چرا رجوی نیاز دارد درخواست دیدار با اعضای در اسارتش را به نبرد دین بین فو تعبیر کند؟

افشای حقایق پشت پرده ضدیت با خانواده با اسناد سازمانی توسط داود باقروندارشد از مسئولین خانوادهها در مجاهدین

گسترش وطن فروشی در خارج کشور به سرکردگی رهبر همه وطن فروشان و دشمنان ایران

حمایت از تحریم و حمله نظامی به ایران خیانت به مردم و فاصله گرفتن آشکار از ایران و ایرانی

پربیننده ترین ها

ملاقات با نخست وزیر هلند آقای مارک روته در جریان کنگره سالانه حزب اتحاد احزاب لیبرال اتحادیه اروپا (آلده پارتی) در آمستردام. طی ملاقات ضمن معرفی خودو فرقه رجوی و نقض شدید حقوق بشر توسط این فرقه در آلبانی تشریح شد.

ملاقات با آقای گای فرهوفشتادت عضو پارلمان اروپا و رهبر فراکسیون لیبرالهای اتحادیه اروپا از سیاستمداران عالی و افشای همه ترفندهای فریب فرقه رجوی در زمینه ماهیت این فرقه و فشارها و توطئه هایی که علیه جدا شدگان اعمال میکند.

بنابه دعوت یو ان واچ جنبش نه به تروریسم و فرقه ها در نشست سالیانه حقوق بشر و دمکراسی شرکت کرد. خانم دکتر هشترودی بنا به دعوت جنبش نه به تروریسم وفرقه ها در این نشست شرکت کردند که حضور ایشان باعث خوشحالی جنبش نه به تروریسم و فرقه ها گردید. ایشان ضمن حضورفعالشان در نشست با اعضای عالیرتبه شرکت کننده در جلسه به بحث و گفتگو پرداختند. ازجمله با وزیر سابق دادگستری و عضو پارلمان کانادا آقای ایروین کولتر و از بنیانگذاران یوان هیومن راتس واچ مفصلا به بحث پرداختند. این کنفرانس سالیانه جهت شنیدن گزارشات قربانیان حقوق بشربرگزار میشود. در همین رابطه آقای داود ارشد رئیس جنبش نه به تروریسم و فرقه ها سخنانی بشرح زیر ایراد کردند:

درملاقات با دکترورنر هویر به اطلاع ایشان رسید که: فرقه رجوی در حال تدارک دیدن یک زندان ابدی موسوم به اشرف 3 در ‏محلی دورافتاده میباشد. این محل یک پایگاه نظامی متروکه آمریکایی می باشد با یک فرودگاه و یک سکوی هلی برد کوچک و ‏بخشی از سیستم های داخلی آن مستقیما از آمریکا آورده شده و نصب گردیده اند. از ایشان استمداد کمک شد. ‏

ملاقات با همسر نرگس محمدی در مقر ملل متحد ژنو-------آقای داود ارشد و خانم دکتر هشترودی با همسر نرگس محمدی در این ملاقات آقای تقی رحمانی همسر نرگس محمدی که خودشان نیز چندین نوبت زندان بوده اند از نقض حقوق بشر در ایران گزارشی به کنفرانس ارائه کردند و از تناقضات موجود در سیستم قضایی ایران در جریان محاکمه نسرین محمدی بطور مفصل و جامع سخن گفتند.خانم دکتر هشترودی و آقای مهندس ارشد با ایشان ابراز همدردی کردند و جزئیات بیشتری از موارد نقض حقوق بشر در فرقه تروریستی رجوی که در آن فعال بوده است را برای آقای تقی رحمانی تشریح نمودند.

دادخواهی علیه برده داری پناهجویان در تیرانا همچو لیبی توسط فرقه رجوی در دیدار آقای ارشد با نخست وزیران هلند و اسلووانیا

ملاقات با رهبر حزب دمکراتهای آزاد آلمان (اف پ د) آقای کریستین لیندنر در جریان کنگره سه روزه احزاب لیبرال اروپا در آمرستردام هلند. افشای جنایات فرقه رجوی علیه اعضا و جدا شدگان

آقای ارشد در مورد ادعای فرقه رجوی و حامیانش گفتند چند شاخص آشکار وجود دارد. چرا متحدین آنها بویژه آقای دکتر بنی صدر با پیش بینی سرنوشت آنها در عراق از آنها جدا شدند؟ چرا هیچ ایرانی چه مردمی چه سیاسیون در مراسم آنها شرکت نمیکنند؟ چرا این تشکیلات مجبور است جهت گردهمآیی هایش سیاهی لشکر کرایه کند؟ چرا این تشکیلات در ترس از مردم ایران اجازه نمیدهد با اعضایش درارتباط قراربگیرند؟ چرا ارتباط اعضایش را با جهان قطع میکند؟ چرا تمامی تحلیلگران برحقیقت نفرت مردم از این تشکیلات بدلیل همکاری با صدام را تاکید میکنند؟ چرا باید رجوی در داخل تشکیلاتش زندان و شکنجه برای اعضای خودش راه بیندازد؟ چرا مجبور است برای دریافت حمایت سیاسی هرچند بی ارزش منافع مردم ایران را به کسانیکه خود به کشتن آنها افتخار میکرده است بفروشد و حتی برای چند دقیقه سخنرانی آنها دهها هزار دلار بپردازد؟ چرا حتی عربستان حامی سیاسی و مالی آنها ارزیابیشان از آنها این استکه “هیچ جایگاهی در میان مردم ایران ندارند”؟ چرا در همین پارلمان اعضای سابق منتقدش را بقصد کشت میزند؟ چرا هر منتقدی ایرانی و حتی غیره ایرانی را جاسوس و مزدور رژیم!! میخواند؟ آیا بخاطر همین چرا ها نیست که: وقتی مردم ایران در سراسر کشور جهت خواسته هایشان دست به تظاهرات و اعتراض میزنند هیچ اسمی از آنها نمیآورند؟ آیا این مسئله پیامش غیر از این است که: مردم ایران رژیم حاضر را صد بار به فرقه رجوی ترجیح میدهند. و “تنها آلترناتیو دمکراتیک” جوکی بیش نیست.

