مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری به کشتن دادن حسن جزایری از دانشجویان هوادار رجوی

 

تیم “ب” به سرپرستی خطرناکترین کودک در بن بست

بقلم: هما روشنسرایی

 

اینروزها بحرانی که ترامپ با خروج از برجام و اعمال تحریمها … برای ایران، منطقه، جهان و حتی آمریکا آفریده بسیار حاد شده است.

بیاد داریم که در جریان مذاکرات هسته ای در زمان دولت قبلی آمریکا، اسرائیل برهبری نانیاهو ضمن اینکه همچون امروز در انزوای مطلق جهانی قرار داشت، تمامی تلاشهایش را نمود تا مانع امضاء چنین قراردادی بین ایران و قدرتهای جهانی شود که موفقیتی نداشت و برجام امضا شد. اسرائیلی که از سال 2006 تا پایان 2016 از مجموع 136 قطعنامه های سازمان ملل در محکومیت کشورها توانسته 65 قطعنامه را به خودش اختصاص دهد. یعنی سالی حدود 10 قطعنامه در صورتیکه دیگر کشورها سهمشان یک قطعنامه در سال بوده است. از سال 2017 تا کنون اسرائیل تلاش کرده با تماسهای بسیار فشرده با کشورهای آفریقایی، چین، هند و روسیه و بویژه با کشورهای آمریکای جنوبی مانند آرژانتین، مکزیک و کلمبیا با اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل از بدو تاسیس آن به این سه کشور و در نهایت با کشورهای عرب با فصل مشترک ضدیت با ایران این ایزولاسیون بین المللی کاهش دهد. و اینکار را از طریق بستن قراردادهای بسیار پرسود با این کشورها بویژه با چین بعنوان دومین تامین کننده سلاح آن کشور بعد از روسیه، و هندوستان.

عربستان نیز امروزه بعنوان کشوری که بدلیل نسل کشی در یمن، قطعه قطعه کردن قاشقچی و سیاستهای حمایت از تروریسم وهابی در قالب داعش که طی چهارسال گذشته جهان را مملو از وحشت و ترور نموده و هزاران هزار قربانی گرفته است و نقش آن در نابودی سوریه … روزی نیست که توسط مجامع بین المللی و یا سنای آمریکا و دولتهای اروپایی محکوم نشده و سیاستمداران و قانونگذاران کشورها درخواست توقف فروش سلاح به این کشور را از دولت خود جهت جلوگیری از قتلعام مردم یمن را نداشته باشند.

سال گذشته ترامپ و تیمش همسو با منافع اسرائیل و عربستان تحریمهای بیسابقه در تاریخ را جهت به صفر رساندن صادرات نفت و نابودی اقتصاد ایران،  جهت دیکته کردن سیاستهایشان اعمال نمودند. هرچند که این سیاست بدلیل یکجانبه و نامشروع و غیر قانونی بودن با مخالفت گسترده جهانی مواجهه گردید طوریکه به ایزولاسیون بین المللی آمریکا نیز انجامید، سیاست تیم “ب” علیرغم فشارهای کمرشکن به اقتصاد ایران پاسخی درخور اهدافشان نگرفت. که در ادامه به تهدیداتی همچون نابودی ایران توسط ترامپ متوسل شدند.

 

وقتی کودک مذبذب کاخ سفید باز هم نتیجه دلخواه را نگرفت با بهانه قراردادن جابجایی تجهیزات نظامی توسط نیروهای ایرانی ترامپ دست به اعزام ناو هواپیمابر به منطقه تلاش کردند که به ایران و سیاستمداران آن لولو خورخوره نشان دهند تا شاید با ترساندن، طرف را  به پای میز مذاکره بکشانند. از قضا ترامپ نه با واکنش دلخواه که با واکنشی غیر متعارف با هدف قرارگرفتن اهدافی نفتی در عمق 800کیلومتر خاک عربستان و فرودگاههای شهرهای مرزیش با یمن توسط پهباد هوتیها، موشکباران منطقه سبز بغداد و شرکتهای نفتی در بصره، انفجار چهار نفتکش در بندر فجیره، و سپس هدف قرار گرفتن کشتیهای نفتکش ژاپنی در دریای عمان که هنوز عاملان آن مشخص نشده و در نهایت نیز هدف قرار گرفتن یک پهباد بسیار پیشرفته و فوق سری رادارگریز ارتش آمریکا بر فراز آبهای ایران به اوج خود رسید.

