واکـاوی مـزدوری! سلطانی، خـدابنده، عـزتی، حسینی، یغـمایی، کـریمدادی، مصــداقی و پورحسین، منتقدین فرقه مافیایی رجوی. نقد آتشبیاران معرکه مشترک رجوی و سایت رهیافتگان

داود باقروند ارشد عضو علیرتبه سابق مجاهدین و شورای ملی مقاومت

محمدرضا روحانی مسئول مستعفی کمیسیون امور ملیتهای شورای ملی مقاومت: مسعود رجوی، ودرخواست اعدام امیر انتظام،حکم اعدام علی زرکش و مهدی افتخاری، دشنام به شاملو ،مرضیه ‌وتهدید جدا شدگان پناهنده در خارج کشور

محمدرضا روحانی مسئول مستعفی کمیسیون امور ملیتهای شورای ملی مقاومت: مسعود رجوی، ودرخواست اعدام امیر انتظام،حکم اعدام علی زرکش و مهدی افتخاری، دشنام به شاملو ،مرضیه ‌وتهدید جدا شدگان پناهنده در خارج کشور

تقدیم به امیروفا یغمایی که مسعودرجوی مادرش را جلو چشمانش ذبح کرد

مبارزه با رژیم یا فروپاشی درونی فرقه ای داعشی که میلیتاریسیم جهانی برای ایران تدارک دیده است

چرا رجوی نیاز دارد درخواست دیدار با اعضای در اسارتش را به نبرد دین بین فو تعبیر کند؟

افشای حقایق پشت پرده ضدیت با خانواده با اسناد سازمانی توسط داود باقروندارشد از مسئولین خانوادهها در مجاهدین

گسترش وطن فروشی در خارج کشور به سرکردگی رهبر همه وطن فروشان و دشمنان ایران

حمایت از تحریم و حمله نظامی به ایران خیانت به مردم و فاصله گرفتن آشکار از ایران و ایرانی

تحلیل طوفانِ سراسریِ جورج فلوید در آمریکا -داود باقروند ارشد

پایه اجتماعی فرقه رجوی (آمریکای نئوکانها) درحال فروپاشی است و رجوی برای صدمین بار بیگانه پرستیش به گل نشسته است

پربیننده ترین ها

ملاقات با نخست وزیر هلند آقای مارک روته در جریان کنگره سالانه حزب اتحاد احزاب لیبرال اتحادیه اروپا (آلده پارتی) در آمستردام. طی ملاقات ضمن معرفی خودو فرقه رجوی و نقض شدید حقوق بشر توسط این فرقه در آلبانی تشریح شد.

ملاقات با آقای گای فرهوفشتادت عضو پارلمان اروپا و رهبر فراکسیون لیبرالهای اتحادیه اروپا از سیاستمداران عالی و افشای همه ترفندهای فریب فرقه رجوی در زمینه ماهیت این فرقه و فشارها و توطئه هایی که علیه جدا شدگان اعمال میکند.

بنابه دعوت یو ان واچ جنبش نه به تروریسم و فرقه ها در نشست سالیانه حقوق بشر و دمکراسی شرکت کرد. خانم دکتر هشترودی بنا به دعوت جنبش نه به تروریسم وفرقه ها در این نشست شرکت کردند که حضور ایشان باعث خوشحالی جنبش نه به تروریسم و فرقه ها گردید. ایشان ضمن حضورفعالشان در نشست با اعضای عالیرتبه شرکت کننده در جلسه به بحث و گفتگو پرداختند. ازجمله با وزیر سابق دادگستری و عضو پارلمان کانادا آقای ایروین کولتر و از بنیانگذاران یوان هیومن راتس واچ مفصلا به بحث پرداختند. این کنفرانس سالیانه جهت شنیدن گزارشات قربانیان حقوق بشربرگزار میشود. در همین رابطه آقای داود ارشد رئیس جنبش نه به تروریسم و فرقه ها سخنانی بشرح زیر ایراد کردند:

درملاقات با دکترورنر هویر به اطلاع ایشان رسید که: فرقه رجوی در حال تدارک دیدن یک زندان ابدی موسوم به اشرف 3 در ‏محلی دورافتاده میباشد. این محل یک پایگاه نظامی متروکه آمریکایی می باشد با یک فرودگاه و یک سکوی هلی برد کوچک و ‏بخشی از سیستم های داخلی آن مستقیما از آمریکا آورده شده و نصب گردیده اند. از ایشان استمداد کمک شد. ‏

ملاقات با همسر نرگس محمدی در مقر ملل متحد ژنو-------آقای داود ارشد و خانم دکتر هشترودی با همسر نرگس محمدی در این ملاقات آقای تقی رحمانی همسر نرگس محمدی که خودشان نیز چندین نوبت زندان بوده اند از نقض حقوق بشر در ایران گزارشی به کنفرانس ارائه کردند و از تناقضات موجود در سیستم قضایی ایران در جریان محاکمه نسرین محمدی بطور مفصل و جامع سخن گفتند.خانم دکتر هشترودی و آقای مهندس ارشد با ایشان ابراز همدردی کردند و جزئیات بیشتری از موارد نقض حقوق بشر در فرقه تروریستی رجوی که در آن فعال بوده است را برای آقای تقی رحمانی تشریح نمودند.

دادخواهی علیه برده داری پناهجویان در تیرانا همچو لیبی توسط فرقه رجوی در دیدار آقای ارشد با نخست وزیران هلند و اسلووانیا

ملاقات با رهبر حزب دمکراتهای آزاد آلمان (اف پ د) آقای کریستین لیندنر در جریان کنگره سه روزه احزاب لیبرال اروپا در آمرستردام هلند. افشای جنایات فرقه رجوی علیه اعضا و جدا شدگان

آقای ارشد در مورد ادعای فرقه رجوی و حامیانش گفتند چند شاخص آشکار وجود دارد. چرا متحدین آنها بویژه آقای دکتر بنی صدر با پیش بینی سرنوشت آنها در عراق از آنها جدا شدند؟ چرا هیچ ایرانی چه مردمی چه سیاسیون در مراسم آنها شرکت نمیکنند؟ چرا این تشکیلات مجبور است جهت گردهمآیی هایش سیاهی لشکر کرایه کند؟ چرا این تشکیلات در ترس از مردم ایران اجازه نمیدهد با اعضایش درارتباط قراربگیرند؟ چرا ارتباط اعضایش را با جهان قطع میکند؟ چرا تمامی تحلیلگران برحقیقت نفرت مردم از این تشکیلات بدلیل همکاری با صدام را تاکید میکنند؟ چرا باید رجوی در داخل تشکیلاتش زندان و شکنجه برای اعضای خودش راه بیندازد؟ چرا مجبور است برای دریافت حمایت سیاسی هرچند بی ارزش منافع مردم ایران را به کسانیکه خود به کشتن آنها افتخار میکرده است بفروشد و حتی برای چند دقیقه سخنرانی آنها دهها هزار دلار بپردازد؟ چرا حتی عربستان حامی سیاسی و مالی آنها ارزیابیشان از آنها این استکه “هیچ جایگاهی در میان مردم ایران ندارند”؟ چرا در همین پارلمان اعضای سابق منتقدش را بقصد کشت میزند؟ چرا هر منتقدی ایرانی و حتی غیره ایرانی را جاسوس و مزدور رژیم!! میخواند؟ آیا بخاطر همین چرا ها نیست که: وقتی مردم ایران در سراسر کشور جهت خواسته هایشان دست به تظاهرات و اعتراض میزنند هیچ اسمی از آنها نمیآورند؟ آیا این مسئله پیامش غیر از این است که: مردم ایران رژیم حاضر را صد بار به فرقه رجوی ترجیح میدهند. و “تنها آلترناتیو دمکراتیک” جوکی بیش نیست.