خانم دکتر فریبا هشترودی: با یقین میگویم که مجاهدین شکنجه میکنند…. هشترودی1سرکار خانم دکتر فریبا هشترودی یکی از برجسته ترین زنان ایرانی جزء افتخارات ایرانیان در فرانسه، نویسنده و خبرنگار و فعال سیاسی که سابقا عضو شورای ملی مقاومت ایران بوده است که باید ایشان را بیشتر شناخت با علم یقینی در مورد فرقه تروریستی رجوی از درون آن سخن میگوید. وقتی به عمق پوسیدگی تشکل رجوی پی بردم جدا شدم بله

بیانیه 14 تن

بیانیه 14 تن

نیروی خارج کشور چه میخواهد ‏و بیانیه 14 تن

مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشای پولشویی های فرقه رجوی

 

تظاهرات مردم در بریتانیا، آلمان و آمریکا علیه جنگ احتمالی با ایران

در لندن، برلین و آمریکا چند تظاهرات علیه خطر جنگ با ایران برپا شد. بریتانیا، دانمارک و سوئد به شهروندان‌شان درباره سفر به ایران هشدار دادند. کتائب حزب الله به نیروهای عراقی اخطار کرد از پایگاه‌های آمریکایی فاصله بگیرند.

    
USA New York | Protest gegen US-Krieg mit dem Iran (picture-alliance/dpa/Rainmaker Photo/MediaPunch)تظاهرات ضد جنگ در نیویورک

تظاهرات در بریتانیا، آلمان و آمریکا علیه جنگ احتمالی با ایران

صدها نفر در لندن، برلین و چند شهر آمریکا به تجمع و تظاهرات علیه خطر جنگ با ایران پرداختند. این تظاهرات در روز شنبه، یک روز پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در بغداد در پی حمله نیروهای آمریکایی برگزار شد. تظاهرات در لندن توسط “ائتلاف برای متوقف کردن جنگ” در برابر دفتر نخست‌وزیر بریتانیا بر پا شد.

Großbritannien London | Protest gegen US-Krieg mit dem Iran (picture-alliance/Anadolu Agency/I. Tayfun Salci)لندن، تجمع ضد جنگ در برابر نخست وزیری

در برلین گروه‌های مختلف، از جمله جمعی از شهروندان آمریکایی، در برابر سفارت آمریکا تجمع اعتراضی داشتند.

Deutschland Berlin | Protest gegen US-Krieg mit dem Iran (picture-alliance/dpa/P. Zinken)تجمع در برابر سفارت آمریکا در برلین

همچنین از جمله در شیکاگو، فیلادلفیا، واشنگتن و نیویورک علیه دستور ترامپ برای حمله به ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی و اعزام حدود سه هزار نیروی جدید به خاورمیانه تظاهرات برپا شد.

USA New York | Protest gegen US-Krieg mit dem Iran (picture-alliance/dpa/Rainmaker Photo/MediaPunch)تظاهرات ضد جنگ در نیویورک

——————————————————————————

هشدار بریتانیا، دانمارک و سوئد درباره سفر به ایران

دومنیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، به شهروندان این کشور توصیه کرده است که به ایران سفر نکنند.

وزارت امور خارجه دانمارک نیز با توجه به شرایط امنیتی جمهوری اسلامی ایران از شهروندان خود خواسته است از سفر به ایران خودداری کنند.

همچنین سفیران سوئد در بغداد و تهران به شهروندان خود توصیه کردند به ایران و عراق سفر نکنند.
—————————————————————————–

اخطار کتائب حزب‌ الله به نیروهای عراقی برای فاصله‌گیری از پایگاه‌های آمریکایی

به گزارش فرستنده تلویزیونی المیادین در بیروت، شبه نظامیان شیعه عراقی “کتائب حزب الله” که از پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند، به نیروهای امنیتی عراقی اخطار کردند که از پایگاه‌های آمریکا در عراق فاصله بگیرند.

المیادین گفته شبه‌نظامیان مزبور را به این صورت نقل کرد: «نیروهای امنیتی باید به طور آشکار از آغاز شامگاه یکشنبه دستکم یکهزار متر از پایگاه‌های آمریکایی فاصله بگیرند.»
————————————————————————

عادل عبدالمهدی سه روز در عراق عزای عمومی اعلام کرد

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق که به طور موقت سرپرستی نخست‌وزیری این کشور را بر عهده دارد، روز شنبه ۱۴ دی (چهارم ژانویه) در واکنش به کشته ‌شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس یکی از رهبران حشد الشعبی، گروه شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

نخست وزیر مستعفی عراق قبلا نیز با صدور یک بیانیه حمله نیروهای آمریکایی را “اقدامی تجاوزگرانه” علیه عراق و ناقض “حق حاکمیت” این کشور دانسته بود.
————————————————————————-

مکالمه تلفنی پمپئو با صالح: آمریکا به کاهش تنش متعهد است

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با برهم صالح، رئیس جمهورعراق، مکالمه تلفنی داشته است.

