پربیننده ترین ها

ملاقات با نخست وزیر هلند آقای مارک روته در جریان کنگره سالانه حزب اتحاد احزاب لیبرال اتحادیه اروپا (آلده پارتی) در آمستردام. طی ملاقات ضمن معرفی خودو فرقه رجوی و نقض شدید حقوق بشر توسط این فرقه در آلبانی تشریح شد.

ملاقات با آقای گای فرهوفشتادت عضو پارلمان اروپا و رهبر فراکسیون لیبرالهای اتحادیه اروپا از سیاستمداران عالی و افشای همه ترفندهای فریب فرقه رجوی در زمینه ماهیت این فرقه و فشارها و توطئه هایی که علیه جدا شدگان اعمال میکند.

بنابه دعوت یو ان واچ جنبش نه به تروریسم و فرقه ها در نشست سالیانه حقوق بشر و دمکراسی شرکت کرد. خانم دکتر هشترودی بنا به دعوت جنبش نه به تروریسم وفرقه ها در این نشست شرکت کردند که حضور ایشان باعث خوشحالی جنبش نه به تروریسم و فرقه ها گردید. ایشان ضمن حضورفعالشان در نشست با اعضای عالیرتبه شرکت کننده در جلسه به بحث و گفتگو پرداختند. ازجمله با وزیر سابق دادگستری و عضو پارلمان کانادا آقای ایروین کولتر و از بنیانگذاران یوان هیومن راتس واچ مفصلا به بحث پرداختند. این کنفرانس سالیانه جهت شنیدن گزارشات قربانیان حقوق بشربرگزار میشود. در همین رابطه آقای داود ارشد رئیس جنبش نه به تروریسم و فرقه ها سخنانی بشرح زیر ایراد کردند:

درملاقات با دکترورنر هویر به اطلاع ایشان رسید که: فرقه رجوی در حال تدارک دیدن یک زندان ابدی موسوم به اشرف 3 در ‏محلی دورافتاده میباشد. این محل یک پایگاه نظامی متروکه آمریکایی می باشد با یک فرودگاه و یک سکوی هلی برد کوچک و ‏بخشی از سیستم های داخلی آن مستقیما از آمریکا آورده شده و نصب گردیده اند. از ایشان استمداد کمک شد. ‏

ملاقات با همسر نرگس محمدی در مقر ملل متحد ژنو-------آقای داود ارشد و خانم دکتر هشترودی با همسر نرگس محمدی در این ملاقات آقای تقی رحمانی همسر نرگس محمدی که خودشان نیز چندین نوبت زندان بوده اند از نقض حقوق بشر در ایران گزارشی به کنفرانس ارائه کردند و از تناقضات موجود در سیستم قضایی ایران در جریان محاکمه نسرین محمدی بطور مفصل و جامع سخن گفتند.خانم دکتر هشترودی و آقای مهندس ارشد با ایشان ابراز همدردی کردند و جزئیات بیشتری از موارد نقض حقوق بشر در فرقه تروریستی رجوی که در آن فعال بوده است را برای آقای تقی رحمانی تشریح نمودند.

دادخواهی علیه برده داری پناهجویان در تیرانا همچو لیبی توسط فرقه رجوی در دیدار آقای ارشد با نخست وزیران هلند و اسلووانیا

ملاقات با رهبر حزب دمکراتهای آزاد آلمان (اف پ د) آقای کریستین لیندنر در جریان کنگره سه روزه احزاب لیبرال اروپا در آمرستردام هلند. افشای جنایات فرقه رجوی علیه اعضا و جدا شدگان