خانم دکتر فریبا هشترودی: با یقین میگویم که مجاهدین شکنجه میکنند…. هشترودی1سرکار خانم دکتر فریبا هشترودی یکی از برجسته ترین زنان ایرانی جزء افتخارات ایرانیان در فرانسه، نویسنده و خبرنگار و فعال سیاسی که سابقا عضو شورای ملی مقاومت ایران بوده است که باید ایشان را بیشتر شناخت با علم یقینی در مورد فرقه تروریستی رجوی از درون آن سخن میگوید. وقتی به عمق پوسیدگی تشکل رجوی پی بردم جدا شدم بله

بیانیه 14 تن

بیانیه 14 تن

نیروی خارج کشور چه میخواهد ‏و بیانیه 14 تن

مقالات پربیننده

فرقه ها در میان ما

دانش علمی شناخت و تمیزدادن فرقه از تشکل سیاسی

بدون شناخت علمی از فرقه های خطرناک تحلیل عملکردهای فرقه رجوی و اثرات بشدت مخرب آن بر اعضا و جداشدگان و خلاص شدن از فشارهای شکنجه گونه روانی مغزشویی های چندین دهساله غیرممکن است

خانم آناگومز نماینده پارلمان اروپا خواستار اخراج فرقه رجوی شد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

افشاگریهای خانم سلطانی در رابطه مسعود رجوی با زنان مجاهد

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت سوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت دوم: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی امروز باید گفت آنچه را که فردا گفتنش دیر است

قسمت دوم: گفت و شنود با فرشته هدایتی: افشاگریهای فرشته هدایتی در مورد فرقه رجوی

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

قسمت اول: گفت‌ و شنود با فرشته هدایتی ۳۲ سال در مناسبات و تشکیلات

سیامک نادری مرگهای مشکوک فرقه رجوی را افشا میکند

کشتن و سربه نیست کردنهای فرقه رجوی

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

سخنان آقای داود ارشد در پنجمین کنگره سکولاردمکراتهای ایران -کلن آلمان

فعالیت های ما در تصویر

افشاگری مشاور عالی مریم رجوی در مورد فرقه رجوی

 

تحلیل طوفانِ سراسریِ جورج فلوید در آمریکا -داود باقروند ارشد

گفتاری از داود باقروند ارشد

آمریکا با گردباها و طوفانهای متعددی روبرو بوده که عمدتا یکی دو ایالت را تحت تاثیر قرار میداد.0_OBIT-GEORGE-FLOYD

طوفان جورج فلوید به عقیده بسیاری از کارشناسان آمریکا طوفانی کاملی است که نه تنها سراسر امریکا را در نوردیده بلکه  دموکراسی آن را هم  بشدت به لرزه در آورده.

نگاهی داریم به ابعاد این طوفان از نظر نشریاتی همچون نیویورک تایمز، اشپیگل و دیگر نشریات معتبر جهان.

پاندمی ویروس کرونا ، فروپاشی اقتصادی و اکنون تظاهرات گسترده برای برابری نژادی: ایالات متحده را با یک بحران عمیق روبرو کرده.

دونالد ترامپ به جای ارائه رهبری ، اختلافات را تشدید می کند و گرایش های استبدادی از خود نشان می دهد.

بسیاری از ناظران سیاسی چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری ، سلامت آمریکا در معرض خطر میبینند.

سه روز بعد از تظاهرات روز دوشنبه به محض تاریکی هوا ، ژنرال پنج ستاره آمریکا مارك ميلي رئیس ستاد ارتش آمریکا برای دیدن اوضاع به چشم خودش. در لباس نظامی جنگی و چكمه هاي سنگين ميدان نبرد نه براي بازرسي از يك خيابان مسكوني در فلوجه يا كوه هاي افغانستان ، بلكه به خيابان هاي واشنگتن به همراه ترامپ  پا میگذاشت.

Mark Milley with Trump

یک خبرنگار از ژنرال میلی ، پرسید که آیا پیام برای مردم آمریکا دارد؟ پاسخ وی:

“فقط اجازه دهید آزادی اجتماعات ، آزادی بیان ، کاملاً عالی باشد ، ما از آن پشتیبانی می کنیم”.

وی ادامه داد:“ما برای انجام این کار به قانون اساسی ایالات متحده سوگند یاد کرده ایم ، و از حقوق همه دفاع خواهیم کرد و این کاری است که ما انجام می دهیم.”

بسیار شگفت آور بود که مدت کوتاهی ازاین اظهارات نگذشته بود که  پرسنل امنیتی ، از جمله اعضای پلیس نظامی ، باتومها و نارنجک اندازها گاز اشک آور برای پس زدن به زور معترضین مسالمت آمیز از خیابان های اطراف کاخ سفید بکار گرفته شدند.

همه منابع خبری و خبرنگاران در صحنه تاکیدکردهاند که:هیج روایتی ازاینکه  در مورد این اقدام سرکوبگرانه به معترضینی که بطور مسالمت تظاهرات میکردند  قبل از استقرار نیروهای سرکوبگر هشدار داده شده باشد  وجود ندارد.   بزودی  واضح شد که چرا معترضین با ضرب و شتم متفرق شدند: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا میخواست جهت مظلوم نمایی با انجیلی در دست که هیچگاه آنرا نخوانده در  مقابل کلیسا عکس بگیرد.

جالب اینجا بود که، پس از چند روز که کاخ سفید مانند یک قلعه دفاعی تحت  محاصره تظاهر کنندگان خشمگین احاطه شده بود. ترامپ که تا آن لحظه نسبت  به قتل هولناک جورج فلوید ، مرد سیاهپوست که توسط پلیس سفید که تقریباً نه دقیقه روی گردن او زانو زد کشته شد از کاخ سفید خارج شد موضعی نگرفته بود.

 و نتوانسته بود نه تنها هیچ حرف و کلام و یا تمایل به سخنرانی تسلی بخش از خود نشان دهد بلکه  با عمل عکس گرفتن آنهم با انجیلی در دست و مقدس نمایی اقدام به تخریب چهره معترضین نمود.

ترامپ اینگونه شکاف بزرگ تبعیض نژادی در امریکا را عمیقتر نمود.

Ashampoo_Snap_2020.06.09_16h01m18s_012_

نکته جالب دیگه  این بود که وی به طور انحصاری توسط مردان و زنان سفید پوست احاطه شده بود ، از جمله وزیر دفاع مارک اسپر و ژنرال چهار ستاره میلی ، که ساعتی قبل جهت هماهنگیِ رودر رویی ارتش با ناآرامی های کشور ، توسط ترامپ به کاخ سفید فراخواند  شده بود.

نظر اشپیگل این بود که:

این صحنه به اندازه ای مضحک و احمقانه بود که بیشتر  یادآور قدرت نمایی ژنرالهای کشورهای  آمریکای جنوبی بود تا حکومت دمکراسی آمریکا. مجله اشپیگل

ترامپ ، که علاقه مند به همراه کردن “ژنرال هایش” با ادعای “حمایت از ارتش” است ، برای اسکورت خودش در این نمایش از ارتش برای حضور در خیابان ها استفاده کرد. وی همچنین اظهار داشت که می خواهد برای مقابله با معترضین که او آنها را “تروریست” توصیف کرد، واحدهای نظامی را به شهرهای آمریکا بفرستد ،.