پمپئو درباره موضوع مکالمه تلفنی خود با صالح گفت: «با آقای صالح، رئیس جمهوری عراق، پیرامون تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای اقدام قاطع صحبت کردم؛ اقدامی که برای صیانت از کارکنان و منافع آمریکا در خارج از کشور انجام شد. بار دیگر تأکید کردم که آمریکا به کاهش تنش متعهد است.»
————————————————————————-

حمله به پایگاه هوایی البلد و منطقه سبز بغداد

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات امنیتی عراق شامگاه شنبه ۱۴ دی (چهارم ژانویه) دو موشک کاتیوشا به طرف پایگاه هوایی البلد شلیک شده است.

در این پایگاه که در شمال بغداد واقع شده سربازان آمریکایی مستقرند.

علاوه بر آن خبرگزاری‌ها گزارش دادند دو خمپاره نیز به طرف منطقه سبز بغداد شلیک شده است. سفارت آمریکا در این منطقه حفاظت شده قرار دارد.
————————————————————————-

وقوع دو انفجار در بغداد

به گفته شاهدان عینی شامگاه شنبه ۱۴ دی (چهارم ژانویه) دو انفجار در بغداد، پایتخت عراق، رخ داده است. علت این انفجارها هنوز مشخص نیست.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده است که یک موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا واقع در منطقه سبز بغداد شلیک شده است. دو منبع پلیس به این خبرگزاری گفته‌اند که این حادثه تلفات نداشته است.
————————————————————————-

مکالمه تلفنی مکرون با صالح: حاکمیت ملی عراق باید رعایت شود

کاخ الیزه خبر داد که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز شنبه ۱۴ دی (چهارم ژانویه) با برهم صالح، رئیس جمهور عراق، مکالمه‌ای تلفنی داشته است. مکرون در این مکالمه تلفنی بر حاکمیت ملی عراق تاکید کرده است.

موضع‌گیری فرانسه در ارتباط با  کشته ‌شدن قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی در عراق قبلا مورد انتقاد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، قرار گرفته بود. پمپئو در انتقاد از برخی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه گفت “فرانسوی‌ها باید به خوبی معنای اقدامات ما را درک کنند. کاری که ما کردیم، باعث شد که جان‌هایی در اروپا نجات داده شود”.

—————————————————————————-

“پنج پیامد عمده مرگ قاسم سلیمانی برای افغانستان” 

تمیم عاصی، معاون پیشین وزارت دفاع ملی افغانستان، در صفحه فیسبوک خود نوشته است که کشته‌شدن قاسم سلیمانی باعث “شکست پروسه صلح و یا در نهایت ادامه جنگ از طرف شاخه ‌طالبان تحت حمایت ایران” خواهد شد.

عاصی گفته است خشونت‌ها در مناطق غرب و جنوب غرب افغانستان افزایش خواهد یافت و همچنین حملاتی هدفمند علیه آمریکایی‌ها و تاسیسات و پایگاه‌های نظامی آنان در خاک افغانستان انجام خواهد گرفت.

معاون پیشین وزارت دفاع ملی افغانستان همچنین به دولت افغانستان توصیه کرده است که در شرایط کنونی یک راهکار “زیرکانه سیاسی- نظامی” در منطقه اختیار کند.

————————————————————————–

وزیر خارجه قطر عازم تهران می‌شود

رسانه‌های ایران از سفر وزیر خارجه قطر به ایران خبر می‌دهند.

شفقنا این خبر را به نقل از شبکه الجزیره منتشر کرده و ایلنا نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرده، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی عازم تهران می‌شود.

به نظر می‌رسد که این سفر در پیوند با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا در پی کشته‌شدن قاسم سلیمانی باشد.
—————————————————————————-

سقوط بورس تهران پس از کشته‌ شدن قاسم سلیمانی

معاملات بورس شاخص کل در بورس تهران به میزان ۱۶ هزار واحد ریزش کرده است. شورای عالی بورس تهران در پی سقوط شدید شاخص کل بورس جلسه فوق‌العاده برگزار کرد.

مسئولین سازمان بورس کشور گفته‌اند که در جلسه ویژه شورای عالی بورس، تصمیم گرفته شده از سهامداران خرد توسط “صندوق تثبیت بازار” حمایت شود.

کشته شدن قاسم سلیمانی چنان تاثیر منفی بر بورس ایران داشته است که کارشناسان خواستار تعطیلی سه روزه بورس تهران شده بودند اما شورای عالی بورس با این درخواست موافقت نکرده است.
—————————————————————————

گفتگوی تلفنی اردوغان با روحانی و رئیس جمهور عراق

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، طی تماس تلفنی با همتایان ایرانی و عراقی خود تحولات اخیر منطقه را مورد بررسی قرار داد.

در خبر کوتاهی که در رسانه‌های ترکیه در این باره منتشر شده آمده است که اردوغان با حسن روحانی و برهم صالح درباره اوضاع عراق نیز صحبت کرده است.

مقامات ترکیه درباره کشته شدن قاسم سلیمانی توسط نیروهای آمریکایی موضع صریحی اتخاذ نکرده‌اند. برخلاف آن، برخی احزاب اپوزیسیون ترکیه که در پارلمان این کشور نیز حضور دارند ضمن محکوم کردن کشته شدن سلیمانی پیام تسلیت فرستادند.

تمل قره ملا اوغلو، رئیس حزب “سعادت”، ضمن محکوم کردن حمله نیروهای آمریکایی در حساب توییتری خود نوشته است: «این حمله را که به معنای تلاش برای ناامن کردن منطقه ماست به شدت محکوم می‌کنم. با مردم کشور برادر ایران از صمیم قلب ابراز همدردی خود را اعلام و به ملت ایران و خانواده سلیمانی تسلیت می گویم.»

