واکـاوی مـزدوری! سلطانی، خـدابنده، عـزتی، حسینی، یغـمایی، کـریمدادی، مصــداقی و پورحسین، منتقدین فرقه مافیایی رجوی. نقد آتشبیاران معرکه مشترک رجوی و سایت رهیافتگان

داود باقروند ارشد عضو علیرتبه سابق مجاهدین و شورای ملی مقاومت

تحلیل طوفانِ سراسریِ جورج فلوید در آمریکا -داود باقروند ارشد

پایه اجتماعی فرقه رجوی (آمریکای نئوکانها) درحال فروپاشی است و رجوی برای صدمین بار بیگانه پرستیش به گل نشسته است

چرا رجوی نیاز دارد درخواست دیدار با اعضای در اسارتش را به نبرد دین بین فو تعبیر کند؟

افشای حقایق پشت پرده ضدیت با خانواده با اسناد سازمانی توسط داود باقروندارشد از مسئولین خانوادهها در مجاهدین

گسترش وطن فروشی در خارج کشور به سرکردگی رهبر همه وطن فروشان و دشمنان ایران

حمایت از تحریم و حمله نظامی به ایران خیانت به مردم و فاصله گرفتن آشکار از ایران و ایرانی

پربیننده ترین ها

ملاقات با نخست وزیر هلند آقای مارک روته در جریان کنگره سالانه حزب اتحاد احزاب لیبرال اتحادیه اروپا (آلده پارتی) در آمستردام. طی ملاقات ضمن معرفی خودو فرقه رجوی و نقض شدید حقوق بشر توسط این فرقه در آلبانی تشریح شد.

ملاقات با آقای گای فرهوفشتادت عضو پارلمان اروپا و رهبر فراکسیون لیبرالهای اتحادیه اروپا از سیاستمداران عالی و افشای همه ترفندهای فریب فرقه رجوی در زمینه ماهیت این فرقه و فشارها و توطئه هایی که علیه جدا شدگان اعمال میکند.

بنابه دعوت یو ان واچ جنبش نه به تروریسم و فرقه ها در نشست سالیانه حقوق بشر و دمکراسی شرکت کرد. خانم دکتر هشترودی بنا به دعوت جنبش نه به تروریسم وفرقه ها در این نشست شرکت کردند که حضور ایشان باعث خوشحالی جنبش نه به تروریسم و فرقه ها گردید. ایشان ضمن حضورفعالشان در نشست با اعضای عالیرتبه شرکت کننده در جلسه به بحث و گفتگو پرداختند. ازجمله با وزیر سابق دادگستری و عضو پارلمان کانادا آقای ایروین کولتر و از بنیانگذاران یوان هیومن راتس واچ مفصلا به بحث پرداختند. این کنفرانس سالیانه جهت شنیدن گزارشات قربانیان حقوق بشربرگزار میشود. در همین رابطه آقای داود ارشد رئیس جنبش نه به تروریسم و فرقه ها سخنانی بشرح زیر ایراد کردند:

درملاقات با دکترورنر هویر به اطلاع ایشان رسید که: فرقه رجوی در حال تدارک دیدن یک زندان ابدی موسوم به اشرف 3 در ‏محلی دورافتاده میباشد. این محل یک پایگاه نظامی متروکه آمریکایی می باشد با یک فرودگاه و یک سکوی هلی برد کوچک و ‏بخشی از سیستم های داخلی آن مستقیما از آمریکا آورده شده و نصب گردیده اند. از ایشان استمداد کمک شد. ‏

ملاقات با همسر نرگس محمدی در مقر ملل متحد ژنو-------آقای داود ارشد و خانم دکتر هشترودی با همسر نرگس محمدی در این ملاقات آقای تقی رحمانی همسر نرگس محمدی که خودشان نیز چندین نوبت زندان بوده اند از نقض حقوق بشر در ایران گزارشی به کنفرانس ارائه کردند و از تناقضات موجود در سیستم قضایی ایران در جریان محاکمه نسرین محمدی بطور مفصل و جامع سخن گفتند.خانم دکتر هشترودی و آقای مهندس ارشد با ایشان ابراز همدردی کردند و جزئیات بیشتری از موارد نقض حقوق بشر در فرقه تروریستی رجوی که در آن فعال بوده است را برای آقای تقی رحمانی تشریح نمودند.