ترامپ و تیمش که انتظار هر چیزی را داشتند الا اینگونه واکنشها به لکنت زبان افتاده بعد از لفاظی های متداول از زبان ترامپ اعلام نمودند که “مطمئن هستم که پهباد را به اشتباه زده اند”!!! و حرفی نیز از پاسخ نظامی محدود زده نشد. بعد که مشاورانش این عقب نشینی شوکه کننده را مشاهده کردند تلاش نمودند با سناریو ساختگی که ترامپ میخواست چندین هدف را که 150 کشته احتمالی داشت پاسخ دهد که منصرف شده است!! به ماله کشی بن بست سیاسی که خود آفریده است بپردازد. این ماله کشی وقتی به اوج رسید که  در دلجویی از حریف خود دست به تشکر از آنها زد که هواپیمای تجسسی دیگری که در همان محدوده پهباد پرواز میکرده و دهها سرنشین نظامی نیز داشته است را هدف قرار نداده اند!!! در همین اثناء پمپئو نیز 12 شرط خود برای مذاکره را که چیزی جز تسلیم مطلق طرف مذاکره نیست و بسیار بدتر از تسلیم یک کشور شکست خورده در جنگ است را لغو نمود. و حسن ختام مسئله نیز اعلام ترامپ به آماده مذاکره بودن بدون هیچ پیش شرطی بود. جالب اینجاست که با نزدیک شدن مهلت دوماهه رژیم به شروع خروج مرحله ای از برجام نتانیاهو و ترامپ فریاد وا اسلامایشان از نقض برجام توسط ایران به هواست!!

واقعیت این است ترامپ و تیم کاخ سفید طی چندین دهه گذشته هیچگاه اینگونه کودکانه، بدون برنامه و طرح، خیره سرانه، و یکطرفه، خارج از عرف بین المللی و قلدورانه جز برای نابودی طرف مقابل همچون حمله به عراق و افغانستان عمل نکرده است. طوریکه در هر قدمی که برمیدارد هدفی که دنبال میکند را هرچه دورتر و دست نیافتنی تر حتی برای خودش میکند.

این مجموعه اقدامات و واکنشها، مستقل از درستی و غلطی آنها، بوضوح ترامپ را در اعمال سیاستهایش به بن بستی بسیار سخت دچار کرده است که نتیجه مستقیم پاسخهای طرف ایرانی است. ضمن اینکه با این اقدامات ، سطحی گری سیاستگذاران در تیم “ب” عدم فهم اهمیت جهانی منطقه خلیج فارس، موقعیت ایران در آن، شکندگی دیگر کشورهای حوضه جنوبی خلیج فارس، و عدم شناخت آنها از رژیم ایران را در مقابل چشم و قضاوت جهانیان قرار دادند.   هرچند که فاکتورهایی همچون شروع انتخابات آمریکا و معلق ماندن دولت اسرائیل تا اکتبر امسال نیز در به بن بست کشاندن سیاستهای غیرقانونی تیم “ب” بی تاثیر نبوده است. که بنظر میرسد طرف ایرانی موقعیت لرزان آنها را بهتر از خودشان درک کرده باشد. طوریکه مجبورشان کرد تا با کنارگذاشتن پیشرطهای داوازدهگانه از مواضع بسیار قلدرانه و فاتحانه اولیه کوتاه بیایند.

آخرین موضع ترامپ در اوج استیصال در بن بستی که گرفتارش کرده اند تهدید توخالی “جنگ با ایران کوتاه خواهد بود” است. که آشکارا مسیر کاملا غلط و غیر دیپلماتیک و خارج از عرف بین المللی اقدامات آمریکا و تیم “ب” را نشان میدهد. شاخص شکست تا امروز این تحولات نگرانی نتانیاهو از پایان مهلت دوماهه و خروج ایران از بخشی از برجام و شروع ذخیره سازی اورانیم مازاد است که نتانیاهو را بوحشت انداخته و از جهان خواسته نگذارند رژیم از برجام خارج شود!!! چیزی که باید به ترامپ گفته شود تا به رژیم. با گزارش سازمان ملل و تاکید آن بر متعهد بودن ایران به برجام، برگ سیاه دیگری به پرونده این سیاست تیم “ب” افزود.

 

آنچه بسیار بسیار آشکار است تناقضات و تضادهای میان اهداف شخص ترامپ و اهداف اسرائیل و عربستان و بویژه جان بولتن و حتی پمپئو در بحران جاری است. ترامپ با این شکستهایی که با آن مواجهه است اگر سیاست نه جنگ را بخواهد و بتواند ادامه دهد در نهایت به همان برجام با مختصر تغییراتی اما با امضای ترامپ راضی خواهد شد.

شکست این سیاستها تا به امروز البته به معنی شکست سیاسی به زانو درآوردن ایران توسط آمریکا است و به معنی بی اثر بودن تحریمها بر اقتصاد و خالی کردن سفره مردم کشور نمیباشد. ولی آیا عجیب نیست که ایران تحت فشار سه کشور، از منفورترین کشورهای شناخته شده دنیای معاصر است؟

جهان باید نسبت به قلدرمنشی توسط کشورهای قویتر همچون دوران قبل از جنگ جهانی دوم و استعمار کهنه واکنش نشان داده واعتراض کنند .

تا از بروز یک جنگ تمام عیار در منطقه که مستقیم مردم ایران را هدف قرار خواهد داد جلوگیری شود.

دیگر مطالب بقلم خانم هما روشنسرایی

منوچهر تقوی بیات و امروز چه باید کرد؟ ایشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.