Temel Karamollaoğlu

@T_Karamollaoglu

İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, Bağdat’ta Amerika’nın menfur hava saldırısı sonucu hayatını kaybetmesini üzüntüyle karşıladığımı belirtmek isterim.

4,586 people are talking about this

حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم، فقط ابراز نگرانی کرده و طرفین را به آرامش فراخوانده است.

——————————————————————————

توییت سناتور روبیو درباره محکوم کردن حمله آمریکا از سوی برخی کشورها

مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا، در توییتی با اشاره به رهبران برخی کشورهایی که حمله منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق را محکوم می‌کنند یادآور شد، محکوم کردن این حمله برای آن‌ها “آسان” است “چرا که این واحدهای نظامی آن‌ها نبودند که در معرض حمله قریب‌الوقوع قرار داشتند”.

او ادامه داد، برای رسانه‌ها آسان است که بگویند “هیچ مدرکی” در دست نیست که ثابت کند این تهدیدها متفاوت از سایر تهدیدها بودند، چرا که این “اطلاعات به‌شدت محرمانه‌ را نمی‌شود انتشار داد بدون آن که منابع و متدهای مورد استفاده در معرض خطر قرار بگیرند”.

Marco Rubio

@marcorubio

Easy for foreign “leaders” to condemn U.S. strike,it wasn’t their troops facing imminent attack

And easy for media to say no proof that these threats were different,because its highly classified intelligence that can’t be disclosed without putting sources & methods used at risk

4,154 people are talking about this

—————————————————————————

رهبر سبزهای آلمان خواستار خروج سربازان این کشور از عراق شد

آنالنا بائربوک، از رهبران سبزهای آلمان، خواستار خروج سربازان آلمانی از عراق با توجه به تحولات بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی شد.

او گفت، با این تحولات دیگر نمی‌توان امنیت سربازان آلمانی در عراق را تأمین کرد. بائربوک ادامه داد، به همین دلیل از دولت آلمان می‌‌خواهیم، فورا مأموریت نظامیان ما در شمال عراق را متوقف ساخته و سربازانمان را از آن‌ جا خارج سازد.

————————————————————————-

چپ‌های آلمان خواستار جلسه‌ای ویژه درباره تنش‌ها میان ایران و آمریکا شدند

در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان ایران و آمریکا، چپ‌های آلمان خواستار تشکیل جلسه‌ای ویژه در کمیته‌های روابط خارجی و دفاعی مجلس آلمان (بوندستاگ) در این پیوند شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، یان کورته، رئیس فراکسیون پارلمانی چپ‌ها، با اعلام این درخواست، به وضعیت سربازان آلمانی مستقر در عراق و منطقه، مأموریت‌های ارتش آلمان و حمله به پایگاه نظامیان آمریکایی در کرکوک اشاره کرد.

او از دولت آلمان خواست، مجلس را در جریان اوضاع منطقه و مأموریت‌های ارتش آلمان قرار بدهد تا جلسه‌ای با حضور اعضای این دو کمیته و نمایندگان اطلاعاتی آلمان تشکیل شود.

————————————————————————-

چین: آمریکا از قدرت خود سوء استفاده نکند

وانگ یی، وزیر خارجه چین در تماسی تلفنی با وزیر خارجه ایران به کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا اشاره کرد و گفت، آمریکا نباید از قدرت خود “سوء استفاده” کند بلکه باید به دنبال راه‌حل‌هایی از طریق گفت‌وگو باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در مکالمه با محمدجواد ظریف افزود: «عملیات نظامی خطرناک آمریکا هنجارهای بنیادین در روابط بین‌المللی را نقض می‌کند و به تنش‌های منطقه‌ای دامن می‌زند.»

ظریف برای گفت‌وگو با همتایان خود درباره تحولات منطقه در رأس هیأتی به مسکو و پکن سفر کرده است.

————————————————————————–

لاوروف: عملیات آمریکا نقض شدید هنجارهای قوانین بین‌المللی است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف،‌ همتای ایرانی‌اش با اشاره به حمله مرگبار به کاروان قاسم سلیمانی توسط آمریکا چنین عملیاتی را “نقض شدید هنجارهای قوانین بین‌المللی” خواند.

ظریف برای گفت‌وگو با همتایان خود درباره تحولات منطقه در رأس هیأتی به مسکو و پکن سفر کرده است.

———————————————————————————-

اسکای نیوز عربی: دو تن از خدمه پرواز قاسم سلیمانی به عراق بازداشت شده‌اند

بخش عربی شبکه اسکای نیوز از آغاز تحقیقات سازمان اطلاعات عراق از خدمه پرواز هواپیمایی خبر داد که قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران، با آن از سوریه به بغداد آمده است.

این شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای همچنین به نقل از مسئولان عراقی اعلام کرد که دو تن از خدمه این هواپیما بازداشت شده‌اند که طبق این ادعا، یکی از آنها تبعه سوریه و دیگری تبعه عراق بوده است.

قاسم سلیمانی در نخستین ساعات بامداد جمعه ۱۳ دی پس از آنکه با هواپیما از سوریه وارد پایتخت عراق شد، در نزدیکی فرودگاه بغداد هدف حمله پهپادهای آمریکایی قرار گرفت و به همراه ابومهدی مهندس از رهبران حشد شعبی و شماری دیگر از همراهانش کشته شد.