نفی اقدامات سرکوبگرانه ترامپ توسط بالاترین مقامات نظامی آمریکا

اما  نتایج معکوس عمل ترامپ با سرعت بروز کرد.Sper

 وزیر دفاع ، مارک اسپر مانند چندین مقام ارشد دیگر ، مخالفت خود را با  طرح ترامپ جهت بکارگیری ارتش برای سرکوب تظاهرات ابراز کردند .

ژنرال بازنشسته جان آلن كه زمانی فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را بر عهده داشت و بخشی از مبارزه با دولت اسلامی بود ، به تندی به ترامپ حمله کرد و گفت:

 “ممكن است لیبرال زدایی  ایالات متحده به سمت دیکتاتوری ظاهرا از اول ژوئن سال 2020 آغاز شده باشد. ژنرال بازنشسته جان آلن فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان

 

” جیمز ماتیس ، ژنرال بازنشسته و زمانی وزیر دفاع ترامپ ،  در نشریه  آتلانتیک نوشت:

که ترامپ اولین رئیس جمهوری بود که به جای متحد کردن کشور به دنبال تقسیم کشور بود.   جیمز ماتیس ، ژنرال بازنشسته و زمانی وزیر دفاع ترامپ

رئیس ستاد ارتش آمریما  ژنرال مارک میلی  بلافاصله از اینکه بهمراه ترامپ به بیرون کاخ سفید رفته است رسما اظهار پشیمانی کرد.

https://twitter.com/i/status/1271187953109405699

با این وجود اما متحدان جمهوریخواه  ترامپ هنوز از او حمایت میکنند. روزنامه نیویورک تایمز نسخه ای از موضع گیری سناتور جمهوریخواه تام کانون با عنوان “ارتش را بفرستید”.را منتشر کرد ترامپ و همدستان سیاسی او از لفاظی های اقتدارگرایی استفاده می کنند. جهان شاهد بود که نیروهای پلیس نظامی از خشونت فقط برای فرو نشاندن غارت و شورش استفاده نکرده اند  بلکه به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز نیز حمله کرده اند. روزنامه نگاران را مورد ضرب و شتم قرار داده و نیز دستگیر شده اند.

اشپیگل مینویسد:امروزه در جهان و بویژه در اتحادیه اروپا این مسئله مطرح شده است که آیا باید نگران ایالات متحده باشیم؟ آیا یک تغییر اساسی در کشوری در حال رخ دادن است که مترادف با دمکراسی عمیق و ریشه دار است؟ آنها معتقدند هرج و مرج فعلی در خیابان های آمریکا فقط محصول تنش های اقتصادی و اجتماعی این کشور نیست.

رئیس جمهورآمریکا خود،  بارها و بارها این درگیری ها را با سخنان خود شدت بخشیده است. . به نظر می رسد ترامپ به هرج و مرج نیاز دارد. او از آن تغذیه می کندمجله اشپیگل

واقعیت اینکه: معدود رهبران منتخب دموکراتیکی هستند که به اندازه رئیس جمهور ایالات متحده قدرت دارند، قدرتی که می تواند منجر به سوءاستفاده شود. همانطور که: ترامپ وفاداری شخصی به خودش را مهمترین صلاحیت برای کسانی که برای کارهایش استخدام کند میشناسد.

هنرپیشه معروف آمریکایی رابرت دنیرو  در سی ان ان گفت

این مردیکه مانند یک گانگستر عمل میکنه.رابرت دنیرو

 


Ashampoo_Snap_2020.06.11_16h37m40s_002_

مجله اشپیگل از تحسین عمیق ترامپ درمورد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ابراز تأسف کرده و اضافه میکنه: ترامپ یکبار حمایت خود از خرد کردن خشونت اعتراضات طرفدار دموکراسی در میدان تیانمنمن پکن ، بیان  داشت و آنرا  نشانه قدرت دانسته.

 موضوع نگران کننده در میان صاحبنظران، این است که تحقیقات تبانی با روسیه و استیضاح وی محدودیتهای قدرت را به ترامپ  نشان نداد.و در عوض این احساس خردکردن مخالفین  و عقب زدن آنها جهت راحت شدن از شرآنها و هر کسی که درون دولت عین خواسته ها و گفته هایش را عمل نمیکند را در ترامپ تحریک  و تقویت کرده است 

 

.

و همگان در ماههای پایانی دوره نخستین دوره ریاست جمهوری او شاهدند که ، ترامپ  به طور فزاینده ای تمایلات استبدادی خود را به طور کامل بنمایش گذاشته  است.  هیچگاه  کسی فکر نمیکرد، بتوان قدرت سیستم چک و بالانس ناشی از تفکیک قوای سه گانه آمریکا را زیر سؤال برد. دموکراسی ایالات متحده ، بیش از 200 سال قدمت دارد ،از بحران های بی شماری جان سالم به در برده و  در برابر تمرکز قدرت در یکی از قوای سه گانه مقاومت کرده است. اما بعد از گذشت بیش از سه سال ازحضور ترامپ در کاخ سفید و علی رغم اینکه وی رئیس جمهور منتخب دموکراتیک است، پایه های دمکراسی آمریکا بطور فزاینده ای  شکننده شده است. ترامپ به طور مستمر مرزهایی که توسط روئسای جمهور قبلی برسمیت شناخته شده بود را در نوردیده.

به گفته خانم روزا  بروکس استاد دانشگاه جورج تاون،  او آگاهانه و بر خلاف سنت های همیشگی ، وزارت قدرتمند کشور و سازمانهای اطلاعاتی را به دست کسانیکه بشدت به خود شخص ترامپ وفادار هستند سپرده است. و این بسیار ترسناک است. امیدوارم من دچار خیالات شده باشم. ولی بسیار سخت است که وقایعی همچون به اتش کشیدن مجلس آلمان در 1933 را که با رویکرد ترامپ  در این روزها به ذهن خطورمیکند را نادیده گرفت. 

چون  در فوریه سال 1933 ، سوسیالیست های ملی گرا از آتش سوزی در ساختمان (مجلس فدرال) برلین به عنوان بهانه ای برای صدور فرمان تعلیق قانون اساسی دوره ویمار و آغاز دیکتاتوری نازی ها استفاده کردند.  هرچند ایالات متحده از این حالت فاصله بسیار دارد. چرا که، مخالفت سرزنده ای را  در خیابانها آمریکا  شاهد هستیم مردم اینرا به آشکارترین شکل در خیابانها در روزهای اخیر به نمایش گذاشته اند.  سیستم چک و بالانس  آمریکا فاصله زیادی با انقراض ، دارد. در مجلس نمایندگان ، دموکرات ها اکثریت محکمی دارند ودر شهرهای واشنگتن و نیویورک هم روزنامه هایی دارند که قدرت فوق العاده ای در یاری رساندن به این سیستم چک و بالانس دارند.

اشپیگل توصیف جالبی از  رئیس جمهور ترامپ داره، مینویسد.