آقای ارشد در مورد ادعای فرقه رجوی و حامیانش گفتند چند شاخص آشکار وجود دارد. چرا متحدین آنها بویژه آقای دکتر بنی صدر با پیش بینی سرنوشت آنها در عراق از آنها جدا شدند؟ چرا هیچ ایرانی چه مردمی چه سیاسیون در مراسم آنها شرکت نمیکنند؟ چرا این تشکیلات مجبور است جهت گردهمآیی هایش سیاهی لشکر کرایه کند؟ چرا این تشکیلات در ترس از مردم ایران اجازه نمیدهد با اعضایش درارتباط قراربگیرند؟ چرا ارتباط اعضایش را با جهان قطع میکند؟ چرا تمامی تحلیلگران برحقیقت نفرت مردم از این تشکیلات بدلیل همکاری با صدام را تاکید میکنند؟ چرا باید رجوی در داخل تشکیلاتش زندان و شکنجه برای اعضای خودش راه بیندازد؟ چرا مجبور است برای دریافت حمایت سیاسی هرچند بی ارزش منافع مردم ایران را به کسانیکه خود به کشتن آنها افتخار میکرده است بفروشد و حتی برای چند دقیقه سخنرانی آنها دهها هزار دلار بپردازد؟ چرا حتی عربستان حامی سیاسی و مالی آنها ارزیابیشان از آنها این استکه “هیچ جایگاهی در میان مردم ایران ندارند”؟ چرا در همین پارلمان اعضای سابق منتقدش را بقصد کشت میزند؟ چرا هر منتقدی ایرانی و حتی غیره ایرانی را جاسوس و مزدور رژیم!! میخواند؟ آیا بخاطر همین چرا ها نیست که: وقتی مردم ایران در سراسر کشور جهت خواسته هایشان دست به تظاهرات و اعتراض میزنند هیچ اسمی از آنها نمیآورند؟ آیا این مسئله پیامش غیر از این است که: مردم ایران رژیم حاضر را صد بار به فرقه رجوی ترجیح میدهند. و “تنها آلترناتیو دمکراتیک” جوکی بیش نیست.

خانم دکتر فریبا هشترودی: با یقین میگویم که مجاهدین شکنجه میکنند…. هشترودی1سرکار خانم دکتر فریبا هشترودی یکی از برجسته ترین زنان ایرانی جزء افتخارات ایرانیان در فرانسه، نویسنده و خبرنگار و فعال سیاسی که سابقا عضو شورای ملی مقاومت ایران بوده است که باید ایشان را بیشتر شناخت با علم یقینی در مورد فرقه تروریستی رجوی از درون آن سخن میگوید. وقتی به عمق پوسیدگی تشکل رجوی پی بردم جدا شدم بله