سكاي نيوز عربية-عاجل

@SkyNewsArabia_B

مراسلنا نقلاً عن مسؤولين أمنيين عراقيين: اعتقال سوري وعراقي والتحقيق مع طاقم الطائرة التي أقلت سليماني وموظف استخبارات عراقي في مطار بغداد

70 people are talking about this

 

———————————————————————————

 

ناتو مأموریت‌های آموزشی خود در عراق را به حال تعلیق در آورد

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در حمله پهپادی آمریکا در بغداد، پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مأموریت‌ها و عملیات آموزشی و تمرینی خود در عراق را به حال تعلیق در آورد.

دیلان وایت، سخنگوی ناتو، امروز شنبه (۱۴ دی) ضمن تأکید بر اینکه این سازمان به مأموریت اصلی خود کماکان ادامه خواهد داد، گفت: «اما فعالیت‌های آموزشی موقتا متوقف شده‌اند.»

آقای وایت با اشاره به اینکه ناتو اوضاع منطقه را به دقت زیر نظر دارد، تأکید کرد که امنیت نیروهای این پیمان نظامی در اولویت قرار دارد. سخنگوی ناتو گفت: «ما کماکان تمامی تدابیر امنیتی لازم را اتخاذ خواهیم کرد.»

دیلان وایت همچنین از تماس تلفنی ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، با مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا پس از وقایع اخیر در عراق داد.
پیش از این نیز ارتش آلمان از توقف آموزش نیروهای امنیتی در عراق خبر داده بود. وزارت دفاع دانمارک نیز اعلام کرده که مأموریت‌های آموزشی خود در خاک عراق را به حال تعلیق در آورده است.

 

—————————————————————————————-

اینستاگرام صفحه علم‌الهدی و چند رسانه حکومتی ایران را مسدود کرد

شبکه اجتماعی اینستاگرام پست‌های برخی کاربران ایرانی در رابطه با کشته شدن قاسم سلیمانی را حذف و صفحه‌های شماری از افراد و رسانه‌های حکومتی ایران را مسدود کرده است.

از جمله به گزارش خبرگزاری مهر، حساب کاربری احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، که مطالب مرتبط با کشته شدن قاسم سلیمانی را پوشش می‌داده، از دسترس خارج شده است.

خبرگزاری تسنیم منتسب به سپاه پاسداران و باشگاه خبرنگاران جوان وابسته به رادیو تلویزیون حکومتی ایران نیز از مسدود شدن کامل صفحه‌های خود در اینستاگرام به دلیل پوشش اخبار مرتبط با کشته شدن قاسم سلیمانی خبر داده‌اند. تسنیم نوشته که پیش از این فیس‌بوک صفحه فارسی و توئیتر صفحه عربی این خبرگزاری را مسدود کرده بود.

پیش‌تر نیز برخی دیگر از کاربران شناخته‌شده ایرانی اینستاگرام، از جمله محمدعلی ابطحی از فعالان جریان موسوم به اصلاح‌طلب و احمد خمینی نتیجه روح‌الله خمینی، از حذف پست‌های اینستاگرامی خود از سوی این شبکه اجتماعی خبر داده بودند. مسئولان فیس‌بوک گفته‌اند که این تصمیم در رابطه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است.

——————————————————————————-
مقام ارشد حزب‌الله لبنان: واکنش مقاومت به کشتن سلیمانی قاطع خواهد بود

محمد رعد، رئيس فراکسیون پارلمانی وابسته به حزب‌الله لبنان حمله منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا را “اشتباه” خواند و تأکید کرد که آن‌ها طی چند روز آینده این مسئله را تشخیص خواهند داد.

به گزارش رویترز، رعد، رئيس فراکسیون “وفاداری به مقاومت” در پارلمان لبنان گفت، پاسخ “محور مقاومت” به این اقدام “قاطع” خواهد بود. منظور او از محور مقاومت گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران از لبنان تا یمن است که نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه را افزایش داده‌اند.

آمریکا گروه عصائب اهل الحق را در فهرست تروریستی قرار داد

آمریکا عصائب اهل الحق را به عنوان گروه نیابتی جمهوری اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

به گزارش رسانه‌ها، آمریکا همچنین اسامی قیس و لیث الخزعلی، رهبران این گروه را به فهرست تروریستی خود اضافه کرده است.

———————————————————————–
ستادکل نیروهای مسلح: برای پاسخ به آمریکا حتما برنامه‌ریزی می‌کنیم

سخنگوی ارشد ستادکل نیروهای مسلح ایران از “برنامه‌ریزی” جمهوری اسلامی برای پاسخ به کشته شدن قاسم سلیمانی توسط آمریکا خبر داد و گفت: «این مسئله را آمریکا بداند که جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در برابر این جنایت تروریستی کوتاه نخواهد آمد.»

ابوالفضل شکارچی در گفت‌وگو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، با بیان اینکه ایران در “پاسخگویی” به اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی “عجله نخواهد کرد”، گفت: «ما حتما فکر می‌کنیم و یک برنامه‌ریزی خواهیم کرد که با حوصله پاسخ این اقدام تروریستی را در آینده به‌شکل کوبنده و پرقدرت بدهیم.»

به گزارش تسنیم، این مقام ارشد نظامی همچنین ضمن تأکید بر استفاده ایران از “راهبردهای هجومی در قبال آمریکا” گفت: «ما هستیم که مکان و زمان و چگونگی اقدام و مقابله به مثل را تعیین خواهیم کرد و ضرب شست جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی را نشان خواهیم داد.»

شکارچی افزود: «جمهوری اسلامی با صراحت اعلام می‌کند که از جبهه مقاومت با تمام توان دفاع خواهد کرد و در مقابل نظام سلطه و در رأس آن در برابر آمریکای جنایت‌کار و تروریست نه‌فقط دفاع و ایستادگی، بلکه از راهبردهای هجومی در قبال آمریکا استفاده خواهد کرد.»