دادخواهی علیه برده داری پناهجویان در تیرانا همچو لیبی توسط فرقه رجوی در دیدار آقای ارشد با نخست وزیران هلند و اسلووانیا

ملاقات با رهبر حزب دمکراتهای آزاد آلمان (اف پ د) آقای کریستین لیندنر در جریان کنگره سه روزه احزاب لیبرال اروپا در آمرستردام هلند. افشای جنایات فرقه رجوی علیه اعضا و جدا شدگان

آقای ارشد در مورد ادعای فرقه رجوی و حامیانش گفتند چند شاخص آشکار وجود دارد. چرا متحدین آنها بویژه آقای دکتر بنی صدر با پیش بینی سرنوشت آنها در عراق از آنها جدا شدند؟ چرا هیچ ایرانی چه مردمی چه سیاسیون در مراسم آنها شرکت نمیکنند؟ چرا این تشکیلات مجبور است جهت گردهمآیی هایش سیاهی لشکر کرایه کند؟ چرا این تشکیلات در ترس از مردم ایران اجازه نمیدهد با اعضایش درارتباط قراربگیرند؟ چرا ارتباط اعضایش را با جهان قطع میکند؟ چرا تمامی تحلیلگران برحقیقت نفرت مردم از این تشکیلات بدلیل همکاری با صدام را تاکید میکنند؟ چرا باید رجوی در داخل تشکیلاتش زندان و شکنجه برای اعضای خودش راه بیندازد؟ چرا مجبور است برای دریافت حمایت سیاسی هرچند بی ارزش منافع مردم ایران را به کسانیکه خود به کشتن آنها افتخار میکرده است بفروشد و حتی برای چند دقیقه سخنرانی آنها دهها هزار دلار بپردازد؟ چرا حتی عربستان حامی سیاسی و مالی آنها ارزیابیشان از آنها این استکه “هیچ جایگاهی در میان مردم ایران ندارند”؟ چرا در همین پارلمان اعضای سابق منتقدش را بقصد کشت میزند؟ چرا هر منتقدی ایرانی و حتی غیره ایرانی را جاسوس و مزدور رژیم!! میخواند؟ آیا بخاطر همین چرا ها نیست که: وقتی مردم ایران در سراسر کشور جهت خواسته هایشان دست به تظاهرات و اعتراض میزنند هیچ اسمی از آنها نمیآورند؟ آیا این مسئله پیامش غیر از این است که: مردم ایران رژیم حاضر را صد بار به فرقه رجوی ترجیح میدهند. و “تنها آلترناتیو دمکراتیک” جوکی بیش نیست.

خانم دکتر فریبا هشترودی: با یقین میگویم که مجاهدین شکنجه میکنند…. هشترودی1سرکار خانم دکتر فریبا هشترودی یکی از برجسته ترین زنان ایرانی جزء افتخارات ایرانیان در فرانسه، نویسنده و خبرنگار و فعال سیاسی که سابقا عضو شورای ملی مقاومت ایران بوده است که باید ایشان را بیشتر شناخت با علم یقینی در مورد فرقه تروریستی رجوی از درون آن سخن میگوید. وقتی به عمق پوسیدگی تشکل رجوی پی بردم جدا شدم بله

بیانیه 14 تن

بیانیه 14 تن

نیروی خارج کشور چه میخواهد ‏و بیانیه 14 تن

مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

آخرین پست ها

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

سخنرانی آقای داود باقروند ارشد در پارلمان اروپا

 

تحلیلگر آلمانی: ایران؛ قدرتی منطقه‌ای در خاورمیانه

کرستن کنیپ تحلیلگر دویچه‌وله نگاهی کرده به دوستان و دشمنان ایران در خاورمیانه. به نظر این روزنامه‌نگار ایران علیرغم دشمنانی در منطقه توانسته با سرمایه‌گذاری نظامی به قدرتی منطقه‌ای تبدیل شود.