بیانیه 14 تن

بیانیه 14 تن

نیروی خارج کشور چه میخواهد ‏و بیانیه 14 تن

مقالات پربیننده

 • متین دفتریسایت سعودی ایلاف: همخوابی راحت دو تشکل افراطی (مجاهدین خلق و راست افراطی اسپانیا)در یک وحدت تاکتیکی ایدئولوژیک؟!!
  همدستی سیاسی مسألۀ همدستی سیاسی بین گروه ایرانی معروف مجاهدین خلق و حزب اسپانیایی افراطی “فوکس” در فوریۀ جاری 2020 افشا شد. باید دانست که سازمان مجاهدین خلق بر تقدیس رهبرش مریم رجوی و همسرش مسعود رجوی متمرکز می باشد. وقتی حزب “فوکس” با دست یافتن به یک کرسی در انتخابات پارلمانی اخیر استان اندلس اسپانیا در آوریل 2019 وارد حیات سیاسی اسپانیا شد، پرسشهایی در مورد ریشۀ تأمین مالی و ارتباطات سیاسی آن با جریانهای راست افراطی دیگر مطرح گردید. آنچه بعدا معلوم شد شوک بزرگی بود: هیچکس فکر نمی کرد گروهی که به یک جبهۀ مبارزه با نیروی اسلام فرامی خواند از حمایت مالی یک گروه اسلامی یعنی گروه ایرانی مجاهدین خلق برخوردار بشود. ارتباط مجاهدین با تروریسم سازمان مجاهدین خلق در اواخر دهۀ هفتاد قرن گذشته تأسیس شد و برنامه و خط مشی مبارزه با شاه ایران و بر ضد آمریکا را در پیش گرفت. خمینی این سازمان را به علت افکار تندروانه اش و سلسله حملات تروریستی خونبارش در داخل ایران در سال 1980 از عرصۀ سیاسی ایران بیرون راند تا اینکه سازمان مجاهدین خلق خودش را در پناه عراق و زیر چتر حمایت مرد قدرتمند عرب در آن زمان یعنی صدام حسین قرار داد. سازمان مجاهدین خلق برای حفظ موجودیت خود و استفاده از حمایت عراق، در کنار ارتش عراق علیه هموطنان خودش در جنگ عراق و ایران جنگید به این بهانه که این سازمان می خواهد جمهوری اسلامی را تبدیل به یک دموکراسی ولی زیر عکس رهبری سیاسی مقدس و مادام العمر خود یعنی زوج رجوی سازد.
 • سیامک نادریسخنی با سیامک نادری، جدا نشده از مسعود رجوی
  چرا حرفی نداشتی؟ واقعا چرا؟ چرا زیر دست رجوی و برای خوشآیند او در اشرف و آلبانی همرزمانت و خانواده های آنها رابا تروریست خواندن با تائید کلیشه دروغین رجوی میفروختی؟ چه چیز میخواستی بدست آوری که رجوی نمیداد؟ آیا مقبول رجوی بودن جز این بود که مانند مهدی حسینی ها سر از شکنجه گری در بیاوری؟ این بود آنچه میخواستی؟ این میزان خود باختگی و و خود شیفتگی و ذوب شدن در ولایت رجوی برای کدام منافع حقیرت بوده است؟ چرا وقتی مدعی هستی بیست سال شکنجه ات کردند و میخواستند با قرص بکشندت، نمیخواستی " ﺣﺗﯽ ﯾﮏ ﭘُرز وﻧﮫ ﺣﺗﯽ ﯾﮏ ﺳرﺳوزن، ازﻣﻧﺎﻓﻊ ﺷﻣﺎ (مریم رئیس آشویتس رجوی) ﮐم ﯾﺎ ﺣذف شود ". چرا نمیفهمی و نمیفهمیدی که در تمام مدتی که حقیرانه تلاش میکردی به رجوی ثابت کنی مبارز هستی، ضمن تائید همه جنایات و خودفروشیهای رجوی، اولا او را ملاک و معیار تعین مبارز و مجاهد می انگاشتی. در ثانی و در نتیجه ضمنا ثابت میکردی که همه سیاستهای او از جمله همه جنایاتش علیه خودت و خانواده ها و درست است. منافع مریم رجوی که بزبان خودت گفته ای از آن با جان و دل دفاع میکردی مگر، خیانت به کشور، تروریسم، شکنجه و قتل و اقدام به قتل، نبوده است چرا میخواستی از این منافع دفاع کنی؟ چــــــــــرا؟ تفاوت خودت با رضا کیوانلو که خودت نوشتی به خودت گفته چرا اینقدر ذلیلانه شکنجه ها را تحمل میکنی؟ آنهم با التماس به رجوی؟ راستی رجوی از کی بد شد؟ که دیگر باید با او مبارزه میکردی؟ جدا شدن نگارنده نه بخاطر سگ انداختن به روی خواهرم یا شکنجه خودم. و یا التماس به اینکه بپذیرد من مبارز و سیاسی ام. هیچگاه در تشکیلات شکنجه یا کتک نخوردم. بلکه بخاطر زندان وشکنجه امثال تو بود که جدا شدم. گفتم من مجاهدم شما دیگر مجاهد نیستید مبارزهم نیستید، حتی نمیتوانید ادعا کنید که مبارزید. همه را رو در روی خود رجوی و نسرین وکل ستاد گفتم. و خواستار ترک سازمان شدم. وقتی ترتیب اثر ندادند نوشتم و زدم به تابلو عمومی قرارگاه. به همین دلیل به دهسال زندان محکوم شدم. و در اولین فرصت فرار کردم. بله از نظر تو و مرشدت رجوی من مزدورم. بله کسی که میخواهد در مقابل اتهام رجوی که "سیامک تو بریده هستی" از رجوی مدرک مبارز بودن بگیرد مجبور است بعد از به خارج (بویژه به اروپا!!) آمدن در خارجه راهنمای چپ بزند. تا اتهامات رجوی را روی خودش کمرنگ کند چون هنوز سایه اتهامات بر سرش هست. چون مشکل درونی است. کسی که به مبارز بودن خود شک نداشته باشد که به رجوی خائن و بزرگ بریده که خود را با شب زنده داری با زنان مجاهد میکشید، برای تائید مبارز بودنش التماس نمیکند. به رجوی میگوید تو خائن هستی. تو مبارز نیستی. نگذار بیش از این وارد شوم. به خود آی.