ترامپ با اقتدارگرایی در حال معاشقه است.  و حزب جمهوریخواه از او حمایت میکند. اشپیگل

روز دوشنبه اول ژوئن، ترامپ ، پستی را متقلق به تام كانون سناتور جمهوریخواه ، بازنشر كرد و نوشت:

“اگر اجرای قانون توسط نیروهای محلی ممکن نیست و به حمایت احتیاج داشته باشند ، بیایید ببینیم كه این اوباش و این  تروریست های آنتیفا هنگام روبرو شدن  با لشكر 101 هوا برو  چقدر سخت و مقاوم هستند.” بازنشر توئیت تام کانون سناتور جمهوریخواه توسط ترامپ

ezeflapxgamvwcn-1591194841دوشنبه شب هلیکوپترهای نظامی در ارتفاع کم بالای خیابان های پایتخت برای ترساندن تظاهرکنندگان درحال پرواز بودند.در جنگ نظامی ، این تاکتیک به عنوان “نمایش قدرت” شناخته می شود که در جبهه های جنگ خارجی در مکانهایی مانند عراق یا افغانستان استفاده میشود. در همین حال ، سربازان گارد ملی با تجهیزات جنگی جلوی نماد یادبود لینکلن ، با چهره های پوشیده شده بود حاضر شدند. و سپس ، به طور ناگهانی ، یک حصار بلند در مقابل  کاخ سفید برای محافظت از رئیس جمهور از مردم آمریکا بنا کردند.

دانیل زیبلات ، استاد علوم دولتی در دانشگاه هاروارد ، دو سال پیش کتاب “چگونه دموکراسی ها می میرند” را منتشر کرد. این کتاب به democracy dieسرعت بعنوان یک کار با ارزش در مورد  “ظهور خودكامه ها و راهكارهایی كه آنها استفاده می كنند” به یك کتاب بسیار قابل احترام و با ارزش  تبدیل شد.  زيبلات اضافه میکند: 

“وقتي كتاب را نوشتيم ، تلاش کردیم کتاب خیلی هشدار دهنده جلوه نکنه.  اکنون ، من فکر می کنم بیش از حد خوش بین بودیم. فکر می کردیم که حزب جمهوریخواه با شروع حمله ترامپ  به سیستم دموکراتیک از  او  فاصله بگیرند. اما این اتفاق نیفتاده است.”

امروزه ایالات متحده آمریکا با طوفانی کامل روبرو شده است.

تا آنجا که به عدد و رقم برمیگرده ، هیچ کشور صنعتی دیگری به سختی ایالات متحده آنهم با  بیش از 112000 کشته در معرض بیماری همه گیر کرونا قرار نگرفته است. پیامدهای اقتصادی ویروس نیز ویران کننده بوده است:  بیش از 40 میلیون آمریکایی شغل خود را از دست داده اند ، فاجعه دوم رکود بزرگی است که بدنبال خواهد آمد.

 

واکنون ، قتل جورج فلوید کهنه ترین دمل چرکی این کشور را پاره کرده و خون آبه و چرک  نژادپرستی عمیقی که بر اثر برده داری در تن و جان آمریکاست در سراسر آن جاری شده است.

 

 

در هفته های اولیه بحران کروناویروس ، بسیاری از مردم از این تصور که “همه با هم در این  بلا گرفتار هستیم” احساس راحتی کردند. اما افراد سیاه پوست در ایالات متحده از آنجا که احتمال مرگ یک آمریکایی سیاه از COVID-19 سه برابر بیشتر از سفید پوستان است.  آن را بعنوان یک حمله، توهین و تحقیر به سیاهان تلقی کردند. 

مجله تایم آمریکا هم نوشت: بر اساس اطلاعات منتشره موسسه پیو ویروس کرونا به آشکارترین شکل تبعض نژادی در آمریکا را برجسته کرد. 44درصد سیاهان کارشون رو از دست دادند. 73درصدشون اندوخته کافی برای تامین هزینه ها اولیه رو هم ندارند.  از همین رو از قول یک کارمند امور اجتماعی که در تظاهرات شرکت کرده بود نوشت:

 

یا ویروس کرونا داره مارو میکشته یا پلیسها و یا فقر اقتصادی ناشی از تبعیض نژادی . یک تظاهر کننده سیاه به مجله تایم

فراموش نکنیم که  “ترامپ در سخنرانی افتتاحیه خود در ژانویه سال 2017 گفت.

کشور ما دوباره شکوفا خواهد شد و پیشرفت خواهد کرد. 

تایم اضافه میکنه:

اگر ویدئو کلیپ کشتن جورج فلوید کبریت بود، کرونا چوب کبریت و برخورد دونالد ترامپ هم بنزین را برای این شورشها تامین کرده .  مجله تایم آمریکا

کاخ سفید با حضور ترامپ،  ابزار نژاد پرستی

انتخاب ترامپ، کاخ سفید را تبدیل به ابزار شکاف قومی و فرهنگی نژادپرستان در آمریکا کرده. رئیس جمهوری که آشکارا با برتری سفید پوستان همراهی میکنه، به جنگ بازیکان فوتبال معترض به کشتار پلیس نژآدپرستانه   با زانو زدن هنگام پخش سرود ملی اعتراض کرده بودند رفت. سیاهان را سوراخ مستراح خواند. و حتی به اعضای غیر سفید پوست کنگره آمریکا گفت برید گم شید به کشورهایتان.  

با گسترش شورشها در اثر قتل جورج فلیود ترامپ معترضین رو اوباش خواند. و تهدید کرد که با سلاحهای مخوف و سگهای درنده با آنها مقابله خواهد شد.  شورش های همراه با تخریب و غارت آنهم بدست فقط دهها تن از مردم ایالات متحده آمریکا منجر به اعمال حکومت نظامی برای بیش از 60 میلیون آمریکایی در شهرهای آن کشور انجامیده.

خشونت نژادپرستانه پلیس یک سنت طولانی و زشت در ایالات متحده است. ترور سفید مدتها قبل از رسیدن ترامپ به قدرت وجود داشته است ، اما تقریباً تمام روسای جمهور در تاریخ اخیر سعی در متحد کردن کشور داشتند.

Obamaیک کارمند امور اجتماعی معترض  میگوید: 

عطف به رویکرد نژاد پرستانه دستگاه قدرت در امریکا و خشم توده ها، جنبش عدالت خواهانه ضد نژآد پرستانه در سالهای گذشته  پیشرفت زیادی کرده بود. توانسته بودیم فرهنگ برابری را در دانشگاهها، و جوامع فرهنگی و قومی پیش ببریم، بعضی قوانین فدرال را بهبود ببخشیم، در نهادهای اساسی چون کنگره با ورود غیر سفید پوستان و حتی ورود به سمت ریاست جمهوری گسترشش بدهیم. هرچند کافی نبوده ولی پیشرفت بود.

 

بسیاری  از سیاهان در آمریکا انتخاب ترامپ را بعنوان واکنش آمریکای نژاد پرست، به این پیشرفتها میدانند. آنها میگویند انتخاب ترامپ تنبیه سیاه پوستان توسط آمریکای سفید به دلیل پیشرفت شعار “زندگی سیاهان هم مهم است” بود.

 

هنگامی که یک تروریست سفید پوست در طی دعا خوانی   در تاریخ 17 ژوئن 2015 در چارلستون ، کارولینای جنوبی ، نه فرد سیاه پوست را با شلیک و به قتل رساند ، باراک اوباما با خواندن آواز “عجب دعا خوانی ملکوتی” در مراسم  یادبود کشته ها. مرحمی بر دلها گذاشت و مردم آمریکا را آرامش بخشید.

