مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

حمله به نفت‌کش‌ها؛ هشدار دبیرکل سازمان ملل و ابهام درباره عامل حمله

این تصاویر را رسانه‌های ایران امروز مخابره کردند

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز پنج‌شنبه، حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان را محکوم کرد و هشدار داد که جهان توان “یک رویارویی بزرگ در منطقه” را ندارد.

آقای گوترش در جلسه شورای امنیت که با همکاری اتحادیه عرب برگزار شد، گفت: “من به شدت هرگونه حمله کشتی‌های غیرنظامی را محکوم می‌کنم. باید حقایق (درباره این رویداد) و مسئولیت‌ها، روشن شوند.”

حمله روز پنج‌شنبه، دومین حادثه ظرف یک ماه گذشته در نزدیکی تنگه هرمز است. تنگه هرمز یکی از استراتژیک‌ترین آبراه‌های جهان است که خلیج فارس را به آب‌های آزاد وصل می‌کند و حجم قابل توجهی از نفت تولید شده توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس از این تنگه عبور می‌کنند.

هنوز روشن نیست که عامل این حمله چه کسی بوده و خبرها درباره عامل حمله، عموما گمانه‌زنی هستند.

Kokuka Sangyo President Yutaka Katada

ژاپن برگزار کرد. به گفته او، یکی از نفت‌کش‌هایی که هدف حمله قرار گرفت از کشتی‌های متعلق به این شرکت و حاوی متاتول بوده است

در جریان حادثه قبلی، چهار کشتی نفت‌کش در نزدیکی بندر فجیره امارات دچار آتش‌سوزی شدند. آمریکا و عربستان، ایران را مسئول آن حادثه اعلام کردند، اما ایران هرگونه دست داشتن در آن حادثه را رد کرد.

احمد ابوالغیظ، دبیرکل اتحادیه عرب در جلسه روز پنج‌شنبه از شورای امنیت درخواست کرد که “علیه هرکس که مسئول” بوده اقدام کند تا امنیت منطقه خلیج فارس، حفظ شود.

او در حضور نمایندگان ۱۵ عضو شورای امنیت گفت: “برخی از بازیگران منطقه در تلاشند تا منطقه را به آتش بکشند و ما باید متوجه این موضوع باشیم.” آقای ابوالغیظ به نام هیچ کشوری اشاره نکرد.

شیخ صباح خالد آل صباح، وزیر خارجه کویت نیز، حملات به نفت‌کش‌ها را، تهدید صلح و امنیت بین‌المللی توصیف کرد.

وزیر خارجه کویت گفت: “این (حملات روز پنج‌شنبه)، آخرین حادثه از یک‌سری اقدامات خرابکارنه است که امنیت آبراه‌ها و همچنین امنیت انرژی جهان را تهدید می‌کند.”

تنگه هرمز؛ اهمیت شاهرگ حیاتی انتقال نفت جهان چیست؟

در پی حملات روز پنج‌شنبه به نفت‌کش‌ها، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت.

کاخ سفید نیز اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان آنچه رخ داد، قرار گرفته است. اما هنوز آقای ترامپ واکنشی به این حملات نشان نداده است.

اما روسیه به سرعت به این حمله واکنش نشان داد و از همه خواست تا در نتیجه‌گیری درباره این حملات، شتاب به خرج ندهند و از این حملات برای اعمال فشار بیشتر بر تهران استفاده نکنند.

ایران نه تنها دست داشتن در حملات روز پنج‌شنبه را رد کرده، بلکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این حملات را “مشکوک” خوانده است.

آقای ظریف در توییتی، به همزمانی این حملات با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اشاره کرده و نوشته است: “حملات گزارش شده به نفتکش‌های مرتبط با ژاپن در حالی رخ داد که شنیزو آبه برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه با آیت‌الله خامنه‌ای ملاقات می‌کرد. حتی کلمه مشکوک هم نمی‌تواند گویای آن چیزی باشد که پشت پرده ماجرای امروز بوده است. پیشنهاد ایران برای مجمع گفتگوی منطقه‌ای الزامی است.”

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز از انفجار و آتش‌سوزی نفت‌کش‌ها ابراز نگرانی و تاسف کرد. او از همه کشورهای منطقه خواست تا “مراقب باشند در تله فریب کسانی که از بی‌ثباتی در منطقه سود می برند نیفتند”.

علی ربیعی اضافه کرد: “دولت ایران آماده همکاری‌های امنیتی، منطقه‌ای برای تضمین امنیت از جمله در آبراه‌های استراتژیک است”.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز گفت: “از بروز حوادث مشکوک امروز برای نفتکش‌های تجاری مرتبط با ژاپن همزمان با دیدار نخست وزیر آن کشور با رهبر انقلاب ابراز نگرانی کرده و آن را خلاف جهت گیری‌ها و تلاش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه برای کاهش تنش‌ها و آرامش در منطقه می‌دانیم. ایران از همکاری و گفت‌وگو در منطقه حمایت می‌کند”.

ساعتی بعد از حملات روز پنج‌شنبه وزیر تجارت ژاپن گفت که هر دو کشتی که هدف حمله قرار گرفتند، حامل محموله‌هایی مرتبط با این کشور بودند.

این دو کشتی که یکی از عربستان و دیگری از قطر بارگیری شده بودند، پس از حمله آتش گرفتند.

منابع داخلی در ایران اعلام کردند که با کمک نیروهای ایرانی، ۴۴ ملوان این دو فروند کشتی نفتکش به جزیره جاسک منتقل شده‌اند.

نقشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.