مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

آمریکا و تلاش برای قطع شریان‌های مالی دولت مادورو

بحران ونزوئلا تنها به بحران برخاسته از جنگ قدرت در این کشور محدود نمی‌شود. اقتصاد ونزوئلا نیز دستخوش بحران بی‌سابقه‌ای است. اکنون آمریکا اعلام کرده که برای حمایت از گوایدو، تصمیم به قطع منابع مالی دولت مادورو گرفته است.

    

نیکلاس مادورو و خوان گوایدو، ونزوئلا و جنگ قدرتنیکلاس مادورو و خوان گوایدو، ونزوئلا و جنگ قدرت

بهره‌برداری از بخش قابل‌ملاحظه‌ای از حوزه‌های نفتی ونزوئلا دچار اختلال شده است. ونزوئلا که زمانی ثروتمندترین کشور آمریکای جنوبی به شمار می‌آمد، اکنون برای تامین نیازهای اساسی کشور نیز با دشواری‌های عدیده‌ای روبه‌رو است. در چنین شرایطی، دولت آمریکا تصمیم گرفته برای تضعیف دولت نیکلاس مادورو، شریان‌های مالی دولت او را قطع کرده، منابع مالی را در اختیار رقیب مادورو، خوان گوایدو قرار دهد.

خبرگزاری رویترز روز ۴ بهمن (۲۴ ژانویه) با انتشار گزارشی از واشنگتن و کاراکاس، به سیاست‌های دولت آمریکا در قبال بحران سیاسی ونزوئلا پرداخته است. مهم‌ترین منبع مالی دولت، درآمدهای ناشی از فروش و صدور نفت خام است. از این رو، دولت آمریکا بر آن است تا امکان دسترسی دولت نیکلاس مادورو به این منابع مالی را قطع کند.

اقدامات آمریکا پس از بحران دیپلماتیک

اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و همچنین نامشروع خواندن دولت مادورو از سوی دونالد ترامپ ره به بحران دیپلماتیک بین آمریکا و ونزوئلا برده بود. نیکلاس مادورو در واکنش به سیاست آمریکا که به باور او دخالت در امور داخلی این کشور است، به کارمندان سفارت آمریکا در ونزوئلا ۷۲ ساعت فرصت داده بود، خاک این کشور را ترک کنند.

خبرنگار خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود، سیاست‌های آمریکا در قبال بحران سیاسی ونزوئلا را فراتر از سطح سنتی دیپلماسی بین دو کشور مستقل می‌داند.

یکی از این سیاست‌ها، افزایش فشار اقتصادی بر دولت مادورو است. سیاستی که غروب روز پنجشنبه ۲۴ ژانویه رسما از سوی آمریکا اعلام شده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت ترامپ اعلام کرده است: «ما از امروز همه تلاش خود را وقف قطع منابع مالی دولت نامشروع مادورو خواهیم نمود.»

 

خبرگزاری رویترز، این اقدام را آشکارا در حمایت و پشتیبانی آمریکا از گوایدو می‌داند و بر این باور است که چنین سیاستی می‌تواند مواضع او را تقویت کند.

گوایدو، روز چهارشنبه با بهره گرفتن از حمایت و پشتیبانی آمریکا و شماری از کشورهای آمریکای جنوبی، خود را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرده بود.

چالش انتخابات آزاد

جان بولتون گفته است که آمریکا تنها دولت گوایدو را دولت قانونی و مشروع ونزوئلا می‌داند و از این‌رو، طبیعی است که منابع مالی ناشی از صادرات نفت در اختیار حکومت قانونی این کشور قرار گیرد.

مشاور امنیت ملی دولت ترامپ در سخنان خود به دشواری و پیچیدگی قطع منابع مالی دولت مادورو و تخصیص این درآمد به گوایدو اشاره کرده و گفته است که دولت آمریکا در حال حاضر سرگرم بررسی راهکارهایی است که چنین سیاستی را ممکن سازد.

وزارت اطلاعات ونزوئلا به پرسش‌های خبرنگار رویترز در این زمینه پاسخ نداده است. این در حالی است که خوان گوایدو، در مصاحبه‌ای با شبکه “یونی‌ویژن” اجرای این سیاست آمریکا را “آغاز پایان” کار دولت مادورو اعلام کرده است.

گوایدو گفته است که پس از دریافت این منابع مالی، در راستای تامین نیازهای اساسی جامعه ونزوئلا اقدام خواهد کرد. گوایدو در عین حال از انجام یک انتخابات دموکراتیک در ونزوئلا دفاع کرده است. او گفته است که همه تلاش خود را برای انجام یک انتخابات دموکراتیک به کار خواهد گرفت. گوایدو اما بر این نکته تاکید کرده است که برگزاری یک انتخابات آزاد، چالش بزرگی است، چون «ما در یک کشور دیکتاتوری زندگی می‌کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.