 • Nazari-Mansourچرا اسرائیل در سال ۲۰۰۸ سردار سلیمانی را نکشت؟
  عصر روز ۱۲ فوریه ۲۰۰۸ (دقیقا ۱۲ سال پیش) موساد سیگنال‌های موبایل مغنیه را در دمشق ردگیری کرد که به سوی آپارتمان کفر سوسه حرکت می‌کرد... در دمشق ماموران موساد یک خودرو شاسی بلند حامل موادمنفجره را در "محدوده قتل" پارک کردند... تصاویر خیابان منتهی به آپارتمان مغنیه بروی تلویزیونی بزرگ در تل‌آویو و در اتاق فوق سری عملیات به طور زنده پخش می‌شد... اما مغنیه که به محل رسید تنها نبود. قاسم سلیمانی و محمود سلیمان، از فرماندهان ارشد ارتش سوریه و نزدیک به بشار اسد همراه او بودند... جلسه‌ای غیرمعمول و رده بالا میان سه فرمانده از لبنان، ایران و سوریه بود... محمود سلیمان همان کسی بود که برنامه هسته‌ای و شیمیایی سوریه را هدایت می‌کرد. تاسیسات هسته‌ای که او در نزدیکی دمشق ساخته بود، یک سال قبل‌تر توسط اسرائیل مورد حمله هوایی قرار گرفته و تخریب شده بود...". یک مقام سابق اسرائیلی درباره آن لحظات به نیویورکر گفته: "ما فقط باید یک دکمه را فشار می‌دادیم و بعد هر سه فرمانده از صحنه روزگار محو می‌شدند... این یک فرصت استثنایی بود که گویی در یک بشقاب نقره جلوی ما گذاشته بودند... ایهود اولمرت در هواپیما برای سفر به برلین بود اما تلفن ماهواره‌ای همراهش بود. کافی بود موساد با او تماس بگیرد و درباره کشتن هر سه نفر درخواست مجوز کند... اما فرصت بسیار کوتاه بود... دستور ترور هم فقط برای مغنیه صادر شده بود... همه فقط دعا می‌کردند که بعد از جلسه مغنیه تنها از ساختمان خارج شود... یک ساعتی گذشت... در .......“از زمان معاهده لاهه در سال ۱۹۰۷ که مربوط به قوانین جنگی است، کشتن یک مقام دولت خارجی آن هم بیرون از زمان جنگ تقریبا ممنوع و غیرقانونی تلقی شده است. (برای همین هم شاید) وقتی در سوم ژانویه دولت آمریکا از عملیات کشتن قاسم سلیمانی خبر داد ابتدا علت آن را “تهدید فوری” از جانب او علیه جان آمریکایی‌ها عنوان کرد. بعد که انتقادها و کنکاش‌ها بر سر مبنای قانونی این تصمیم بالا گرفت، دولت استدلال خود را عوض کرد و گفت سلیمانی را به علت نقش او در “یک سری حملات قبلی و جاری” کشته است. عاقبت هم پرزیدنت ترامپ (آب پاکی را روی دست همه ریخت) و با گفتن این که جستجو برای مبنای قانونی این عملیات “اصلا اهمیتی ندارد” چون سلیمانی “تاریخچه هولناکی” داشته، عملا کاخ‌سفید را از التزام به پاسخ‌گویی در این باره مبرا کرد.”
 • فرعون خود خواندهبا خلع ید از ترامپ در مورد تصمیم به جنگ با ایران، مسعودرجوی و همه وطن فروشان ضربه بزرگی خوردند
  تمامی کسانیکه منافع و خواستهای فردیشان را خام خیالانه میخواستند بقیمت نابودی ایران و ایرانی بدست آورند با محدود شدن اختیارات ترامپ در جنگ با ایران تحت تاثیر لابی بسیار قوی اسرائیلی (از جمله آنها دامادش کوشنر) ضربه بزرگی خوردند. و ایران و ایرانی و حتی منطقه خاور میانه از خطری بزرگ فاصله گرفت. در این میان مسعودرجوی که حاضر نشده بود با اعتراضات خونین 1396 و 1398 از گورش خارج شده و اطلاعیه دهد با ترور قاسم سلیمانی توسط سرکرده همه تروریستهای جهان آمریکا بوجد آمده و بوی کباب جنگ را شنیده و همچون یک دیوانه و مجنون قدرت به صحنه آمد و نتوانست عقده های درونی سرکوب شده قدرت پرستیش را پنهان کرده و سال آینده میلادی را سال سرنگونی اعلام نکند. با این تصمیم سنای آمریکا دوباره یک لودر خاک بر سر قبرش ریخته شد تا شاید خبر مرگ او را بزودی در اثر دق مرگ بشنویم.
 • karim-New-P1تفاوت ۱۸۰ درجه ای رجوی، با اعضای مجاهدین خلق
  از سویی دیگر این تفاوت ۱۸۰ درجه ایی اندیشه و عمل ما است با مسعود رجوی، که ما انسانها را بهنگام زنده بودنشان یاد می کنیم، نه پسا مرگشان. مرده خواری لایق لاشخوران و کفتارانی مانند مسعود رجوی باد.
 • vlcsnap-2015-02-26-21h30m45s2312222چرا مجاهدین جدا شده در حال بازگشت به ایران هستند ؟ قسمت آخر