شورای عالی امنیت ملی ایران دیروز جمعه ۱۳ دی جلسه‌ای اضطراری با حضور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خصوص کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد تشکیل داد و اعلام کرد که انتقام این اقدام را “در زمان و مکان مناسب” از آمریکا خواهد گرفت.

Sprecher der iranischen Streitkräfte, Abolfazl Shekarchi (Tasnim
)

———————————-

پمپئو از عدم “حمایت کافی” اروپایی‌ها از عملیات علیه سلیمانی انتقاد کرد

وزیر خارجه آمریکا از واکنش متحدان اروپایی این کشور به عملیاتی که به کشته شدن قاسم سلیمانی انجامیده انتقاد کرد و گفت، مواضع آن‌ها در این مورد به اندازه‌ای که انتظار داشت “مفید” نبوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پمپئو در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز گفت، با شرکای آمریکا در منطقه صبحت کرده و راجع به آنچه که کشورش در این زمینه انجام داد و این که چرا دست به این اقدام زد توضیح داده است.

پمپئو ادامه داد: «بریتانیایی‌ها، فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها همه باید درک کنند آنچه ما انجام دادیم، آنچه آمریکایی‌ها انجام دادند، جان آن‌ها در اروپا را نیز نجات داده است.»

USA | Mike Pompeo Pressekonferenz in Washington ( Getty Images/AFP/S. Loeb)

————————————————————————

تعطیلی ادارات دولتی، مدارس و دانشگاه‌های اهواز، کارون و باوی در روز یکشنبه

استانداری خوزستان اعلام کرد که فردا یکشنبه ۱۵ دی کلیه ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها‌ در شهرستان‌های اهواز، کارون و باوی “به منظور حضور” در مراسم تشییع قاسم سلیمانی تعطیل خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، همچنین تعطیل شدن سایر شهرستان‌ها نیز “به برآورد فرمانداران از حضور مردم در اهواز” واگذار شده است.

خبرگزاری جماران نیز با استناد به استاندار خوزستان گزارش داد که مراسم تشییع پیکر قاسم سلیمانی ساعت ۸ صبح فردا یکشنبه در اهواز برگزار خواهد شد.

—————————————————————–

اردوی تیم ملی فوتبال آمریکا در قطر لغو شد
تنش تهران و واشنگتن دامن فوتبال را هم گرفت و تیم ملی فوتبال آمریکا اردوی برنامه‌ریزی‌شده ماه ژانویه خود در قطر را لغو کرد.
فدراسیون فوتبال آمریکا دلیل لغو این اردو را “رویدادهای اخیر در منطقه” عنوان کرد. اردوی تدارکاتی تیم ملی فوتبال آمریکا قرار بود از فردا یکشنبه به مدت ۲۰ روز در قطر برگزار شود. حال این تیم مجبور است تمرینات خود را در آمریکا انجام دهد.

Mexiko | Fußball WM-Qualifikation | Mexiko vs USA (Getty Images/AFP/P. Pardo)

وزیر خارجه قطر: عراق و منطقه را وارد خشونت‌های بی‌پایان نکنید

وزیر خارجه قطر در بیانیه‌ای بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی از همه طرف‌ها خواست، از خود خویشتنداری نشان دهند.

به گزارش شبکه العالم، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در این بیانیه درباره “خشونت‌های ادامه‌دار در عراق که ممکن است به نتایجی ناخوشایند منتهی شود” هشدار داد.

او در سفرش به تهران که روز شنبه بعد از کشته شدن سلیمانی انجام شد با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

——————————————————————-

نخست‌وزیر عراق در مراسم تشییع پیکر سلیمانی و المهندس در بغداد شرکت کرد

عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق در مراسم تشییع پیکرهای سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر کشته‌شدگان حمله اخیر ‌در بغداد شرکت کرده است.

خبرگزاری فرانسه، در این مراسم هادی العامری،‌ جانشین ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشدالشعبی و عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و سایر چهره‌های مورد حمایت ایران شرکت کرده‌اند.

Irak Bagdad Trauermarsch für Kassem Soleimani und Abu Mahdi al-Muhandis (Reuters/W. al-Okili)

————————————————————————

نشست امنیتی در ترکیه در پی کشته شدن قاسم سلیمانی

شامگاه جمعه ۱۳ دی در ترکیه نشستی امنیتی به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور برای بررسی “رویدادهای اخیر منطقه” برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، در این نشست که در دفتر ریاست جمهوری ترکیه برگزار شد، از جمله فواد اوکتای معاون رئیس جمهوری، مولود چاووش‌‌اوغلو وزیر خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی و هاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ملی این کشور شرکت داشتند.

 

——————————————————————————————-

مایک پنس: سلیمانی به ۱۰ تن از ۱۲ تروریست ۱۱ سپتامبر کمک کرد

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در توییتی گفت، قاسم سلیمانی در سفری “مخفیانه” به افغانستان به ۱۰ تن از ۱۲ تروریست مهاجم در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا کمک کرده است.

Mike Pence

@Mike_Pence

In Yemen, the Qods Force, under Soleimani’s leadership, has orchestrated and enabled the launch of missiles that have resulted in the deaths of dozens of people in the region. Targets have included civilian airports in Saudi Arabia.

Mike Pence

@Mike_Pence

Assisted in the clandestine travel to Afghanistan of 10 of the 12 terrorists who carried out the September 11 terrorist attacks in the United States.

