مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشای پولشویی های فرقه رجوی

 

کی بی بی سی خبر جعل کرد؟

اخیرا بی بی سی یک سریال یک هفته ای آموزنده و آگاهی دهنده ای  رادر زمینه اطلاعات غلط و اخبار جعلی، تحت عنوان، “مشکلی جهانی”  که بدرستی آنرا “چالشی در نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات و درک ما از جهان پیرامون” خواند، پخش نمود.

 

fake news

حقیقی چیست؟ تحریف چیست؟ What’s real? What’s distortion?

چیزی بود که این سریال به ما می آموخت. در یک اپیسود این سریال به تماشاگر اینگونه القاء میشود که “پلیس نیجریه میگوید، اطلاعات غلط و عکس های تحریک آمیز در فیس بوک منجر به بیش از یک دوجین از قتلهای اخیر در ایالت پلاتیو منطقه ای که سابقه خشونت های قومی دارد شده است.

در اپیسودی دیگر به تماشاگر گفته میشود که اخبار جعلی در مصر بعنوان سلاحی جهت خرد کردن مخالفین بکار میرود. و باز در اپیسودی دیگر شما میتوجه میشوید که “گوشی های هوشمند باعث شده میلیونها هندی بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و پیامهایشان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند. ولی اطلاعات غلط هدفمند بسرعت در حال گسترش بوده و اغلب میتواند مرگبار باشد.

 

 

در ادامه سریال نشان میدهد که تحقیقات بی بی سی به کشف این حقیقت که “رسانه ها و مقامات روسیه ادعای بی پایه ای در مورد تامین مالی یک آزمایشگاه توسط ایالات متحده در کشور همسایه گرجستان منتشر کرده اند” منجر شده است. در اپیسودی دیگر سریال نشان میدهد که چگونه ” اخبار جعلی در ترکیه متداول است و بسیاری را مورد هدف قرار میدهد از جمله بی بی سی را. ولی بعضی ها در حال مبارزه با آن هستند.”

 

تماشاگر این سریال بطور طبیعی با این حقیقت مواجه میشود که یک ایراد عجیب و غریبی  بچشم میخورد و آن اینکه تمامی سریال زوم است بر کشورهایی غیر بریتانیایی و غیر اروپایی مانند هند، نیجریه، مصر، کنیا، ترکیه و تایلند که البته و بدون شک درست است، مگر نه اینکه  اخبار جعلی یک مشکل جهانی است و طبعا شامل حال این کشورها نیز میشود.

 

اما هدف قرار دادن کشورهای غیر اروپایی به عنوان سایت اخبار جعلی به طور ضمنی رسانه های اروپایی و بی بی سی را به ویژه به سوپر حقیقت گویان و بعنوان داور حقیقت به نمایش میگذارد.

 

اینکار آدم را بیاد این ضرب المثل میاندازد که  You fake it until you make it بدین معنی که آنقدر به دروغ گفتن ادامه بده که که خودت هم باورت بشه.

 

این شیطان سازی عجیب و غریب عمدی از اخبارجعلی بعنوان پدیده ای که فقط در میان مردمی با رنگ تیره اتفاق میافتد و نه در میان انگلیسی ها بنظرم کمی اگربخواهم موادبانه بگویم برای گوشهای ما با قدمت زیاد عچیب است، چون نقش کودتای نظامی مشترک انگلیسی-آمریکایی علیه محمد مصدق در سال 1953 و کاربرد پروپاگاندا (اخبارجعلی) رسمی رسانه های آنها را علیه مصدق در آن اقدام خائنانه میداند.

 

 

جالبتر از موضع مقدس ماب رسانه های رسمی ایالات متحده و بریتانیا، بطور بی بی سی در این مورد خاص اگر کمی از حافظه تاریخی خودش استفاده میکرد میتوانست به آنها کمی فروتنی بیآموزد.

 

دهه ها قبل از اینکه واژه “اخبار جعلی” متولد شود و نامی برای خود برگزیند، بی بی سی استاد “اخبار جعلی” بوده است. در واقع خبر جعلی از خطرناک ترین نوع آن، با وحشتناک ترین عواقب ، هدف گیری شده علیه یک ملتی و  نه فقط افراد، با اثرات فاجعه بار مستقیم برآنها.

اگر فکر می کنید حزف به گزافه است، باید بدانید: “گوبلز، مدیر تبلیغات هیتلر در سال 1944 هشدار داد:” یک راه وجود دارد که در آن بریتانیا، علیرغم محدودیت تفکر سیاسی شان، از ما جلوتر هستند – آنها می دانند که اخبار می تواند یک سلاح باشد و در آن استراتژی متخصص هستند. ”

اینهم حرف تیره رنگها علیه سفید رنگها نیست. حرف سفیدهای آلمانی در مورد سفیدهای انگلیسی است.

این نوشتار قصد ندارد از بی بی سی شیطان سازی کند چون قطعا بی بی سی امروز نه آن بی بی سی زمان مصدق است و نه آنچه خودش از خودش در تبلیغاتش فرشته سازی میکند، بلکه تصحیح یک نگرش غلط با نگاه باعینک درست به مسائل است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.