    

ایران دشمنان زیادی دارد: اسرائیل، عربستان سعودی و آمریکا. این کشور اما با سرمایه‌گذاری نظامی در کشورهای مختلف به قدرتی منطقه‌ای تبدیل شده است. کرستن کنیپ تحلیلگر دویچه‌وله نگاهی کرده به متحدان ایران در خاورمیانه و استراتژی ایران در این کشورها.

سوریه

 

رابطه سوریه و ایران به سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ در ایران بازمی‌گردد. پس از انقلاب، سوریه متحد ایران باقی ماند و در جریان جنگ ایران و عراق تنها کشور عربی بود که کنار جمهوری اسلامی ایران ایستاد.

پس از روی کار آمدن بشار اسد، ایران و حزب الله لبنان به حامیان اصلی رئیس‌جمهور جوان سوریه تبدیل شدند. وابستگی اسد به تهران با آغاز ناآرامی‌های سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی بیشتر شد. بهار آن سال، ایران ابتدا با ارسال نرم‌افزارهای امنیتی و سپس تجهیزات نظامی، حمایت از حکومت اسد را شدت بخشید.

اعزام نیروهای رزمی وابسته به سپاه پاسداران و مستشاران نظامی سپاه به دمشق گام بعدی ایران برای حمایت از اسد در برابر قیام مردم این کشور بود.


رهبری ایران برای حفظ اسد در قدرت در سال‌های اخیر هزینه کلانی پرداخت کرده است

رهبری ایران برای حفظ اسد در قدرت در سال‌های اخیر هزینه کلانی پرداخت کرده است. ندیم شهادی استاد دانشگاه تافتس در آمریکا معتقد است ایران ممکن است ۱۰۵ میلیارد دلار آمریکا برای حمایت از اسد هزینه کرده باشد. وزارت‌خارجه آمریکا می‌گوید این رقم حدود ۲۱ میلیارد دلار است.

هدف ایران از این سرمایه‌گذاری کلان برای حمایت از اسد، ثبات برتری خود در منطقه در برابر اسرائیل است. علی‌اکبر ولایتی مشاور آیت‌الله خامنه‌ای سال ۲۰۱۷ به خبرگزاری ایرنا گفته بود: «امروز مسیر مقاومت در برابر اسرائیل از تهران شروع شده و از موصل به دمشق و بیروت می‌رسد»

لبنان

 

ایران از طریق حزب‌الله در لبنان نیز حضور دارد. این گروه شبه‌نظامی سال ۱۹۸۲ در جریان جنگ داخلی لبنان با هدف مقابله با ارتش اسرائیل که همان سال وارد جنوب لبنان شده بود، تأسیس شد. مدت کوتاهی بعد از تأسیس آن، ایران با اعزام یک‌ هزار و ۵۰۰ رزمنده سپاه این گروه را تقویت کرد. هدف از این اقدام صدور انقلاب اسلامی سال ۵۷ ایران به لبنان بود.

سه سال بعد این گروه “حزب‌الله”  نام گرفت. سال ۲۰۰۶ میلادی در جریان جنگ حزب‌الله و اسرائیل روزنامه شرق‌الاوسط گزارش داد که ایران حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ موشک در اختیار این گروه شبه‌نظامی قرار داده است. علاوه بر آن، حدود سه هزار نیروی حزب‌الله نیز در ایران آموزش دیده‌اند.

 

ارتش اسرائیل سال ۲۰۰۷ اعلام کرد که ما در لبنان با یک گروه شبه‌نظامی طرف هستیم که در واقع یگان ویژه ارتش ایران است.

براساس تخمین آمریكا ایران در سال‌های پس از آن با پرداخت سالانه حدود ۲۰۰ میلیون یورو از حزب‌الله پشتیبانی کرده است. این مبلغ با شروع جنگ سوریه افزایش قابل توجهی داشته است.


تعداد بسیاری از اعضای حزب‌‌الله لبنان در سوریه مجروح یا کشته شدند

مسئول دفتر ضدتروریسم در وزارت خزانه‌داری آمریکا این رقم را در حال حاضر، سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار آمریکا می‌داند. این حمایت مالی از قرار برای پرداخت هزینه مأموریت‌های جنگی حزب الله در سوریه پرداخت می‌شود.