18.6K people are talking about this

—————————————————————————–

انتقاد کیهان از “زمان و مکان مناسب” انتقام‌گیری

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، از شورای عالی امنیت ملی ایران انتقاد کرده است که چرا عبارت “زمان و مکان مناسب” را برای انتقام‌گیری کشته شدن قاسم سلیمانی به کار برده‌اند، زیرا به گفته او این عبارت “رنگ و بوی قاطعیت ندارد!”

در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص کشته شدن فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، از جمله آمده بود: «این جنایتکاران با انتقام سخت منتقمین خون سردار سلیمانی در زمان و مکان مناسب رو‌به‌رو خواهند شد.»
نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مؤسسه کیهان در یادداشتی زیر عنوان “بیست میلیون قاسم آماده است”، ضمن انتقاد از کاربرد عبارت “در زمان و مکان مناسب” در بیانیه شورای عالی امنیت ملی ایران، نوشته است: «آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در اتاق شیشه‌ای نشسته‌اند و از همه سو آسیب‌پذیرند. از این روی به جرأت و با اطمینان می‌توان گفت که تمامی مقدمات و زمینه‌ها برای انتقام سخت از آمریکای تروریست آماده است و تاخیر در انتقام می‌تواند به انتظار مردم خدشه وارد کند.»

حسین شریعتمداری افزوده است: «احضار سفیر سوئیس و اعتراض به جنایت آمریکا، اگرچه در عرف دیپلماتیک، اقدامی بایسته و شایسته است ولی سخنگوی محترم وزارت خارجه از دوبار احضار سفیر سوئیس خبر می‌دهد که بار دوم برای پاسخ به پیام آمریکا بوده است! این رفت و آمدها و پیام دادن و پیام گرفتن‌ها نگران‌کننده است و می‌تواند ترفند آمریکا برای به سردی کشاندن ماجرا و رهایی از انتقام سخت باشد.»

شورای عالی امنیت ملی ایران روز گذشته در رابطه با موضوع کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد جلسه‌ای اضطراری تشکیل داد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در آن شرکت کرد.

————————————————————————

افغانستان نگران افزایش خشونت در منطقه است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور افغانستان نگرانی خود از بالا گرفتن خشونت در منطقه بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در بغداد توسط نیروهای آمریکایی را ابراز کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، افغانستان از ایران و آمریکا، شریک استراتژیک این کشور خواسته است، مانع از وخامت بیش‌تر اوضاع در منطقه شوند.

غنی طی چند توییت به کشورهای همسایه اطمینان خاطر داد که خاک این کشور “در هیچ حالت علیه توسط هیچ کشور خارجی دیگری مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.”

Ashraf Ghani

@ashrafghani

ازهمسایه بزرگ خویش ایران که با ما مشترکات زبانی، دینی، تاریخی و فرهنگی گسترده دارد و از ایالات متحده امریکا که شریک ستراتیژیک و بنیادین افغانستان است تمنا داریم که از افزایش تنش ها جلوگیری نموده و امید بر آن داریم که هر دو طرف اختلاف های پیش آمده را از طریق گفتگو حل نمایند.

Ashraf Ghani

@ashrafghani

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایه های خود اطمینان میدهد که در مطابقت با مندرجات توافق امنیتی با ایالات متحده امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمیگیرد.

116 people are talking about this

او همچنین گفت، در گفت‌وگو با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا بر این مسئله تأکید کرده است.

Ashraf Ghani

@ashrafghani

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ملت شریف افغانستان و تمامی همسایه های خود اطمینان میدهد که در مطابقت با مندرجات توافق امنیتی با ایالات متحده امریکا، خاک افغانستان در هیچ حالت علیه هیچ کشور خارجی مورد استفاده قرار نمیگیرد.

Ashraf Ghani

@ashrafghani

امروز در صحبت با وزیر خارجه ایالات متحده امریکا يك بار ديگر بر عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشور سوم و یا منازعه های دیگرمنطقه یی ، تاکید کردم.

234 people are talking about this

غنی اعلام کرد، افغانستان تحولات منطقه را دنبال می‌کند و در تلاش است، روابط خود با تمامی کشورهای منطقه و جهان را همچنان “حسنه” نگه دارد.

——————————————————————

بریتانیا اتباع خود را از سفر به ایران و عراق برحذر داشت

بریتانیا اتباع خود را  از سفر به عراق برحذر داشت و اعلام کرد، این توصیه شامل سفر به اقلیم کردستان عراق نمی‌شود. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا همچنین از اتباع این کشور خواست، اگر ضرورت ایجاب نمی‌کند از سفر به ایران نیز پرهیز کنند.

نخست‌وزیر عراق در مراسم تشییع پیکر سلیمانی و المهندس در بغداد شرکت کرد

عادل المهدی، نخست‌وزیر عراق در مراسم تشییع پیکرهای سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر کشته‌شدگان حمله اخیر ‌در بغداد شرکت کرده است.

خبرگزاری فرانسه، در این مراسم هادی العامری،‌ جانشین ابومهدی المهندس، معاون رئیس حشدالشعبی و عمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق و سایر چهره‌های مورد حمایت ایران شرکت کرده‌اند.

—————————————————————————

روایت فدوی از پیام‌آمریکا به ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی

علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، درباره پیام‌ آمریکا به جمهوری اسلامی پس از کشته شدن قاسم سلیمانی که مقام‌های ایران و آمریکا تاکنون در مورد آن سکوت کرده‌اند، گفت: «آمریکایی‌ها صبح جمعه به روش دیپلماسی و غیره متوسل شدند و حتی گفتند اگر می‌خواهید انتقام بگیرد، متناسب با کاری که ما کردیم، انتقام بگیرید؛ در حالی که آنها نمی‌توانند چیزی را تعیین کنند.»