  براستی چه رابطه ای، بین ضربه دستگیری محمدرضا سعادتی بخاطر جاسوسی برای شوروی سابق، 30 خرداد سال 60، ضربات 5 مهر 1360، 19 بهمن 1360، 11 اردیبهشت 1361، اخراج رجوی از فرانسه، بخدمت صدام در آمدن او علیه کشور، به اعدام محکوم کردن علی زرکش ها در تشکیلات، شکست فضاحت بار توهم ارتش آزادیبخش، ماجراجویی فروغ جاویدان، نا کار آمدی و سپس سرنگونی صدام حسین برای مسعودرجوی، نا کارآمدی آمریکا برایش، شکست تلاش ماندن در عراق، اخراج خونین از عراق، فرارهای مسعودرجوی از تمامی صحنه ها، افتضاحات شخصی مسعودرجوی، سالیان فرار از ظاهر شدن، و همزمان سر در آوردن از درون مناسبات کشورهایی چون اسرائیل و عربستان و نئوکانهای آمریکایی، راه اندازی زندان و شکنجه، اعدام در تشکیلات، بروز همه نوع افکار داعشی و سوپر ارتجاعی از مسعود رجوی و به ایران رفتن بعداز جدا شدنِ به هر قیمت از فرقه رجوی مدعی مبارزه ضد امپریالیستی و رژیم جمهوری اسلامی که در ظاهر هم شده چنگ در چنگ آمریکاست، وجود دارد؟آیا جدا شدگان از فرقه رجوی با جمهوری اسلامی مشکلی ندارند؟ بنظر نگارنده حتی طرح این سوال بی معنی است. چرا که نگاهی بسیار سطحی به سابقه جداشدگان خود گواه آن است. آیا قابل فهم است که این مبارزین در درون تشکیلات عاشق و دلخسته رژیم میشوند؟ آیا رجوی طی چهل سال با کمک بوقهای جهانی در حال تولید هوادار رژیم است؟ آیا قابل قبول است که افراد بعد از چهل سال یک شبه نسبت به رژیم خواب نما میشوند و روز بعد به ایران میروند؟ آیا کسی رادیکالتر از اینها در مبارزه با رژیم بها پرداخته است؟ اینجاست که باید پاسخ را در جای دیگری جستجو نمود.
 • نقی رحمانیبه گفتۀ روسیه اسرائیل جان سرنشینان یک هواپیمای ایرانی را به خطر انداخته است
  ارتش روسیه دولت اسرائیل را متهم کرد که در حملات روز پنجشنبه خود به یک پایگاه نظامی در حومۀ دمشق از […]
 • Esmailامیر رحیم‌پور که به اعدام به اتهام جاسوسی محکوم شده، کیست؟
  امیر رحیم‌پور»، متهم به جاسوسی برای «سی‌آی‌ای»، پنجشنبه, فوریه 6, 2020 – 14:35 نیلوفررستمی […]
 • حنیف حیدر نژاداردشیر زاهدی: در سقوط شاه، خودمان باعث دردسر شدیم
  دیدار اردشیر زاهدی در مقام سفیر ایران، با رئیس‌جمهور جیمی کارتر و همسرش روزالین جمعه, فوریه 7, 2020 […]
 • تیتر با ت مردمظهور رجوی و دستِ خر کوتاه!
  موسی حاتمیان https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=766082967205858&id=100014124854456 […]
 • محمد- مصطفی رجویلو رفتن خانه زعفرانیه ۱۹ بهمن سال ۶۰ ناگهان موسی زنده شد و اسلحه کشید
  همنشین بهار   خانم‌ها و آقایان محترم، خواهران و برادران عزیز، دوستان دانشور و فرهنگ‌ورز، سلام بر […]
 • فرشته هدایتی1روسیه: هواپیمای تهران – دمشق را هنگام حمله هوایی اسرائیل به سوریه نجات دادیم
  یک هواپیمای مسافربری که صبح دیروز از تهران به دمشق پرواز می‌کرد، در معرض تبادل آتش اسراییل و سوریه […]
 • هشترودیآنجا که “در آمدن از خجالت کسی” مجوز نمی‌خواهد
  بسیاری از کنشگران مدنی، تهدید مهدی محمودیان را سابقه‌دار و گوشه‌ای از واقعیات جاری در نهادهای […]
 • DSC00210تشکل رجوی، مرده هایی که در انتظار دفن شدن هستند
    پنجشنبه گذشته سایت فرقه رجوی داعشی خبر فوت ( ابوالفضل قنادی ) یکی دیگر از اسیران خود در را […]
 • Zay250 250سانسور خبر بازداشت سه ایرانی به اتهام جاسوسی برای عربستان در دانمارک توسط مسعودرجوی…
  سرویس‌اطلاعات و امنیت دانمارک روز دوشنبه ۱۴ بهمن (سوم فوریه) خبر از بازداشت سه عضو “جنبش عربی […]
 • محمد- مصطفی رجوی«منصور» و « مداح» سرکوبگر رجوی در تشکیلات درگذشت- صفی تا تهران از مرگها و فرارهای مسعود رجوی
  سیامک نادری « در دقیقه ۰:۵۷  این ویديو انتشار یافته توسط مجاهدین خلق در دقیقه ۵:۵۵ و…منصور مداح در […]
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERAچرا با چهل سال مبارزه خونین با ج. ا. مجاهدینِ نجات یافته از فرقه رجوی به ایران باز میگردند ؟
  قسمت دوم(آخر)  این مقاله دوقسمتی را در لینگ زیر میتوانید بخوانید: […]
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERAخاطرات قربانعلی حسین‌نژاد در زندان و حسینیه‌ی ارشاد
  در زندان و حسینیه‌ی ارشاد قربانعلی حسین نژاد شاگرد و هم‌سلولی شریعتی منبع: سایت ملی مذهبی تاریخ: […]
 • 4876rouhanimohamadrezaمسعودرجوی چگونه شکنجه گران درون تشکیلاتی و منتقدِ جدا شده خوار را تولید میکند؟
  بقلم: داود باقروند ارشد تشکیلات رجوی یکی از درهم شکسته ترین و منتقد خوارترین عناصر وحشی و دریده اش […]
 • تیتر با ت مردممتن کامل مصاحبه ظریف با اشپیگل
   قتل سلیمانی آغاز پایان حضور آمریکا در عراق و منطقه است  این فاجعه است که اروپا مانند نوکر بی […]