تعداد بسیاری از اعضای این گروه در سوریه مجروح یا کشته شده‌اند. حزب الله بخشی از این پول را صرف خرید سلاح می‌کند. زرادخانه حزب‌الله در حدی است که یکی از قدرتمندترین گرو‌ه‌های غیر دولتی دنیا به شمار می‌رود.

عراق

 

ایران در عراق هم حضور چشمگیری دارد. پس از مداخله نظامی آمریكا در عراق، سال ۲۰۰۳ میلادی ایران از فروپاشی قدرت در این كشور برای گسترش نفوذ خود سود جست.

رهبری ایران از یک سو در پی آن است که مانع از تکرار جنگ هشت ساله با عراق شود و با گرو‌ه‌های تروریستی جهادی مانند القاعده و دولت اسلامی (داعش) در عراق مبارزه می‌کند. ایران همزمان تلاش می‌کند تا حد ممکن با حضور ایالات متحده آمریکا در عراق مقابله کند. در عین حال، حفظ تمامیت ارضی عراق برای ایران اهمیت بسیاری دارد. تجزیه عراق، ثبات ناپایدار منطقه را برهم خواهد زد و تهدیدی جدی برای امنیت ایران خواهد بود.


ایران در دوران نخست‌وزیری نوری مالکی نفوذ خود در عراق را گسترش داد

از آن گذشته، حفاظت از شهرهای نجف و کربلا که برای شیعیان مقدس هستند، برای ایران مطرح است. میلیو‌ن‌ها ایرانی هر سال برای زیارت به عراق سفر می‌کنند.

ایران در زمان ریاست نوری مالکی در عراق که در دوران حکومت صدام حسین چند سال در تبعید در ایران زندگی کرده، نفوذ خود در عراق را گسترش داد. اما حال، پس از تغییر دولت بخشی از نفوذ خود را از دست داده است.  پس از انتخابات سال ۲۰۱۵ میلادی، مقتدی صدر، با نفوذترین سیاستمدار شیعه عراق از تهران فاصله گرفته است. صدر در پی برآورده کردن خواست بسیاری از مردم عراق است که از نفوذ ایران در کشور خود ناراضی هستند.

یمن

 

در یمن هم نمی‌توان نفوذ ایران را نادیده گرفت. در این کشور شیعیان حوثی راه نفوذ ایران را هموار کردند. حوثی‌ها از حدود ۱۵ سال پیش تا کنون با دولت مرکزی یمن مشکل دارند و می‌گویند به حاشیه رانده شده و حقوق‌شان ‌نقض شده‌است.

ایران از شیعیان حوثی در یمن حمایت می‌کند و در بازی قدرت در این کشور برابر بزرگترین رقیب منطقه‌ای خود، پادشاهی عربستان سعودی ایستاده است. عربستان برای سرکوب حوثی‌ها و حمایت از دولت مرکزی یمن ائتلافی تشکیل داده که اکثر اعضای آن كشورهای عربی هستند.

 

هزینه سنگین عملیا‌ت‌های این ائتلاف -از جمله عملیات‌های هوایی و پرداخت مزد سربازان سودانی- بر دوش عربستان است. هزینه ایران در مقابل، بسیار کمتر است.

ایران در درجه نسخت روی تجهیزات نظامی شورشیان حوثی تمرکز کرده است. سال ۲۰۱۸ میلادی گروهی از کارشناسان مستقل به نمایندگی از سازمان ملل متحد پس از بررسی بقایای یک هواپیماهای بدون سرنشین که در عربستان سقوط کرده بود به این نتیجه رسیدند که این هواپیما از قطعاتی تهیه شده که توسط یک کشور خارجی مونتاژ شده و به یمن فرستاده شده است.

یکی از مدل‌های این پهپاد که “قطیف” نام دارد، از نظر طراحی، ابعاد و ظرفیت‌ تقریبأ با پهپاد “ابابیل-تی” ساخت ایران یکسان است. نکته مهم اینجاست که ایران در یمن حضور مستقیم ندارد. در نتیجه از طریق نظامی نمی‌توان ایران را از این کشور بیرون راند، به همین دلیل ائتلاف عربستان وارد جنگی فرسایشی شده است.