دیروز جمعه ۱۳ دی اعلام شد که آمریکا پیامی را از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع این کشور در ایران برای مقام‌های ایرانی ارسال کرده است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم بدون اشاره به جزئیات این پیام، آن را پیامی “نابخردانه” و “گستاخانه” خواند و اعلام کرد که جمهوری اسلامی نیز “جواب قاطع، مناسب و محکمی به صورت مکتوب” به آن داده است.

شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده است که انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی را “در زمان و مکان مناسب” از آمریکا خواهد گرفت.

علی فدوی نیز شامگاه گذشته در تلویزیون حکومتی ایران، وعده “انتقام” را تکرار کرد و گفت: «آمریکایی‌ها باید منتظر آن انتقام سخت باشند؛ این انتقام سخت موکول به ایران نیست. درست است که حاج قاسم عضو سپاه پاسداران بود، اما جبهه بزرگ مقاومت با جغرافیای وسیع آماده هستند این انتقام سخت را عملی کنند و حتما انجام خواهد شد، حتما در بهترین زمان و در بهترین نحو ممکن انجام خواهند شد.»

مقام‌های آمریکایی کشتن قاسم سلیمانی را “اقدامی تدافعی” عنوان کرده و گفته‌اند که فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه برای برنامه‌ریزی “حمله‌ای قریب‌الوقوع” به اهداف آمریکا در عراق به این کشور سفر کرده و هدف آنان از حذف او نیز جلوگیری از این حمله بوده است. جمهوری اسلامی ایت اتهامات را رد می‌کند.

Iran Ali Fadavi Revolutionsgarden (picture-alliance/Zuma/R. Fouladi)

———————————————————————————–

تخت‌روانچی: پاسخ اقدام آمریکا قطعا نظامی خواهد بود

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، شامگاه جمعه ۱۳ دی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان اقدام آمریکا در حمله پهپادی به کاروان حامل قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد که منجر به کشته شدن او شد را “اقدامی نظامی” خواند و اعلام کرد که «قطعا پاسخ اقدام نظامی، نظامی خواهد بود.»
تخت‌روانچی همچنین گفت: «نمی‌توانیم چشمان خود را بر آنچه که شب گذشته اتفاق افتاد، ببندیم. یقینا انتقام گرفته خواهد شد و انتقام سختی خواهد بود. ایران بر اساس انتخاب خود اقدام خواهد کرد و اینکه چه زمانی رخ می دهد، به تصمیم ایران مربوط است.»
نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: «آمریکا از ماه مه سال ۲۰۱۸ جنگ اقتصادی را آغاز کرد و شامگاه گذشته، جنگ نظامی را با اقدام تروریستی علیه سردار ارشد ما شروع کرد. ما ساکت نخواهیم نشست و باید با چشمان باز اقدام کنیم». او همچنین تصریح کرد که «قطعا پاسخ یک اقدام نظامی، نظامی خواهد بود.»
تخت‌روانچی هم‌زمان در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل، کشته شدن فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را “یک اقدام تروریستی جنایتکارانه و مصداق بارز تروریسم دولتی” و “نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین‌الملل” خواند که به گفته او “موجب مسئولیت بین‌المللی آمریکاست.”
در نامه نماینده ایران در سازمان ملل همچنین آمده است که «جمهوری اسلامی ایران تمام حقوق خود تحت حقوق بین‌الملل را برای اتخاذ اقدامات لازم در استیفای حق ذاتی دفاع مشروع، محفوظ می‌دارد.»
نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل همچنین خواستار محکوم کردن اقدام اخیر آمریکا از سوی شورای امنیت سازمان ملل شده است.

————————————————————————

آلمان آموزش نیروهای امنیتی عراق را متوقف کرد
پس از کشته شدن قاسم سلیمانی و همراهانش در حمله پهپادی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد و افزایش تدابیر امنیتی از سوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، آلمان نیز آموزش نیروهای امنیتی عراق را متوقف کرد.
طبق گزارش فرماندهی عملیات ارتش آلمان به کمیسیون امور دفاعی مجلس این کشور (بوندس‌تاگ)، این تصمیم را مقر مرکزی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش برای حفاظت از نیروهای تحت فرمان خود گرفته و اجرای آن برای تمامی اعضای این ائتلاف الزامی است.
بدین ترتیب ارتش آلمان نیز با حدود ۱۲۰ سرباز در عراق، آموزش نظامی نیروهای امنیتی وابسته به دولت مرکزی این کشور و نیز اقلیم کردستان را متوقف می‌کند.

——————————————————————————
ائتلاف ضد داعش عملیات مجدد علیه حشد شعبی را تکذیب کرد
در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر “حمله هوایی آمریکا به نیروهای حشد شعبی در شمال بغداد”، ائتلاف بین‌المللی ضد داعش این خبر را تکذیب کرد.
مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، اعلام کرد که این ائتلاف هیچ‌گونه عملیاتی در نزدیکی پایگاه التاجی در شمال بغداد نداشته است. پیش‌تر حشد شعبی مدعی شده بود که آمریکا بار دیگر به کاروان این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی حمله کرده است.
طبق اعلام پلیس عراق، این حمله هوایی در نخستین ساعات امروز شنبه ۱۴ دی (چهارم ژانویه) چندین کشته و زخمی بر جا گذاشته است. تلویزیون دولتی عراق نیز اعلام کرده بود که هدف حمله مزبور یکی از فرماندهان حشد شعبی بوده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.