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

حقایقی در مورد جدایی دو آلمان 30 سال بعد از فروپاشی دیوار برلین

 

30سال از فروریختن دیوار برلین گذشت. اما کماکان دیوار نامرئی ای دو آلمان را از هم جدا میکند

دیواربرلین سی سال پییش فرو ریخت، حادثه تاریخی که اروپا را شوک زده و امیدهای بسیاری را به بهبود زندگی در شرق آلمان را در دلها زنده کرد..

بلافاصله بعد از اعلام برداشته شدن محدودیت تردد بین شرق و غرب برلین توسط جمهوری دمکراتیک آلمان در نهم نوامبر 1989 مردم خوشحال به خیابانها ریخته در طرفین و بالای دیوار بتنی جدا کننده برلین تجمع کردند.

اما بعد از گذشت سی سال از فروریختن دیوار برلین موانع نا محسوسی در سراسر طول مرزهای آلمان شرقی و غربی وجود دارد. هرچند بتدریج در حال فروپاشی است ولی وجود دارد.

یک سال بعد از فروریختن دیوار برلین آلمان شرقی و غربی  دوباره متحد شدند. پروفسور استفان مائواستاد جامعه شناسی از دانشگاه هومبولت برلین میگوید اختلافات و فاصله های بسیار بویژه اقتصادی هنوز وجود دارد ولی در حال کاهش است.

1

او به سی ان ان گفت که: هنوز اختلافات قویی در زمینه رویکرد و نحوه تفکر بین آلمان شرقی ها و آلمان غربها وجود دارد. تفاوت بسیاری هست بین نگاه آنها به جمهوری دمکراتیک آلمان سابق، از جمله به نهادهای مکراتیک، رویکردشان به فرهیختگان و رسانه ها و رابطه با روسیه. حتی نحوه نگاه مردم به خودشان و کشورشان نیز در دوسوی آلمان متفاوت است.

پروفسورمائو میگوید: آلمان غربی ها معتقدند که هیچ اختلافی بین شرق و غرب نیست، درصورتیکه در شرق معتقدند که اختلافات آزار دهنده بسیاری  هنوز وجود دارد.

براساس بسیار تحقیقات نصف بیشتر آلمان شرقی ها فکر میکنند که هنوز شهروند درجه دو هستند.

براساس ثروت، شش استان واقع در آلمان شرقی راه طولانی برای پر کردن فاصله ثروت بعد از فروریختن دیوار داشتند. دهها سال حاکمیت کمونیسم اقتصاد را نابود و مردم را فقیر ساخته بود.

این فقر را اگر به درآمد سرانه ترجمه شود میتواند 9701یورو برای شرق در 1991 و 22687یورو برای غرب آلمان در همان سال بیان گردد. اگرچه عمده این فاصله در 30 سال گذشته پرشده است ولی در زمینه درآمد سرانه و درآمد افراد کماکان وجود دارد.

2222222

اقتصاد دان ارشد بانک برنبرگ آقای هولگر شمیدینگ میگوید: علت اصلی این است که عمده مردم ثروتمند آلمان در غرب آن زندگی میکنند.

