مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

نگرانیهای فائزه رفسنجانی

پیغام داده اند ساکت باشم 

فائزه رفسنجانی

 

فائزه هاشمی در گفتگو با یورونیوز: پیغام داده اند ساکت باشم

فائزه هاشمی، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس ایران در مصاحبه با یورونیوز گفت که راه برون رفت از وضعیت فعلی اقتصادی و سیاسی کشور، بازنگری در سیاست های کلان آن است. وی افزود که نداشتن رابطه با آمریکا هیچ منطقی ندارد و با سیاست های سالهای اول انقلاب، نمی توان کشور را اداره کرد.

 

او که به تازگی از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج شده است به یورونیوز گفت که اخراج، ممنوع الخروجی و احضارهای پی در پی، تنها برای ساکت کردن او است و پیغام های متعددی به او رسیده است که اگر ساکت باشد کاری به او نخواهند داشت.

 

 

فائزه هاشمی، نماینده مجلس پنجم، مدیرمسول روزنامه توقیف شده زن و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از چهره های بانفوذ سابق در جمهوری اسلامی است. او علت وضعیت فعلی اقتصادی و سیاسی ایران را در سیاست های کلان حکومت به خصوص سیاست های خارجی می داند و در مصاحبه با یورونیوز گفت: «بی عملی دولت بی تقصیر نیست ولی مساله اصلی سیاست خارجی ما است که این فشارها را ایجاد کرده است. همین روزها بحث تصویب و عدم تصویب لوایح اف ای تی اف است که با پیوستن به آن شریان بانکی ما باز می شود و دلارهای حاصل از فروش نفت به کشور برمی گردد. بحث رابطه با آمریکا و سیاست های منطقه ای ما هم تاثیر گذاشته و فشارهای بین المللی را روی ما به خصوص از سوی آمریکا زیاد کرده است. نپیوستن به اف ای تی اف هم بانک ها را به روی ما بسته و همه دست به دست هم داده است تا چنین وضعیتی را شاهد باشیم. در مسائل دولت تقصری ندارد چون اختیاری ندارد و سیاست های کلان نظام، تاثیرگذار و علت است.»

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه (اردیبهشت) خروج کشورش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی را اعلام کرد و از بازگشت دور جدیدی از تحریم‌ها علیه تهران خبر داد. مرحله اول این تحریم ها ماه اوت (۱۵ مرداد) در دستور کار قرار گرفت و قرار است دور دوم آن از روز ۱۳ آبان اجرا شود. پس از خروج آمریکا از برجام و اعلام تحریم های جدید علیه ایران، وضعیت اقتصادی این کشور، بحرانی شد و قیمت دلار به پول ایران تا بیش از ۷ برابر رکورد شکست. هرچند که طی دو روز گذشته این روند صعودی متوقف و در پی صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی برای تامین مصارف ارز خدماتی و ادامه رونق بورس تهران، قیمت دلار و سکه در بازار آزاد ایران سیر نزولی به خود گرفته است.

 

 

 

 

فائزه هاشمی به عملکرد دولت حسن روحانی اشاره کرد و به یورونیوز گفت: «یک سری مشکلات در داخل از نوع تصمیم گیری ها، مشکلات گمرکی و بخشنامه های غیابی و متعدد و هر روزه تصمیم گرفتن متوجه دولت است. البته دولت هم اگر بهتر عمل می کرد این طور نبود که الان مشکلی نمی بود یا مساله حل می شد اما به هرحال کمتر می شد چون بخشی از مساله روانی است و دیدیم که صحبت های آقای ترامپ و آقای روحانی در سازمان ملل، چقدر دلار را بالا و پایین کرد. در واقع بخش مهم مشکلات کشور سیاسی است نه اقتصادی نیست که به طور مشخص به مسائل سیاست خارجی و فشارهای خارجی برمی گردد. بخشی هم اقتصادی است که به عملکرد دولت مربوط است اما تصمیمات دولت تاثیرگذار عمیق نیست.»

 

به گفته او «راه برون رفت، بازنگری در سیاست های کلان است. مردم باید سیاست ها را بپذیرند که موافق سیاست های فعلی نیستند و اعتراض هایی که از سوی مردم صورت می گیرد بخشی به مساله نداشتن آزادی و بخشی هم به مسائل اقتصادی بر می گردد. الان ۴۰ سال از انقلاب گذشته و نمی توانیم همچنان بگوییم با همان سیاست های اوایل انقلاب را ادامه می دهیم. مردم تعیین کننده هستند و منافع ملی است که باید براساس آن برنامه ریزی شود اما اینکه شرایط کشور به این روز افتاده به این معنی است که منافع ملی مهم نبوده وگرنه اگر دیده می شد حقوق مردم تامین می شد، رشد اقتصادی داشتیم و مردم رفاه و آزادی داشتند.»