حماس در نوار غزه

 

ایران با گروه حماس که نوار غزه را تحت کنترل دارد، رابطه نزدیکی دارد. این کشور در چند سال گذشته از نظر مالی و نظامی از حماس حمایت کرده است. یحیی سینوار، رهبر حماس در یک سخنرانی در بهار سال جاری میلادی اعتراف کرد که موشک‌های گراد و فجر که به شهرهای تل‌آویو و بیرشبا شلیک شدند یا توسط ایران به حماس داده‌ شده بودند یا با حمایت مالی و فنی ایران در نوار غزه ساخته شده بودند.

حماس، با اینکه یک سازمان سنی‌مذهب است‌، ایران برای نفوذ در نوار غزه و تهدید یا حداقل ایجاد مزاحمت برای اسرائیل از آن حمایت می‌کند و حماس هم با خرسندی پذیرای این کمک است. یحیی سینوار اعتراف کرده است  که بدون حمایت ایران، هرگز توانایی‌هایی کنونی را در اختیار نداشت. او می‌گوید: «ملت‌های عرب در لحظات دشوار ما را تنها گذاشتند اما ایران همواره با سلاح ، تجهیزات و تخصص از ما حمایت کرده است.»

البته حضور ایران در نوار غزه فقط برای حماس، سازمانی نزدیک به اخوان المسلمین، منفعت نداشته است. تهران حال از “جهاد اسلامی” هم پشتیبانی می کند که سازمانی رادیکال‌تر از حماس است و پیشتر چندین‌بار بدون دخالت حماس به خاک اسرائیل حمله کرده است.

تنگه هرمز

 

ایران در ماه‌های اخیر قدرت نظامی خود را در تنگه هرمز نشان داده است. پس از خروج رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ از توافق اتمی با ایران، تنش میان ایران و شبه جزیره عربستان در تنگه هرمز افزایش یافته است.

این گذرگاه دریایی یکی از مهمترین مسیرهای حمل و نقل انرژی در جهان است. از زمان حضور ناو هواپیمابرآمریکا در منطقه چند نفت‌کش خارجی از جمله نفت‌کش‌های عربستان در تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفتند.

سخنگوی وزارت‌خارجه ایران، عباس موسوی چندی پیش با اعتماد به نفس تأکید کرد كه ایران با هرگونه حمله ایالات متحده آمریکا مقابله می‌کند و به هرگونه تجاوز و تهدید آمریكا پاسخی قاطع خواهد داد.

ایران هرچند از نظر نظامی توان مقابله با ارتش آمریكا را ندارد اما می‌تواند حمل و نقل در تنگه هرمز را به طور جزیی یا کامل مختل و اقتصاد جهانی را گرفتار چالش کند. برای چنین اقدامی سپاه پاسداران می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.


ایران می‌تواند حمل و نقل در تنگه هرمز را به طور جزئی یا کامل مختل کند

تئودور کارسیک، یک کارشناس نظامی در مقاله‌ای برای روزنامه “عرب نیوز” نوشته است: «‌ایران می تواند خطوط کشتیرانی خلیج فارس، خلیج عمان و دریای خزر را با زرادخانه وسیعی که دارد -مانند زیردریایی، اژدر هوشمند، مین‌های کنترل از راه دور یا از پیش نصب شده و ضد کشتی از داخل خاک خود یا جزایر این کشور- تهدید کند.»

ایران زرادخانه خود را با قایق‌های تندرو و هواپیماهای بدون سرنشین تکمیل کرده و می‌تواند با تاکتیک‌های چریکی، حریفی دشوار در نبرد نظامی باشد.

نویسنده: کرستن کنیپ/ دویچه‌وله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS1k
دریافت مطالب جدید از طریق ایمیل1
مارادر فیسبوکتان به اشتراک بگذارید1k
Twitterما را در توئیتر دنبال کنید684
از کانال یوتوب ما بازدید کنید1k
از کانال یوتوب ما بازدید کنید
extra smooth footnotes