنچنان افسرده بوده‌اند که نمی توانستند غذا بخورند یا بخوابند و حتی کودکان یازده ساله دست به خودکشی زده بودند.

حمید خزایی
حمید خزایی پس از آنکه مقام‌های استرالیا در روند درمانی او تعلل کردند، درگذشت

 

موج واکنش‌های منفی مردم، دولت را وادار کرد که بیش از یک صد کودک پناهجو را همراه با خانواده هایشان از جزیره نائورو به استرالیا منتقل کند.

طرفداران حقوق پناهجویان هشدار دادند یک هزار پناهجوی بزرگسال در جزایر نائورو و مانوس، با بحرانی مشابه در زمینه سلامت روانی و مشکلات پزشکی متعدد دیگر دست به گریبانند.

حمید خزایی، پناهجوی ایرانی که در سال ۲۰۱۴ در اثر عفونت در ناحیه پا در جزیره مانوس درگذشت، یکی از دوازده نفری است که در اردوگاه‌های پناهجویان جان باخته‌اند. سال گذشته، تحقیقاتی در مورد علت مرگ حمید خزایی نشان داد که اگر او را زودتر برای درمان به استرالیا منتقل کرده بودند، می‌شد از مرگ او جلوگیری کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.