اینکار اوباما در تضاد آشکار با رویکردهای  ترامپ است. طوریکه سال گذشته ترامپ یکی از دو افتخار غیرنظامی کشور را به راش لمباگ ، مجری رادیویی نژادپرست اهدا کرد  مردیکه این گفته اش در آمریکا سر زبانهاست:

“هیچ سفید پوستی نباید بخاطر برده داری احساس گناه کند” راش لمباگ گوینده نژآدپرست آمریکایی که مدال افتخار از ترامپ دریافت کرد

هنگامی که نخستین اغتشاشات به دنبال قتل جورج فلوید آغاز شد ، ترامپ هشداری را صادر کرد که اوج این جمله راش لمباگ  نژآد پرست بود.

“با شروع غارت ، تیراندازی شروع می شود.”

این جمله در دهه 1960 توسط سیاستمداران نژادپرست و روسای پلیس استفاده میشد. به نظر می رسید ترامپ عمداً کبریت  را به بشکه باروت زده باشد. و اکنون ، کشور در حال سوختن است.

ترانشا اسمیت ،دختر 25 ساله می گوید: “من اینجا هستم تا برای پوست سیاه خود بجنگم.” او اضافه میکند “شما برادر سیاه من را کشتید.” او می گوید که برای فرزندانش ، برای همه سیاه پوستان می جنگد. و برای عدالت. “بدون عدالت ، صلحی نخواهد بود” ، یکی از شعارهای متداول در این تظاهرات ها است. که غالباً با یک جمله دوم دنبال می شود: “نه به پلیس نژادپرست!”

کشیش ال شارپتون:طی سخنرانی تکاندهنده ای گفت، 401سال است زانوی سفید پوستان روی گردن ماست.

ظهور علائم مقاومت جدیتر سیاهان در مقابل نژادپرستی تحت حمایت ترامپ

هزاران نفر در روزهای اخیر به خیابان های اوکلند رفتند ، جائیکه خیلی خوب میتوان خشم مردم را دید. دقیقاً مانند 150  شهر دیگر در سراسر آمریکا  تظاهر کنندگان با حروف BLM روی صورتشان ، که مخفف عبارت زندگی سیاهان مهم است خیابانها را پر کرده اند. اوکلند مکان خوبی برای درک خشم مردم سیاه پوست در آمریکا است. بسیاری از افراد سیاه  از جنوب آمریکا در اواسط قرن بیستم به “هارلم ” نقل مکان کردند.

 اوکلند در دهه 1960 ، زادگاه مبارزه گروه  پلنگ سیاه بود که با کشتارنژاد پرستانه سیاهان توسط سفید پوستان با  خشونت مقابله میکرد. امروزه نماد آنها در بسیاری از تی شرت های پوشیده شده توسط تظاهرکنندگان قابل مشاهده است.

یکی دیگر از نقوش محبوب تصویری از کالین کاپرنیک ، بازیکن خط حمله پیشین تیم بسکتبال است که به عنوان نشانه اعتراض ، عمل زانو زدن در سرود ملی را انجام داد و مورد استقبال قرار گرفت و محبوب شد. اوکلند از دیرباز کانون مقاومت سیاه بوده است. جغرافیای اوکلند خود نشانگر نژادپرستی ساختاری است: محله هایی که جمعیت سیاهپوست شهر تمایل به زندگی دارند در مناطق دشتی واقع شده و توسط بزرگراه های بلند شده بر روی ستون های سیمانی تکه تکه  شده است. ساکنان سفید پوست با داشتن منظره ای از خلیج در دامنه های مرتفع زندگی می کنند.  

وقتی تظاهرکنندگان هنگام عبور از مقابل تالار شهر ، نام قربانیان کشتار پلیس را فریادمیکنند: “اسمامی مانند ! جورج فلوید!! برونا تیلور!” احمد آربری! ”  برونا تیلور در ماه مارس توسط پلیس در کنتاکی کشته شد. احمد آربری مرد جوان سیاه پوست بود که ظاهراً در حالی که در حال قدم زدن در جورجیا بود توسط یک غیرنظامی سفید پوست ، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

 

بسیاری از شهرهای آمریکایی جورج فلوید خود را دارند.

 

 

جکی بایرز ، 48 ساله ، از یک سازمان حقوق بشر محلی به نام پروژه سازماندهی سیاه ، هنگام راهپیمایی، می گوید: “اما این بار ، فرق می کند.  اینبار در مقایسه با ناآرامی های فرگوسن در سال 2014 ، هنگامی که مایکل براون مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد ، متفاوت است. و تفاوت آن با قیام 1991 در لس آنجلس بعد از اینکه پلیس رودنی کینگ را نیم کش کرد   تفاوت دارد.

“خنجری  به قلب ما”

بائرز می گوید ، نکته جالب این است که میلیون ها آمریکایی توانستند فقدان هرگونه احساس جلاد گونه را در چهره پلیس Derek Chauvin ، وقتی او به مدت9 دقیقه زانو را به گردن جورج فلوید فشار داد مشاهده کنند.او میگوید  فقدان احساسات ، بی مهری ،و شنائت جلادوار در چهره پلیس نژادپرست هنگام کشتن جورج فلوید ” همچون خنجری در قلب ما است”.، این نشان می دهد که با چه میزان وحشیگری نژآد پرستی روبرو هستیم که مأموران سفیدپوست اجرای قانون هیچ وقت نترسند که مجبور خواهند شد برای انجام جنایات خود با عدالت روبرو شوند. 

براساس اطلاعاتِ  بانک اطلاعاتی خشونت پلیس ، 99 درصد از کل مرگ های ناشی از خشونت پلیس در سال 2013 تا 2019 منجر به هیچ گونه اتهامی نشده است. هر ساله حدود 1200 نفر در ایالات متحده جان خود را به دست پلیس از دست می دهند.  جنبه جدید دیگر این است که اکنون دو ویروس خطرناک برای زندگی سیاهان وجود دارد که باعث عصبانیت آمریکایی های سیاهپوست شده است:

  1. نژادپرستی ، که ریشه در فرهنگ و تاریخ آمریکا دارد
  2. SARS-CoV-2 که بسیار سخت تر از سیاه پوستان تلفات میگیرد

این واقعیت که بخش بیشتری از سیاهپوستان آمریکایی در اثر COVID-19 جان خود را از دست می دهند نیز به دلیل شرایطی است که در آن زندگی می کنند. به طور متوسط ​​، آمریکایی های سیاه پوست بسیار فقیرتر از آمریکایی های سفیدپوست هستند که اغلب به بدتر شدن سلامت و دسترسی نامناسب به مراقبت های پزشکی با کیفیت بدل می شود.  متوسط ​​درآمد یک خانوار سیاه در ایالات متحده حدود 40 هزار دلار در سال است. برای خانوارهای سفیدپوست ، این تعداد 70،000 دلار است.

با قدم زدن در آستین شیکاگو  می توان درک کرد که چگونه تبعیض در آمریکا با ساکنان سیاه رفتار کرده است. آستین ، یکی از فقیرترین و خطرناک ترین مناطق شهر است. حدود 81 درصد از جمعیت آن آفریقایی-آمریکایی و 13 درصد لاتین هستند.