 

نماینده سابق مجلس ایران خواستار تغییر سیاست ها شد و به یورونیوز گفت: «رفاه، آزادی و استقلال، همه در کنار هم معنی دارد و نمی شود یکی را به خاطر دیگری قربانی کرد. استقلال تعریف می خواهد. استقلال به معنی جنگیدن با همه دنیا و به معنی ایستادن در مقابل همه دنیا نیست. مثلا می بینیم اروپا سعی می کند در موضوع برجام، جلوی آمریکا بایستد اما آنها را هم دلخور کرده و مشکل ایجاد می کنیم. اینقدر وضعیت حاد شده که آقای مصباح یزدی می گوید به اندازه انگشتان یک دست هم دوست در دنیا نداریم. یعنی تا این سطح، کشورها با ما حالت تخاصم پیدا کرده اند. بالاخره باید در سیاست های مان بازنگری کنیم. چاره دیگری نداریم. باید بپذیریم که اشتباه کرده ایم و اگر در دوره ای این سیاست ها درست بود و جواب می داد الان جواب نمی دهد. راه دیگری نداریم.»

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا طی ماههای اخیر برای گفت و گو با مقامات ایران اعلام آمادگی کرده اما از سوی مقامات این کشور پاسخ مثبتی نگرفته است. فائزه هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد با مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی گفت: «من اعتقاد به مذاکره ندارم، اعتقاد به ایجاد و داشتن رابطه دارم. نداشتن رابطه با آمریکا هیچ منطقی ندارد و به نظر من بیشتر مصرف داخلی دارد که طرفداران خودمان را راضی نگه داریم. به نظر من باید رابطه برقرار شود و گفتگو بکنیم اینکه امتیاز بدهیم و ندهیم معنی ندارد. کشورهای دیگر مگر همه با هم خوب هستند؟ با هم ارتباط دارند اما سر مسائل ملی شان با هم می جنگند البته جنگ سیاسی و [همراه با] دیپلماسی. ما اما وارد داستانی شده ایم که هیج نفعی برای مان ندارد. در حالی که دنیا، دنیای رقابت است نمی توانیم دیوار دور خودمان بکشیم و هر کاری دلمان خواست بکنیم. حتی برای صدور آرمان ها و انقلاب مان هم نمی توانیم و شرایط منفی برای خودمان ایجاد می کنیم.»

 

او بخش دیگری از مشکلات داخلی ایران را به بازداشت و سرکوب منتقدان مرتبط دانست و گفت: «همین زندان ها و بگیر و ببند ها هم تاثیرگذار است. مثل مساله خود من که هزاران نفر این مشکلات را دارند.»

 

فائزه هاشمی، عضو هیات علمی و استاد واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است که به اتفاق خواهرش، فاطمه هاشمی، استاد دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و مدیر گروه علوم سیاسی از این دانشگاه اخراج شده اند. او در این زمینه به یورونیوز گفت: «من فکر می کنم مساله هاشمی زدایی از دانشگاه آزاد است چون هر دو ما با هم اخراج شده ایم بیشتر همین به ذهن می آید. من سال ۸۹ وارد دانشگاه آزاد شدم مراحل قانونی را کاملا طی کردم و عضو هیئت علمی بودم. حالا هم مستقیم هم به من چیزی گفته نشد به واحد ما گفته بودند که بگویید نیاید. اسم فاطمه را هم از سایت دانشگاه برداشته بودند که وقتی پی گیری کرد گفتند که گفته اند دیگر نیایید. از مراجع بالاتر و جای دیگری هم اما پی گیری نکردیم چون دانشگاه آزاد مرجع بالاتر ندارد.»

 

دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۶۲ با پیشنهاد اکبر هاشمی رفسنجانی تشکیل شد. او از بنیانگذاران جمهوری اسلامی و از مقام‌های ارشد و بانفوذ حکومت ایران در چهار دهه اخیر بود که نوزدهم دی ماه ۱۳۹۵ در ۸۲ سالگی در بیمارستان تجریش تهران در حالی درگذشت که ابهام هایی در مورد علت مرگ او از سوی اعضای خانواده او و همچنین برخی رسانه ها مطرح شده است. وزیر بهداشت ایران به‌صورت رسمی علت مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی را «عارضه قلبی و تنفسی» اعلام کرد.

 

فائزه هاشمی در مصاحبه با یورونیوز گفت: «ممنوع الخروجی من همچنان ادامه دارد مثل احضارها و دادگاهها که مثل یک سریال شده و فکر می کنم که این فشارها به خاطر این است که ما ساکت باشیم و انتقاد نکنیم. شاید اگر ما هم خانواده آرامی بودیم و کاری به کار کسی نداشتیم و با مسائل و مردم ارتباط برقرار نمی کردیم این فشارها هم نبود. اما من خودم جزو منتقدین هستم و این فشارها برای این است که ساکت باشم. پیغام های متعددی هم داشتیم که اگر ساکت باشید با شما کار ندارم.»

