واکـاوی مـزدوری! سلطانی، خـدابنده، عـزتی، حسینی، یغـمایی، کـریمدادی، مصــداقی و پورحسین، منتقدین فرقه مافیایی رجوی. نقد آتشبیاران معرکه مشترک رجوی و سایت رهیافتگان

داود باقروند ارشد عضو علیرتبه سابق مجاهدین و شورای ملی مقاومت

محمدرضا روحانی مسئول مستعفی کمیسیون امور ملیتهای شورای ملی مقاومت: مسعود رجوی، ودرخواست اعدام امیر انتظام،حکم اعدام علی زرکش و مهدی افتخاری، دشنام به شاملو ،مرضیه ‌وتهدید جدا شدگان پناهنده در خارج کشور

محمدرضا روحانی مسئول مستعفی کمیسیون امور ملیتهای شورای ملی مقاومت: مسعود رجوی، ودرخواست اعدام امیر انتظام،حکم اعدام علی زرکش و مهدی افتخاری، دشنام به شاملو ،مرضیه ‌وتهدید جدا شدگان پناهنده در خارج کشور

تقدیم به امیروفا یغمایی که مسعودرجوی مادرش را جلو چشمانش ذبح کرد

مبارزه با رژیم یا فروپاشی درونی فرقه ای داعشی که میلیتاریسیم جهانی برای ایران تدارک دیده است

چرا رجوی نیاز دارد درخواست دیدار با اعضای در اسارتش را به نبرد دین بین فو تعبیر کند؟

افشای حقایق پشت پرده ضدیت با خانواده با اسناد سازمانی توسط داود باقروندارشد از مسئولین خانوادهها در مجاهدین

گسترش وطن فروشی در خارج کشور به سرکردگی رهبر همه وطن فروشان و دشمنان ایران

حمایت از تحریم و حمله نظامی به ایران خیانت به مردم و فاصله گرفتن آشکار از ایران و ایرانی

تحلیل طوفانِ سراسریِ جورج فلوید در آمریکا -داود باقروند ارشد

پایه اجتماعی فرقه رجوی (آمریکای نئوکانها) درحال فروپاشی است و رجوی برای صدمین بار بیگانه پرستیش به گل نشسته است

پربیننده ترین ها

ملاقات با نخست وزیر هلند آقای مارک روته در جریان کنگره سالانه حزب اتحاد احزاب لیبرال اتحادیه اروپا (آلده پارتی) در آمستردام. طی ملاقات ضمن معرفی خودو فرقه رجوی و نقض شدید حقوق بشر توسط این فرقه در آلبانی تشریح شد.

ملاقات با آقای گای فرهوفشتادت عضو پارلمان اروپا و رهبر فراکسیون لیبرالهای اتحادیه اروپا از سیاستمداران عالی و افشای همه ترفندهای فریب فرقه رجوی در زمینه ماهیت این فرقه و فشارها و توطئه هایی که علیه جدا شدگان اعمال میکند.

بنابه دعوت یو ان واچ جنبش نه به تروریسم و فرقه ها در نشست سالیانه حقوق بشر و دمکراسی شرکت کرد. خانم دکتر هشترودی بنا به دعوت جنبش نه به تروریسم وفرقه ها در این نشست شرکت کردند که حضور ایشان باعث خوشحالی جنبش نه به تروریسم و فرقه ها گردید. ایشان ضمن حضورفعالشان در نشست با اعضای عالیرتبه شرکت کننده در جلسه به بحث و گفتگو پرداختند. ازجمله با وزیر سابق دادگستری و عضو پارلمان کانادا آقای ایروین کولتر و از بنیانگذاران یوان هیومن راتس واچ مفصلا به بحث پرداختند. این کنفرانس سالیانه جهت شنیدن گزارشات قربانیان حقوق بشربرگزار میشود. در همین رابطه آقای داود ارشد رئیس جنبش نه به تروریسم و فرقه ها سخنانی بشرح زیر ایراد کردند:

درملاقات با دکترورنر هویر به اطلاع ایشان رسید که: فرقه رجوی در حال تدارک دیدن یک زندان ابدی موسوم به اشرف 3 در ‏محلی دورافتاده میباشد. این محل یک پایگاه نظامی متروکه آمریکایی می باشد با یک فرودگاه و یک سکوی هلی برد کوچک و ‏بخشی از سیستم های داخلی آن مستقیما از آمریکا آورده شده و نصب گردیده اند. از ایشان استمداد کمک شد. ‏