تا اواخر دهه 1980 ، آستین محله ای پایدار و محکم بود. اما پس از آن ، با تحریک جهانی شدن ، بسیاری از شرکت ها تولید را به خارج از کشور منتقل کردند و بسیاری از افراد را به بیکاری سوق دادند و ساکنین را  به نبردی مداوم علیه فقر ، مواد مخدر و جرم و جنایت سوق داد. در بعضی از خیابان ها ، خانه های خوب با حیاط هایی که ، نشان می دهد که همه نبرد زئدگی را نباخته اند. اما فقط یک بلوک دورتر ، کل ردیف خانه ها خالی مانده اند ، و پنجره ها هم شکسته شده اند یا تخته بندی شده اند.

کودکانی که در آستین بزرگ می شوند شروع دشواری در زندگی دارند. آقای ردموند می گوید:  “مردم فکر می کردند اگر سخت کار کنند و تسلیم نشوند ، شانسی برای نجاتشان وجود دارد.”  اما این ایمان رو به زوال است. “رویای آمریکایی به دلیل وجود دیواربلند  نژادپرستی نهادینه شده دیگر وجود ندارد. “.

برای نشان دادن منظور او ، رددم به ساختمان بزرگی که پنجره های آن آجر شده است ، اشاره می کند. قبلاً مدرسه ابتدایی بود ، اما مانند بسیاری از مدارس در محلات فقیرنشین شیکاگو ، این مدرسه در سال 2014 تعطیل شد. “تنها راه پیشرفت پیشرفت آموزش است.” “در اینجا معلمان اختصاصی زیادی وجود دارد ، اما فقدان امکانات مالی و عدم تمایل به تغییر امور واقعیت تخلی است برای سیاهان و فرزندانشان. .”

نظام آموزش آمریكا به سرعت  به سمت ثروتمندان نزدیک و باهمان سرعت از فقرا فاصله میگیرد. مدارس محلات ثروتمند بودجه عمومی بیشتری نسبت به محلات فقیر دریافت می کنند زیرا بودجه به درآمد مالیاتی محلی بستگی دارد.  کودکانی که به کمک نیاز دارند شانسی  ندارند.”  تراکم جمعیت در آپارتمانها موجب گسترش بیشتر کرونا و مرگ ومیر در میان آنها میشود .  بیمارستان محلی سالها قبل تعطیل شد

هدف اصلی تظاهرات نژاد پرست نشسته  در کاخ سفید است

Trump_Tower_nyc_Mark_Clennon_george-floyd-protestsامروزه ، آمریکا خود را در چهارراهی پر مخاطره می یابد. اگرچه غارت و خشم وجود داشته است ، اما صدها هزار آمریکایی سفید پوست به اعتراضات ضد نژادپرستی پیوسته اند. در حقیقت، به نظر می رسد که این اعتراضات  مردیکه در دفتر ریاست جمهوری  آمریکا نشسته است را هدف قرار داده است.

ترامپی  که دولت  او حتی  شامل  یک فرد سیاه پوست در موضع برجسته کابینه نیست.  و رویدادها و تجمعات انتخاباتی وی تقریباً به طور انحصاری توسط هواداران سفید پوست برگزار می شود. و هیچ سیاه پوستی در آن شرکت نمیکند.

خارج از کاخ سفید ، جامعه ایالات متحده به طور فزاینده ای شامل  مردم با فرهنگهای مختلف و رنگهای پوست مختلف را شامل میشود. این مسئله  پیروزی در انتخابات را بدون حمایت رای دهندگان سیاه و لاتین تبار بطور فزاینده ای دشوار می کند.

بنابراین ناآرامی ها فقط مربوط به افسران پلیس نژادپرست یا یا نبود مشاغل نیست ، بلکه درمورد اینکه چه کسی در ایالات متحده حرفی و قدرتی برای اعمال کردن دارد است. 

ادی گلاده استاد  تاریخ در دانشگاه پرینستو آمریکا میگوید.

در سال 2016 ، ترامپ 3 میلیون رای کمتر از هیلاری کلینتون ، که 89 درصد آراء سیاهان را به دست آورد ، دریافت کرد. ترامپ تنها به دلیل الکتورال کالج بود که  پیروز شد.سیستمی که به ایالتهای که اکثریت سفیدپوست دارند امتیاز بیشترانتخاباتی میدهد.  با وجود نسبت جمعیت آنها نسبت به دیگر ایالات که اکثریت سفید ندارند بسیار کمتر است.

یعنی ارزش انتخاباتی برنده شدن در ایالتهایی که اکثریت سفید دارند بالاتراست.

یعنی بر اساس جمعتی و رای نیست که رئیس جمهور انتخاب میشود بلکه به نسبت این است که چه تعداد سفید پوست به تو رای داده اند است که پیروز میشوی. بنابرای این اگر در تگزاس که همواره جمهوریخواه بود است. بدلیل افزایش جمعیت غیر سفید پوستها این امتیاز را در حال از دست دادن هستند. نگرانی ازبین رفتن رویای امریکای سفید پوست را دامن زده است.  یکی از دلایل بالا گرفتن استقبال از مرگ سیاهان که پاندمی کوید 19 نیز  به کمک آن آمده است همین نگرانی است. تگزاس ، که دهه ها  دژ جمهوریخواه  بوده ،امروزه  جمعیت غیر سفید پوست بر جمعیت سفید پوست غلبه میکنه. 

صدای مرگ آمریکای ترامپ

ادی گلاود ، مورخ دانشگاه پرینستون ، معتقد است: “ما در حال تجربه و شنیدن صدای مرگ آمریكایی هستیم كه دونالد ترامپ آنرا نمایندگی میکنه.” “از نظر سیاسی ، این اقدام منجر به تلاش های وحشتناک برای نگهداشتن آمریکای در حال مرگ است. که  توسط COVID-19 تسریع شده است.”

معامله کثیف جمهوریخواهان با ترامپ

الیس ردموند ، سازمان دهنده اجتماعات در شیکاگومعتقد است. جمهوریخواهان با دونالد ترامپ وارد معامله شیطانی شده اند.

ترامپ  آنچه را جمهوریخواهان  سالها بدنبالش بودند را  به اونها داد: یعنی کاهش مالیات ، قضات محافظه کار و لفاظی های شدید ضد سقط جنین. در عوض ، حزب کاملاً خود را زیر نظر ترامپ قرار داده است.

امروزه  استراتژی انتخاب مجدد ترامپ  وابسته به حمایت رای دهندگان سفید پوست بدون تحصیلات دانشگاهی است.  این استراتژی تنها در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که بخش بزرگی از جمعیت  در انتخابات شرکت نکنند. طرح  جمهوریخواهان از انتخابات آزاد و عادلانه در اوایل آوریل در ویسکانسین به نمایش گذاشته شد ، فرماندار تونی اِوورس ، یک دموکرات ، می خواست به دلیل همه گیر شدن کرونور ویروس رای را به تأخیر بیندازد تا به شهروندان فرصتی بدهند که از طریق نامه رأی دهند. 

اما جمهوریخواهان نه تنها این تلاش را نپذیرفتند ، بلکه کاری کردند که تعداد غرفه های رأی گیری به شدت کاهش یافت – به ویژه در مناطقی که بسیاری از سیاه پوستان در آن زندگی می کردند. در میلواکی 175 از 180 محل رای گیری بسته شد. آنهایی که مایل به رأی دادن بودند باید در صف های بی پایان طولانی بایستند.