او اضافه میکند، هرچند که شهرهای دو طرف آلمان در حال پر کردن فاصله در زمینه استانداردهای زندگی هستند ولی آنچه در شرق آلمان هنوز غایب است شرکتهای بزرگ و ثروتمند با درآمدهای بالا هستند.

333333333

براساس اطلاعات موسسه تحقیقات اقتصادی هاله فقط 36 شرکت از بین 500 شرکت بزرگ آلمانی مراکزشان در آلمان شرقی است.

شمیدینگ اضافه میکند همزمان با بسته شدن فاصله بین شرق و غرب، شکاف دیگری بین شهر و حومه در آلمان دهان باز کرده است. از آنجائیکه بیشتر زمینهای واقع در آلمان شرقی را حومه شهرها تشکیل میدهد، شکاف اقتصادی منعکس کننده شکاف قدیم شده است. “شرق دارای مناطقی رها شده بیشتری است”.

عمده الیت جامعه که دارای مناسب مسلط را دارا هستند از اهای غرب آلمان هستند. 75% مناسب عالی در شرق آلمان توسط کسانیکه دارای سابقه زندگی در آلمان غربی هستند پر شده است.

شرق از نظر مساحت و حتی برجسته تر جمعیت کوچکتر است. به استثنای برلین ، 12.5 میلیون نفر در شرق پیشین زندگی می کنند ، در حالی که بیش از 66 میلیون نفر در غرب ساکن هستند.

این اختلاف در آمارهای مشخصی خود را بنمایش میگذارد – به عنوان مثال ، از 18 تیمی که در لیگ برتر فوتبال کشور ، بوندس لیگا بازی می کنند ، تنها دو تیم در شرق سابق هستند. غرب تقریباً مدال آوران المپیک بیشتری دارد. هنگام محاسبه مجدد برای هر نفر ، شرق با براحتی در حال پیشی گرفتن است.

به طور کلی ، جمعیت شرقی پیرتر ، فقیر و مرد بیشتر است. این به دلیل خروج عظیم آلمانی های شرقی از آن قلمرو به دنبال فروپاشی دیوار است. از زمان اتحاد مجدد این دو کشور ،حدود 2 میلیون نفر از شرق به مقصد غرب ترک کرده اند. جای تعجب است که دو سوم آنها زن بودند.

444444444444مائو گفت كه این به دلیل موقعیت جدی است كه زنان در جمهوری دمکراتیک آلمان سابق از آن برخوردار بودند.

“زنان و مردان بسیار زود ازدواج میکردند ، اما زود نیز طلاق می گرفتند. [در شرق] میزان طلاق بسیار زیاد بود.” وی افزود: “بنابراین زنان بسیار مستقل بودند و فقط بخشی از حرفه مردان نبودند، آنها شغل خود را داشتند. آنها بسیار اعتماد به نفس داشتند.”

زنان از شرق نیز در ادغام در جامعه غربی بسیار بهتر بودند. در حالی که بسیاری از مهاجران مرد به شرق بازگشتند، زنان ماندند – و زندگی خوبی را برای خود رقم زدند.

مردان شرقی نتوانستند خود را بخوبی زنان شرقی باغرب آلمان تطبیق دهند. امروز دو سوم روابط شرق و غرب بین یک زن از شرق و یک مرد از غرب است. (مردان نتوانسته اند باغرب رابطه برقرار کنند- مترجم)

مائو گفت: “زنان آلمان شرقی موفق هستند.” یک مثال این است که حدود 200 نفر در هیئت مدیره 30 شرکت بزرگ آلمان نشسته اند و فقط چهار نفر از آنها آلمانی شرقی هستند. که “سه نفر از آنها زن هستند.”

5555555555

اشتغال زنان همچنان در شرق از غرب بیشتر است و فاصله حقوق جنسیتی به طور قابل توجهی پایین است.

اشمیت گفت: “این دو قسمت آلمان فرهنگ رسمی بسیار متفاوتی داشتند ، شرقی که زنان را به کار ترغیب می کند.” فشار برای بازگشت زنان به کار در اوایل به معنای دستیابی به مراقبت رایگان از کودکان همیشه در شرق بهتر بوده است.

اشمیتینگ گفت: “شما ممکن است معلمان را دوست نداشته باشید زیرا آنها ایدئولوگ بودند … اما حداقل کسی وجود داشت که از کودک بسیار خردسال شما مراقبت کند.”