 

او توضیح داد: «من دو دادگاه دارم. یک حکم شش ماهه که در دادگاه تجدیدنظر است که لایحه دفاعیه را داده ایم و منتظر نتیجه هستیم. یک حکم یک سال و نیم به اضافه دو سال محرومیت هم در یک دادگاه تجدیدنظر دیگر است که هنوز برگزار نشده است. با اتهاماتی چون تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی، سیاه نمایی [روبرو هستم] که به مصاحبه ها و کلاس های درسی من بر می گردد. آقای قاسم زاده، بازپرس شعبه دو دادسرای فرهنگ و رسانه هم که مرتب مرا احضار می کند و یکسری مسائل قدیم و جدید مدام مطرح می شود.»

 

فائزه هاشمی در سال ۱۳۹۱ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی مدت شش ماه را در زندان بسر برد.

 

 

او گفت: «من چون اظهارنظر می کنم و با جریانات سیاسی همراه می شوم، تحمل نمی کنند. من اعتقاد دارم که باید حرف زد تا تابوی خیلی چیزهایی که می گویند نباید گفته شود و منطق و قانونی هم پشت اش نیست شکسته شود. آزادی بیان یکی از اصول مهمی است که در انقلاب، همه دنبال آن بودیم. انقلاب کردیم که آزادی داشته باشیم و یکی از این آزادی ها هم آزادی بیان است. آزادی بیان هم مال منتقد است وگرنه طرفدار که آزادی بیان نیاز ندارد و با به به و چه چه هم مواجه می شود. ما انقلاب نکردیم که آزادی بیان برای منتقدین را با عناوین مختلف مثل سیاه نمایی و تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی تنگ و تنگ تر کنیم.»

 

================

 

فائزه هاشمی: باید با «ابرقدرت» مذاکره کرد/ احساس می‌شود روحانی کشور را رها کرده است

خبرگزاری فارس: فائزه هاشمی: باید با «ابرقدرت» مذاکره کرد/ احساس می‌شود روحانی کشور را رها کرده است

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فائزه هاشمی» در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز انگلیس درباره لزوم گفت‌وگو با دولت آمریکا برای خروج از مشکلات سخن گفت.

 

فائزه هاشمی به روزنامه فایننشال تایمز گفته است «نباید منفعل عمل کرد بلکه باید با آمریکا به زودی،  قبل از آنکه شرایط بدتر شود، مذاکره نمود… هیچ گزینه دیگری نداریم. مذاکرات دیرهنگام می‌تواند بعد از فشار بیشتر انجام بگیرد.»

 

این اظهارات در حالی بیان می شود که برخی کارشناسان معتقدند التهابات اخیر در حوزه اقتصادی کشور، بعضاً از سوی برخی جریانات دامن زده می‌شود تا فشار بر روی نظام برای سازش با دولت دونالد ترامپ تشدید شود.

 

وی همچنین گفت، «اینکه از ابتدا،  هیچ ارتباطی با آمریکا نداشتیم درست نبود… جمهوری اسلامی باید مشکلات خود را با آمریکا حل کند چون ارتباط نداشتن با ابرقدرت برای ما هزینه‌بر بوده است… من در حال حاضر خطر فروپاشی را نمی‌بینم اما اگر راه حل‌هایی پیدا نشود، کشور می‌تواند به آن سمت پیش برود… اکنون بحران در تمام جنبه‌ها به اوج رسیده است در حالی‌که نظام وانمود می‌کند همه چیز عادی است.»

 

پیش از این اظهارات فائزه هاشمی نیز یکصد نفر از اصلاح‌طلبان، طی نامه‌ای، خواستار مذاکره با دولت دونالد ترامپ شده بودند که این نامه، با انتقاد جدی بسیاری از اصلاح‌طلبان مواجه شد.

 

او در بخش دیگری می‌گوید: «ایران باید نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد ولی اگر در حال حاضر هیچ متحد وفاداری غیر از حزب الله لبنان نداریم، [این بدان معناست که] رویکرد ما نمی‌تواند درست باشد.»

 

وی در بخشی از یک ادعا درباره حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفت «این طور احساس می‌شود که آقای روحانی، مسائل کشور را رها کرده است.»

 

فائزه هاشمی ادامه داد «ما عادت کردیم مشکلات را بعد از آنکه به نقطه بحرانی رسید،‌ حل کنیم مثل آزاد کردن گروگان‌های آمریکایی [در سال ۱۳۶۰]  و قبول صلح با عراق [در سال ۱۳۶۷]؛ احتمالاً در مورد آقایترامپ هم همین‌گونه اقدام می‌کنیم.»

 

وی همچنین افزود «مذهب ما اجازه داده اسلام را به‌روز کنیم، چرا نباید سیاست‌هایمان را به روز کنیم؟ مردم ایران، آینده جمهوری اسلامی را تعیین می‌کنند.»

 

سخنان فائزه هاشمی پس از آن مطرح می‌شود که دولت آمریکا، ضمن خروج از توافق هسته‌ای با ایران، 12 خواسته را از ایران مطرح کرده است.

 

همچنین گروهک تروریستی منافقین نیز طی مدت اخیر، بر روی گزینه تغییر نظام و دامن‌زدن به اعتراضات اجتماعی با هدف فشار بر حاکمیت برای تغییر سیاست‌های کلان، فعال شده است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.