چیزی بنام اکثریت جمهوریخواه وجود ندارد

نیویورک تایمز در سرمقاله اخیر خود نوشت:

 

“چیزی بنام اکثر جمهوری خواهان در آمریکا وجود ندارد به جز روزهای انتخابات.”

 

جمهوریخواهان به جای تلاش برای جذب گروه های جدید رأی دهندگان ، استراتژی متفاوتی اتخاذ کرده اند: آنها در تلاش هستند هرطور شده مانع رای دادن سیاهان و اقلیت ها شوند. از آنجا که افراد آمریکایی کارت شناسایی فدرال ندارند ، شهروندان باید برای رأی دادن ثبت نام کنند. و هر ایالتی  به تنهایی تصمیم می گیرد که کدام سند برای انجام این کار لازم است. از سال 2014 ، ایالت آلاباما خواستار گواهینامه رانندگی است. و اسنادی که به دارندگان مسکن اجتماعی اجازه می دهند با آن ثبت نام کنند را فاقد اعتبار خواند.  چرا که  بسیاری از آمریکایی های سیاهان، این  تنها سند رسمی است که در اختیار دارند.

حذف سیستماتیک غیر سفید پوستان از رای دادن

محرومیت رأی دهندگان سیاه پوست ، اختراعی دموکرات ها بود ، آنزمان که  حزب صاحبان برده های جنوبی بودند. پس از پایان جنگ داخلی در سال 1865 ، دمکراتها می خواستند از ظهور بردگان سابق به سمت مواضع قدرت جلوگیری کنند. جمهوریخواهان که امروزه تقریباً هیچ پشتیبانی سیاهان را ندارند ، این تلاشها را در قرن بیستم گسترش داده و نوسازی کردند.

کارول اندرسون مورخ ، با اشاره به لینچینگ هایی که قبلاً در جنوب آمریکا انجام می شد،  میگوید “این قبلاً بود: اگر رای دهید ، می میرید.” “امروز ، ارعاب متفاوت عمل می کند.”

 پدیده لینچینگ که عملا کشتار آزادانه سیاهان بود بسیار در آمریکا تا همین اواخر رواج داشت که کشتار جورج فلوید توسط پلیس نژاد پرست عملا ادامه همان جنایات است   

لینچینگ بدین معنی بود که کافی بود عده ای  همنظر شده سیاهی را تکفیر کنند آنوقت بدون محاکمه و دادگاه او را بدال می آ ویختتند. که فقط در مورد سیاهان اعمال میشد. 

شش سال زندان برای رای دادنِ یک مادرسیاه پوست با  سه فرزند

خانم کریستال میسون  با ارعاب سیاهان برای بازداشت آنها از رای دادن آشنا است. در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 ، او می خواست رای خود را برای هیلاری کلینتون انتخاب کند. از آنجا که نام ثبت نام نشده نکرده بود ، با این حال ، او یک برگ رای گیری موقت را به صندوق انداخت. این یک روش استاندارد است و آراء بدست آمده پس از انتخابات مورد بررسی قرار می گیردکه اگر صاحب رای مدارکش معتبر بود رای محاسبه والا باطل اعلام میشود.

این مادر سه نفر قبلا به دلیل جرم مالیاتی به مجازات 5 سال زندان محکوم شده بود ، اما به دلیل اینکه حکم به حالت تعلیق در آمده  بود، وی واجد شرایط رأی دادن نبوده. اما او از این قاعده اطلاعی نداشته و چند ماه بعد: وی به تقلب در رای گیری متهم شد. در نهایت این مادر سه فرزند به دلیل نقض حکم مشروط به ده ماه زندان اضافه محکوم شد و به جرم کلاهبرداری در رای گیری به پنج سال زندان اضافی محکوم شد. درخواست تجدید نظر نیز رد شد. سه قاضی که در پرونده او حكم داشتند ، همه توسط جمهوریخواهان منصوب شده بودند. اندرسون ، مورخ ، اظهار داشت: “زندان برای رأیی که حتی محاسبه نشده است. این یک شیوه برای ارعاب رأی دهندگان سیاه پوست است.”  

روش دیگر حذف سیاهان از رای دادن

یکی دیگر از روشهای رایج حذف سیاهان از رای گیری پاک کردن لیست های ثبت نام رای دهنده است. جمهوریخواهی که ایالت جورجیا اداره میکنه، ، اندکی قبل از انتخابات دولت ایالتی در سال 2018 ، 53،000 ثبت نام  رأی دهندگان را باطل اعلام کرد. و برای ثبت نام مجدد خواستار مدارک عجیب و غریب شدند. 70٪ از این 53000 نفر سیاه پوست بودند – تقریباً تصادفی نبود. در نهایت ، برایان کمپ ، جمهوریخواه ، با حمایت  ترامپ ، تقریباً 55 هزار رای کسب کرد.

هنوز مشخص نیست که آیا این نوع تاکتیک ها به ترامپ در پیروزی در انتخابات در ماه نوامبر کمک خواهد کرد. ویروس کرونا اقتصاد قدرتمندی را که وی امیدوار بود با آن کمپین انتخاباتی خود را پیش ببرد ، خرد کرده است. میلیون ها آمریکایی نه تنها شغل خود بلکه بیمه درمانی خود را نیز در هفته های اخیر از دست داده اند. اکنون مشکلات اقتصادی در ایالات متحده به حدی شدید است که بسیاری از خانواده ها دیگر نمی دانند که چگونه فرزندان خود را تغذیه کنند. صف های چند مایلی  در مقابل بانک های مواد غذایی شکل گرفته است ، و شهر های آمریکا در آتش خشم از نژاد پرستی است.

ترامپ در تلاش است تا از عصبانیت بسیاری از آمریکایی ها درباره غارت، و تخریب به ویژه در نیویورک ، واشنگتن دی سی و مینیاپولیس ، جدی گرفته شده است ، سود ببرد، که همه آنها توسط شهرداران دموکرات اداره می شوند. ترامپ روز دوشنبه در یک سخنرانی در کاخ سفید گفت: “من رئیس جمهور قانون و نظم شما هستم.” اما مشخص نیست که آیا این نوع درخواستها در واقع به او کمک می کنند.

کشور در حال تماشای فیلم هایی است که در صفحه های خود از ماشین های سوخته پلیس و فروشگاه های خرد شده از یک آمریکای در هرج و مرج حکایت میکند. در یک نظرسنجی اخیر CBS News ، 49 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که از نحوه مدیریت بحران ترامپ ناراضی هستند ، در مقایسه با 32 درصد که فکر می کردند او یک “کار خوب” انجام می دهد.

در نتیجه ، به نظر می رسد که به طور خاص ، رأی دهندگان مسن به طور فزاینده ای از ترامپ و به سمت بایدن و دموکرات ها دور می شوند. در نظرسنجی انجام شده توسط موسسه رای گیری Morning Consult ، 45 درصد از سؤال كنندگان گفتند كه به دلیل اعتراض ها به رقیب ترامپ ، رای میدهند.