66666666666

با وجود سه دهه وحدت ، هنوز هم در آلمان تفاوت هایی در آموزش وجود دارد. دانش آموزان مدرسه در شرق در آزمون های خواندن و ریاضی نمره بالاتری دارند. وقتی صحبت از امتحانات ترک تحصیل در دبیرستان می شود ، دانش آموزان در شرق از همسالان خود در غرب نسبت به هم بهتر عمل می کنند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ، پیشروترین مقام جهانی در هنگام مقایسه سیستم های آموزشی ، گفت: مدارس “منبع غرور قابل توجیه برای آلمانی های شرقی” بودند.

این گروه گفتند: در حالی که سیستم آموزش و پرورش در غرب پیشین متمرکز بر تقسیم کودکان در گروههای مختلف توانایی در اوایل بود ، اما سیستم شرقی از عدالت بیشتری برخوردار بود.

اما وقتی دیوار سقوط کرد ، شرق مشتاق انجام همه کارها به روش غربی ، حتی آموزش بود. باستین بتتوزر ، عضو پژوهش در دانشگاه آکسفورد  گفت، این امر باعث شده است که سیستم آموزش و پرورش در شرق دچار نابرابری شود. کسانی که در بالا هستند هنوز هم خوب عمل می کنند ، اما تعداد بیشتری از بچه ها در معرض خطر ترک تحصیل هستند.

“قبل از اتحاد ، هیچ کس [در شرق] نمی توانست قبل از اتمام کلاس 10 مدرسه را ترک کند ، اکنون به کلاس نهم تغییر کرده است و بنابراین سهم بیشتری به ویژه کودکانی که دارای طبقه کارگر هستند ، زودتر تحصیل را ترک می کنند. در صورتیکه با داشتن درجه 10 ، آنها وضعیت بدتری داشتند. “

77777777777777

“در غرب آلمان ، مردم همیشه به یک نگاه بسیار منفی به آلمان شرقی نگاه می کنند ، اما مهم است که به یاد داشته باشم ، فکر می کنم موارد خاصی وجود داشته اند … روشهایی که آنجا خوب عمل کردند، به عنوان مثال برابری بیشتر در دسترسی به آموزش”.

“اکنون ، آیا این به عنوان یک هزینه بزرگ برای آزادی سیاسی و فردی به وجود آمده است؟ بله ، مطمئناً. اما فکر می کنم داشتن یک دیدگاه متفاوت در این باره مهم است.”

از نظر سیاسی ، آلمان هنوز هم بسیار تقسیم شده است. رأی دهندگان در ایالت های کمونیستی سابق به احتمال زیاد رأی می دهند به افراطی راست آ اف دی. مائو گفت این تا حدودی به تروما گذشته برمیگردد. همزمان که جامعه پیرامون شان با سرعت صاعقه متحول شدند زندگی برای بسیاری از آلمانی های شرقی پس از اتحاد مجدد دشوار بوده است.

وی گفت: “بسیاری از افراد بیکاری ، دوره های بسیار طولانی ناامنی یا حتی بحران وجودی را تجربه کردند و نتیجه آن این است که آنها عادت ” حفظ و دفاع ” از شرایط موجود را ااتخاذ کرده اند و حاضر نیستند تغییرات اجتماعی بیشتری را بپذیرند.”

وی افزود: “پوپولیسم در زمین حاصلخیز رشد می کند ، مردم بسیار مایل هستند بگویند” آنچه دفاع می کنند، دارایی ها، فرهنگ و مرزهای ماست.”

اختلافات دیگر باقی مانده است. آمارهای رسمی نشان می دهد که در مقایسه با غرب محافظه کارتر و مذهبی تر، تعداد بیشتری کودک در زوج های بی سرپرست در شرق به دنیا می آیند. تعداد بیشتری از زنان در غرب بدون فرزند می مانند.

مردم در غرب ماشین های بیشتری دارند. و طبق گفته شرکت تحقیقات بازار GfK ، آلمانی های شرقی کم و بیش علاقه به خرید از سوپر مارکت ها دارند، در حالی که آلمانی های غربی ترجیح می دهند بیشتر در فروشگاه های مواد غذایی کوچکتر ظاهر شوند.

حتی سلیقه ها فرق می کنند. آلمانی های شرقی به برخی از مارک های قدیمی خود وفادار هستند – مانند ویتا کولا ، نسخه محبوب آلمان شرقی از Coca-Cola.

طبق گفته وزارت غذا و کشاورزی ، کسانی که در شرق هستند گوشت بیشتری می خورند. آلمانی های غربی دندان شیرین تری دارند.و طبق داده های GfK ، آلمانی های شرقی بیشتر حمام های با کف حبابی را بیشتر دوست دارند.

نقل ازسی ان ان

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.