ملاقات با همسر نرگس محمدی در مقر ملل متحد ژنو-------آقای داود ارشد و خانم دکتر هشترودی با همسر نرگس محمدی در این ملاقات آقای تقی رحمانی همسر نرگس محمدی که خودشان نیز چندین نوبت زندان بوده اند از نقض حقوق بشر در ایران گزارشی به کنفرانس ارائه کردند و از تناقضات موجود در سیستم قضایی ایران در جریان محاکمه نسرین محمدی بطور مفصل و جامع سخن گفتند.خانم دکتر هشترودی و آقای مهندس ارشد با ایشان ابراز همدردی کردند و جزئیات بیشتری از موارد نقض حقوق بشر در فرقه تروریستی رجوی که در آن فعال بوده است را برای آقای تقی رحمانی تشریح نمودند.

دادخواهی علیه برده داری پناهجویان در تیرانا همچو لیبی توسط فرقه رجوی در دیدار آقای ارشد با نخست وزیران هلند و اسلووانیا

ملاقات با رهبر حزب دمکراتهای آزاد آلمان (اف پ د) آقای کریستین لیندنر در جریان کنگره سه روزه احزاب لیبرال اروپا در آمرستردام هلند. افشای جنایات فرقه رجوی علیه اعضا و جدا شدگان

آقای ارشد در مورد ادعای فرقه رجوی و حامیانش گفتند چند شاخص آشکار وجود دارد. چرا متحدین آنها بویژه آقای دکتر بنی صدر با پیش بینی سرنوشت آنها در عراق از آنها جدا شدند؟ چرا هیچ ایرانی چه مردمی چه سیاسیون در مراسم آنها شرکت نمیکنند؟ چرا این تشکیلات مجبور است جهت گردهمآیی هایش سیاهی لشکر کرایه کند؟ چرا این تشکیلات در ترس از مردم ایران اجازه نمیدهد با اعضایش درارتباط قراربگیرند؟ چرا ارتباط اعضایش را با جهان قطع میکند؟ چرا تمامی تحلیلگران برحقیقت نفرت مردم از این تشکیلات بدلیل همکاری با صدام را تاکید میکنند؟ چرا باید رجوی در داخل تشکیلاتش زندان و شکنجه برای اعضای خودش راه بیندازد؟ چرا مجبور است برای دریافت حمایت سیاسی هرچند بی ارزش منافع مردم ایران را به کسانیکه خود به کشتن آنها افتخار میکرده است بفروشد و حتی برای چند دقیقه سخنرانی آنها دهها هزار دلار بپردازد؟ چرا حتی عربستان حامی سیاسی و مالی آنها ارزیابیشان از آنها این استکه “هیچ جایگاهی در میان مردم ایران ندارند”؟ چرا در همین پارلمان اعضای سابق منتقدش را بقصد کشت میزند؟ چرا هر منتقدی ایرانی و حتی غیره ایرانی را جاسوس و مزدور رژیم!! میخواند؟ آیا بخاطر همین چرا ها نیست که: وقتی مردم ایران در سراسر کشور جهت خواسته هایشان دست به تظاهرات و اعتراض میزنند هیچ اسمی از آنها نمیآورند؟ آیا این مسئله پیامش غیر از این است که: مردم ایران رژیم حاضر را صد بار به فرقه رجوی ترجیح میدهند. و “تنها آلترناتیو دمکراتیک” جوکی بیش نیست.

خانم دکتر فریبا هشترودی: با یقین میگویم که مجاهدین شکنجه میکنند…. هشترودی1سرکار خانم دکتر فریبا هشترودی یکی از برجسته ترین زنان ایرانی جزء افتخارات ایرانیان در فرانسه، نویسنده و خبرنگار و فعال سیاسی که سابقا عضو شورای ملی مقاومت ایران بوده است که باید ایشان را بیشتر شناخت با علم یقینی در مورد فرقه تروریستی رجوی از درون آن سخن میگوید. وقتی به عمق پوسیدگی تشکل رجوی پی بردم جدا شدم بله

بیانیه 14 تن

بیانیه 14 تن

نیروی خارج کشور چه میخواهد ‏و بیانیه 14 تن

مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

ترکیه هم ریاستی شد؛ به مانند آمریکا؟

شور و هیجان همه‌پرسی ترکیه در حال فرو نشستن است، اما بحث‌ها در مورد این که چه تغییری در قانون اساسی این کشور رخ داده، برای مدت‌ها ادامه خواهد داشت. یکی از موضوع‌هایی که در این میان بارها مطرح شده – و غالباً از سوی هواداران رأی «آری» در آن همه‌پرسی – بی‌جهت بودن نگرانی‌ها در مورد احتمال سقوط ترکیه در پرتگاه استبداد و خودکامگی است.