آنچه برای ترامپ خصوصاً نگران کننده است این است که در حال حاضر رقیب وی در نظرسنجی ها در ویسکانسین ، میشیگان و پنسیلوانیا پیشی گرفته. بایدن اکنون حتی در دژهای مستحکم  جمهوری خواهان مانند آریزونا ، جورجیا و تگزاس پیروزی دارد. نظرسنجی ها پیش بینی می کنند مسابقه ای بسیار نزدیک در این ایالت ها وجود داشته باشد ، چیزی که چند ماه پیش غیرقابل تصور بود. اکنون یک سؤال شوکه کننده   به طور فزاینده ای مطرح می شود: آیا ترامپ شکست را خواهد  پذیرفت؟

بیل کریستول ، که مدتها یکی از رهبران کشور بود ، می گوید: “پنج ماه آینده قبل از انتخابات می تواند بسیار جدی شود. ترامپ این توانایی را دارد که به طور قابل توجهی بر انتخابات آزاد و عادلانه تأثیر بگذارد. او می تواند کل روند انتخابات را تضعیف و ایجاد هرج و مرج کند.”

کریستول در اوایل از ترامپ جدا شد ، تا حدودی به این دلیل که او معتقد است ترامپ حزب جمهوری خواه را به سمت فاجعه سوق می دهد. او معتقد است که ترامپ در جنگ و بقای سیاسی قادر به هر کاری است. وی میگوید:

“او می تواند بحرانی را ایجاد کند ، مثلاً با یک ادعای یک هفته قبل از انتخابات مبنی بر کشف توطئه ، اطلاعات دروغین را پخش کند.”

داود باقروند ارشد

11 ژوئیه 2020

بیشتر بخوانید

نقش مخرب چپ‌گرایان افراطی در اعتراضات، تبانی جورج سوروس، میلیارد آمریکایی با چپ‌های افراطی؛ این‌ها تنها دو نمونه از اخبار جعلی است که راست‌گرایان افراطی منتشر می‌کنند.

    
USA New York Proteste nach Mord an George Floyd (picture-alliance/AP Photo/Y. Iwamura)

روز سه‌شنبه، ۱۳ خرداد (دوم ژوئن) وبسایت تاگس‌شاو آلمان گزارشی پیرامون اخبار جعلی (Fake News) در باره علت‌های اعتراضات اخیر در ایالات متحده منتشر کرد.

این گزارش با توضیح در باره جزوه‌ای که گفته می‌شود «راهنمای مبارزه با خشونت نژادپرستانه پلیس آمریکا» است آغاز شده و به گونه‌های دیگر اخبار جعلی پرداخته است.

این اعتراضات یک هفته پیش در پی کشته‌شدن جورج فلوید، یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی به دست یک مامور پلیس سفیدپوست آغاز شد اما اکنون به خیزشی علیه نژادپرستی و تبعیض‌های اجتماعی و اقتصادی در دست‌‌کم ۷۵ شهر آمریکا تبدیل شده است.

تاکنون مهم‌ترین و بحث‌برانگیزترین اخبار نامستند در باره حرکت‌های اعتراضی روزهای اخیر را دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پخش کرده است.

او بارها مدعی شده است که «چپ‌گرایان تندرو» به همراه گروه‌های «آنتی‌فا» (گروه‌های ضدفاشیسم) و هرج و مرج طلبان، آتش‌بیار معرکه هستند و تهدید کرده است که «آنتی‌فا» را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار خواهد داد.

البته رییس جمهور باید بداند که چنین امری محال است، زیرا «آنتی‌فا» یک گروه واحد نیست بلکه واژه‌ای برای گروه‌های معمولا نامنسجمی است که در کشورهای گوناگون به شیوه‌های مختلفی عمل می‌کند.

تلاش گروه‌های راست‌ افراطی

در گزارش تاگس‌شاو آمده است که جزوه تخیلی «راهنمای مبارزه با خشونت نژادپرستانه پلیس آمریکا» بخش زیادی از اسطوره‌های گوناگون طرفداران تئوری توطئه راست‌گرایان افراطی در باره گروه‌های ضدفاشیستی را در خود جا داده است: ادعا این است که یک سازمان مرکزی وجود دارد که برای مبارزه با نطام سیاسی ایالات متحده سرمایه‌گذاری کلان می‌کند و در تلاش برای ایجاد یک حکومت جهانی است.

البته این «جزوه» نخستین بار در سال ۲۰۱۹ ظهور کرد و به موضوعی برای بحث در اینترنت تبدیل شد.

تاگس‌شاو می‌نویسد که «جزوه»های حاوی فراخوان برای اعمال خشونت و «اسناد محرمانه» اختراعات تازه‌ای نیستند و در این راستا به “پروتکل‌های خردمندان صهیون” و «برنامه جایگزنی یک ملت با ملتی دیگر» (Umvolkung) اشاره می‌کند.

Symbolbild Verifizierung (Imago Images/Panthermedia/O. Le Moal)

ملاقات با القاعده”

شایعات مربوط به گروه‌های ضدفاشیستی هم از سال‌ها پیش هر از گاهی پخش می‌شود.

تاگس شاو در این راستا به خبر جعلی «ملاقات آنتی‌فا»ها با اعضای شبکه تروریستی القاعده اشاره کرده است که در سال ۲۰۱۷ توسط یک روزنامه‌نگار آمریکایی مطرح شد.

نشست گروه ۷ در این سال در هامبورگ برگزار شد.

سرویس خدمات علمی پارلمان آلمان به این نتیجه رسیده است که تاکنون از گروه‌های آنتی‌فا در هیج کشوری به عنوان «گروه تروریستی» یا باند تبه‌کار نام برده نشده است.

البته گروه‌های راست افراطی با ایجاد حساب‌های جعلی در شبکه‌های اجتماعی به نام آنتی‌فا، اقدام به تبلیغ خشونت می‌کنند، اما تاکنون موفقیت چندانی کسب نکرده‌اند.

اخیرا توییتر حسابی را که با نام “Antifa_US”  فعال بود مسدود کرد.

استخدام تظاهرکنندگان حرفه‌ای

در آلمان تنها سیاستمداران وابسته به حزب راست‌گرای «آلترناتیو برای آلمان» به این گروه تهمت‌های سنگین می‌زنند، از جمله این که آنتی‌فاها برای فعالیت‌هایشان مزد دریافت می‌کنند. آنها از بردن نام این منابع مالی خودداری کردند.

این افسانه اکنون در ایالات متحده هم در چارچوب اعتراضات فعلی بازگویی می‌شود: ظاهرا از طریق یک آژانس می‌توان تظاهرکنندگان حرفه‌ای استخدام کرد .

کارشناسان در این روزها همواره تاکید کرده‌اند که نابرابری اجتماعی در ایالات متحده در سال‌های اخیر شدت یافته است و مهم‌ترین دلایل اعتراض‌های اخیر ‌ ناامیدی بخشی از جامعه از تغییر اوضاع، خشم از نژادپرستی عریان، اوضاع بد اقتصادی، سیاست داخلی دولت ترامپ و مزید بر این علت‌ها، بحران کرونا است.

کریستیان هکه، کارشناس سیاست ایالات متحده و استاد علوم سیاسی آلمانی ضمن بیان این که، مرگ خشونت‌بار فلوید تنها جرقه‌ای برای آتش‌افروزی بوده می‌گوید، «آمریکا در حال حاضر با شدیدترین بحران خود در دوران پس از جنگ جهانی دوم روبرو است، بحرانی که می‌تواند رؤیای آمریکایی را به کابوس آمریکایی تبدیل کند.»

Edit

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

RSS1k
دریافت مطالب جدید از طریق ایمیل1
مارادر فیسبوکتان به اشتراک بگذارید1k
Twitterما را در توئیتر دنبال کنید684
از کانال یوتوب ما بازدید کنید1k
از کانال یوتوب ما بازدید کنید
extra smooth footnotes