می‌گویند: ترکیه تنها کشوری نیست که نظام ریاست جمهوری را بر نظام پارلمانی ترجیح داده و قرار است تا دو سال دیگر (از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بعدی) شبیه نظام‌های سیاسی کشورهایی چون آمریکا و فرانسه شود. و بی‌جهت هم نمی‌گویند. هرچند نظام سیاسی فرانسه شبه‌ریاستی است و نخست‌وزیر هم دارد.

و اما نظام‌های سیاسی ترکیه و آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای جهان از این به بعد یک تعریف واحد خواهند داشت: نظام ریاستی. نظامی که در رأس هم حکومت و هم دولت آن، یک نفر قرار دارد و او، رئیس‌جمهور است. ولی آیا هر گردی گردوست؟

در رسانه‌های داخلی ترکیه اصطلاح Türk tipi başkanlık (ریاست جمهوری به سبک ترکی) متداول شده که حکایت از تفاوت میان نظام ریاستی آتی این کشور با سایر نظام‌های همنام دارد. برای نمونه می‌شود ویژگی‌های نظام‌های ریاستی ترکیه و آمریکا را کنار هم گذاشت و سنجید.

استقلال قوه قضائیه

همه‌پرسی ترکیه ۱۸ اصل قانون اساسی را تغییر داد. نخستین آنها اصل نهم بود که می‌گفت: «قدرت قضایی باید در اختیار دادگاه‌های مستقل باشد که به نمایندگی از ملت ترکیه عمل می‌کنند». در پی همه‌پرسی، یک واژه به تعریف ماهیت دادگاه‌ها اضافه شد: بی‌طرف. یعنی فقط «دادگاه‌های مستقل و بی‌طرف» حق داوری حقوقی دارند.

فعلاً دادستان‌ها و قضات ارشد ترکیه را چهار مرجع تعیین می‌کنند. وظیفۀ تعیین ۴۱ درصد آنها به دوش قوۀ قضائیه است، ۴۶ درصد با رئیس‌جمهور است؛ هشت درصد را پارلمان و پنج درصد باقی‌مانده را نخست‌وزیر و کابینه برمی‌گمارند.

در پی همه‌پرسی اخیر فقط دو مرجع دادستان‌ها و قضات ارشد کشور را منصوب خواهند کرد: ۶۹ درصد با رئیس‌جمهور است و ۳۱ درصد هم با پارلمان. عملاً سهم هر دو افزایش یافته، چون دو مرجع دیگر حذف شده‌اند، اما بخش اعظم قضات از جملۀ منصوبان شخص رئیس‌جمهور خواهند بود. مخالفان همه‌پرسی ۲۷ فروردین می‌گویند که با چنین تغییری اصل تفکیک قوای سه‌گانه زیر سؤال رفته؛ بخش اعظم بدنۀ اصلی قوۀ قضائیه را رئیس قوۀ مجریه تعیین می‌کند و مابقی آن را نهاد قانون‌گذاری با اکثریتی که از حزب رئیس قوۀ مجریه می‌آید. انتصاب‌های رئیس‌جمهور نیازی به تأیید مرجع دیگری ندارد.

در ایالات متحدۀ آمریکا اما ریاست جمهوری در این زمینۀ بخصوص صرفاً نهاد پیشبری یا معرفی است. رئیس‌جمهور نامزدهایی را به مقام‌های قضاوت در دیوان عالی کشور به مجلس سنا پیشنهاد می‌کند و این مجلس سناست که آنها را می‌پذیرد یا نمی‌پسندد.

تشکیل کابینه

یکی از دغدغه‌های اصلی یک رئیس‌جمهور آمریکا در آغاز کار، گزینش اعضای کابینۀ خود است؛ آن هم به شیوه‌ای که به مذاق اعضای مجلس سنا خوش آید. در نهایت، این نمایندگان مردم هستند که برگزیده‌های رئیس‌جمهور را می‌سنجند و ارزیابی می‌کنند و برایشان نمره رد یا پذیرش می‌دهند. نمونۀ بارزش دردسرهای اخیر دونالد ترامپ برای تأیید صلاحیت برخی از اعضای کابینه‌اش در مجلس سنای آمریکاست.

اما در نظام جدید ترکیه رئیس‌جمهور در گزینش اعضای کابینه‌اش مختار خواهد بود و بی‌نیاز از تأیید صلاحیت آنها در مجلس. استیضاح وزیران در مجلس هم به تاریخ خواهد پیوست. تنها مرجع پاسخگویی برای وزیران، همانا شخص رئیس‌جمهور خواهد بود.

انحلال مجلس

در نظام سیاسی ریاستی ترکیه رئیس‌جمهور می‌تواند در صورت ضرورتِ مورد تشخیص خودش، پارلمان را منحل کند. در بسیاری از نظام‌های سیاسی، یک چنین حقی برای رئیس‌جمهور در نظر گرفته شده است. مثلاً در فرانسه که یک نظام شبه‌ریاستی یا آمیزه‌ای از نظام‌های ریاستی و پارلمانی را دارد، رئیس‌جمهور می‌تواند در پی رایزنی با نخست‌وزیر و رئیسان هر دو بخش پارلمان، مجلس ملی را منحل کند. در نظام سیاسی جدید ترکیه رأی رئیس‌جمهور برای انحلال مجلس بسنده خواهد بود.

و اما در آمریکا این مورد از اصول اولیۀ تفکیک قوا و استقلال آنها به شمار می‌آید. رئیس‌جمهور نمی‌تواند کنگره را منحل کند. همان گونه که کنگره نمی‌تواند دیوان عالی را منحل کند. به خاطر رعایت توازن قوا هر یک از قوای سه‌گانه قرار است از قدرت مساوی برخوردار باشند.

تفکیک و توازن قوا

نگرانی اصلی همین بود. چه پیش از همه‌پرسی و چه پس از آن. بسیاری از کارشناسان ترکیه معتقدند که همه‌پرسی ۲۷ فروردین به تضعیف تفکیک و توازن قوا می‌انجامد.

یکی از دلایل این نگرانی، حفظ پایبندی و مقام حزبی رئیس‌جمهور در نظام جدید ترکیه است. یعنی اگر رهبر یک حزب سیاسی به ریاست جمهوری برسد، موظف نیست مقام حزبی‌اش را طرد کند و به اصطلاح، “رهبر تمام مردم و احزاب” باشد.

در گذشته این وجه تمایزِ نظام‌های ریاستی با نظام‌های پارلمانی یا شبه‌ریاستی بود. نخست‌وزیر در غالب نظام‌های پارلمانی همزمان رهبر یک حزب سیاسی هم هست که اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست آورده. اما رئیس‌جمهور، یک شخصیت فراحزبی‌ است یا دست ‌کم با وجود وابستگی‌های حزبی‌اش هیچ مقام حزبی‌ای ندارد.

جرج واشنگتن، نخستین رئیس‌جمهور آمریکا در طول هشت سال ریاستش عضو هیچ حزب سیاسی‌ای نبود. او معتقد بود که بدین گونه می‌شود از یکپارچگی و انسجام ملی مواظبت کرد. البته، همه ۴۴ رئیس‌جمهور بعدی در آغاز کار خود وابستگی حزبی داشته‌اند، اما نه در مقام رهبری حزب.

در نتیجه، در آمریکا رئیس‌جمهور و رهبر حزب حاکم دو فرد متفاوت هستند با طرح و برنامه‌های ویژۀ خود. و این دو نفر می‌توانند در مورد مسائل مختلف دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند و نظرات یکدیگر را ارزیابی کنند و با هم به بحث بپردازند.

ولی در نظام سیاسی جدید ترکیه رهبر یک حزب سیاسی که نامزد ریاست جمهوری هم هست، فهرست نامزدهای انتخابات مجلس از حزب خودش را تعیین می‌کند. در صورت پیروزی این حزب، قوۀ مجریه و مقننه تحت کنترل رهبر یک حزب سیاسی خواهد بود. و با توجه به ید طولایی که او در تعیین دادستان‌ها و قضات ارشد کشور دارد، قوۀ قضائیه هم تا حد زیادی با او هم‌نظر یا موافق خواهد بود. می‌شود تصور کرد که در یک چنین نظامی هر سه قوه ممکن است زیر نظر مستقیم یک نفر قرار بگیرند و زمینۀ یکه‌سالاری فراهم شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS1k
دریافت مطالب جدید از طریق ایمیل1
مارادر فیسبوکتان به اشتراک بگذارید1k
Twitterما را در توئیتر دنبال کنید684
از کانال یوتوب ما بازدید کنید1k
از کانال یوتوب ما بازدید کنید
extra smooth footnotes